cubed - bilgisayar kodu  ©

Lee Pettet

BİYOLOJİDEN İLHAM ALINDI

Tek bir ikili sayının bile zarar görmesi bilgisayarınızın çökmesine sebep olabilir. Bilgisayar bilimcisi Peter Bentley'ye göre, eğer arabanız modern bilgisayarlar kadar hassas olsaydı, ön camınızdaki en ufak çizik ya da lastiklerinizdeki küçük bir sıyrık bile arabanızı çalışamaz hale getirebilirdi. Peter Bentley, UCL'de (University College London) biyolojiden ilham alan teknolojiler geliştirme ekibinin bir üyesi.  Bozulan verileri onarıp, arızaları anında düzelterek kendi kendini onarabilen bir bilgisayar geliştirdiler.  

Bentley işe sıfırdan başlamış. Kendisi şöyle diyor: "Eğer bir bilgisayarın doğal bir organizma gibi çalışmasını istiyorsak, bu bilgisayarın yapısı neye benzemeliydi? Bu konsepti olabildiği kadar basit hale getirmek için yıllarca çalıştım." Bentley, kendi yüksek matematiği, grafik yazımı, programlama dili ve derleyicisine sahip bir simülasyon tasarlamış. Doktora öğrencileriyle birlikte bu sistemi iyileştirmeye çalışmış ve bilgisayarın gerçekten de hasarı atlatabileceğini gösteren bir yazılım ve biyolojik modeller geliştirmiş. Bentley sözlerine şöyle devam ediyor: "Program kodunun üçte birine kadar bozsak dahi, bilgisayar kendi kodunu tekrar oluşturarak kendi kendini onarabiliyor ve yeniden çalışır hale geliyor."

SİSTEMİK MİMARİ

Merkezi bir yapı, onu oluşturan parçalardan biri iflas ettiği anda çökecektir. Beyinlerimiz de her gün nöronlarından bir kısmını kaybetmektedir, ama buna rağmen beynin geri kalanlarla kendini yeniden programlama yetisi sayesinde sorunsuz bir şekilde hayatlarımıza devam edebiliyoruz. Sistemik bilgisayar da aynısını yapmaktadır. Sistemik bilgisayar, yönerge eşdeğerlerinin birden çok kez çoğaltılabileceği bir sistem havuzu kullanıyor. 

Geleneksel bir bilgisayarda, toplama işlemi yapmak isteseniz, bunun için sadece bir toplama yönergesine sahip bir program kullanılır. Sistemli bilgisayarda ise bu işlemi yapmak için kullanılabilecek birden fazla "toplama" yönergesi bulunur. Yönergelerin ve verilerin birden fazla kopyasının bulunması, merkezsizleştirme ve rasgelelik özellikleri sistemli bilgisayarı arızalara karşı dayanıklı olmasını ve kendi kodunu onarmasına olanak sağlar. 

YENİ BİR PROGRAMLAMA KONSEPTİ

Bentley'nin ekibi, programlama dilini geliştirmek ve bilgisayarın yeni verileri öğrenip uyum sağlamasına imkân sunacak bir yazılım oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor. Bentley, bilgisayarın üzerinde çalışacağı daha iyi bir donanım için arayışlarının sürdüğünü ve sektördeki firmalarla işbirliği yaparak bu yeni tür bilgisayarın herkesin kullanabileceği bir versiyonunu geliştirmek istediklerini belirtiyor.