Women scientist wearinf a white lab coat looking a screen in lab

STEM alanında diploması olan ve çalışmanıza tutkuyla bağlı bir kadın mısınız? Birleşik Krallık’ın önde gelen bir üniversitesinde bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik programında yüksek lisans okumak veya erken akademik kariyer yapmak için burs alabilirsiniz.

British Council Women in STEM Bursları için 2024/25 akademik yılı başvuruları kapanmıştır. Gelecek yılın bursları ile ilgili bilgiler 2025 yılının başlarında bu sayfada yer alacaktır. Bu yıl burs başvurusunda bulunduysanız, Haziran 2024 sonuna kadar sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Burs için seçilmenizle ilgili her türlü iletişimin, başvurduğunuz Birleşik Krallık yükseköğretim kurum(lar)ından geleceğini lütfen unutmayın. Kabul veya başvurularla ilgili her türlü sorunuz için lütfen ilgili kurumla irtibata geçin.

Programın dördüncü yılında British Council, dünyadaki kadınların faydalanması için Birleşik Krallık üniversiteleriyle ortaklaşa bir burs programı başlattı. Finansal desteğe ihtiyaç duyan, gelecek nesillere STEM'de (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) kariyer yapma konusunda ilham vermek isteyen ve STEM alanında geçmişe sahip kadınlar arıyoruz.

Bu sayfadaki bilgiler Türkiye’den başvuru yapacak adaylar içindir. Diğer ülkeden adayların, global web sitemizde Women in STEM scholarship programme  sayfasını ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

Neden burs programı?

Engelleri aşmak, klişelere meydan okumak ve daha kapsayıcı ve çeşitli bir bilimsel topluluğa katkıda bulunmak için eğitimime Birleşik Krallık'ta devam etmeye karar verdim. Burs, mükemmel araştırma fırsatlarına ve yüksek nitelikli bir eğitim sistemine sahip bir Birleşik Krallık üniversitesinde okumak için harika bir fırsat sunuyor. Samimi bir ortam tarafından karşılandım. Bana verilen fırsatlara hayran kaldım.
Neriman Safa, Iğdır
MSc Biyoteknoloji, Biyomühendislik ve İşletme Yönetimi,
University of Warwick, Bilimde Kadın STEM Bursları 2023

Bu burs programı, STEM alanında kız çocukları ve kadınlar için fırsatları artırmayı amaçlamaktadır. Birleşmiş Milletler Bilimsel Eğitim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre, dünya genelinde araştırmacıların yaklaşık yüzde 30’u kadın ve kız öğrencilerin sadece yüzde 30’u yükseköğretimde STEM alanında eğitim alıyor.

Dünya genelinde, kız öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojisi (yüzde üç), doğa bilimleri, matematik ve istatistik (yüzde beş) ve mühendislik, imalat ve inşaat (yüzde sekiz) alanlarında eğitime katılımı oldukça düşük.  

STEM alanında daha fazla kadını eğitmek ve işe almak, daha iyi bilimsel ve finansal sonuçlara yol açabilir, işgücündeki çeşitliliği artırabilir, bakış açıları ve fikirlerde çeşitlilik getirebilir ve kuruluşlara rekabet avantajı sağlayabilir.

Başvuru kriterleri

 *Tüm başvuru kriterlerini aşağıdaki ‘Dökümanlar’ başlığında görebilirsiniz.

Başvuru yapacak kadınların: 

 • 2024-2025 Eylül/Ekim akademik döneminde eğitimlerine başlaması
 • Finansal desteğe ihtiyaç duyduklarını göstermesi
 • Bursu veren Birleşik Krallık üniversitesinin belirlemiş olduğu lisansüstü programının giriş koşullarına uygun olarak lisans diplomasına sahip olması
 • Daha önce Birleşik Krallık'ta lisans veya daha yüksek düzeyde eğitim almamış veya yakın zamanda Birleşik Krallık'ta yaşamamış olması
 • Lisansüstü eğitim/araştırma yapmasına yetecek İngilizce seviyesine sahip olması
 • Seçtikleri alanda aktif olduğunu gösteren iş tecrübesine sahip veya seçtiği alana ilgisi olduğunu göstermesi
 • Seçtiği alanda eğitim almaya heyecan duyan ve bir British Council bursiyeri olarak etkileşime girmeye istekli olduğunu göstermesi
 •  Kendi ülkelerindeki diğer kadınları ve kızları, STEM alanında eğitime teşvik etmeye yönelik bir plan ve tutkusu olduğunu göstermesi gerekir.

Adaylar, aşağıdaki durumlarda British Council Bilimde Kadın STEM Burslarından yararlanamaz

 • Çifte İngiliz vatandaşlığına sahip olmak 
 • İngiliz Büyükelçilikleri/Yüksek Komisyonları, İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Dairesi, Uluslararası Ticaret Bölümü, Savunma Bakanlığı, ve İçişleri Bakanlığı dahil İngiliz Hükümeti’ne ait kurumun bir çalışanı, eski bir çalışanı veya akrabası (*) olmak.
 • British Council Bilimde Kadın STEM Bursu’nun verildiği ülkelerdeki bir çalışanı, eski bir çalışanı veya akrabası (*) olmak.

(*) Akrabalar, ebeveynler veya üvey ebeveynler, kardeşler veya üvey kardeşler, çocuklar veya üvey çocuklar, eş, medeni ortak veya evlenmemiş ortak (çiftin en az iki yıldır evlilik veya medeni ortaklığa benzer bir ilişki içinde olduğu durumlarda) olarak tanımlanır. 

 • Şu anda Birleşik Krallık’taki eğitim programınıza yönelik başka herhangi bir kaynaktan finansal destek veya finansman almak.
 • Daha önce Birleşik Krallık'ta Birleşik Krallık Hükümeti tarafından finanse edilen bir burs veya Birleşik Krallık kurumsal bursu/finansal bursundan sağlanan bir fonla eğitim almış olmak.

 Burs neleri içeriyor?

Önde gelen Birleşik Krallık üniversitelerinde eğitim almanın yanı sıra burs aşağıdaki masrafları karşılıyor: 

 • Tüm eğitim ücreti 
 • Aylık yaşam masrafı
 • Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş bileti
 • Vize ve sağlık sigortası katkı payı ücretleri
 • IELTS İngilizce sınav ücreti (sınavı almanız gerektiğinde, sınavı aldıktan sonra ücret iade edilir)

Kadın arkadaşlarımın çoğu önyargılar, stereotip yaklaşımlar, fırsat eşitsizliği ve destek ağlarının eksikliği nedeniyle gelecekteki kariyerlerinde zorluklar yaşayacaklarını düşündükleri için STEM bölümlerinde okumak istemediler. Bu bursla destekleyici bir ağa erişim sağlayarak, STEM alanında kayda değer katkılar elde etme potansiyelimin önemli ölçüde artacağını tahmin ediyorum.
Tuğçe Cemre Çubukçu, İstanbul
MSc Siber Güvenlik Yönetimi, Warwick Üniversitesi
Bilimde Kadın STEM Bursları 2023

Nasıl başvurabilirsiniz?

Başvurular doğrudan bursu veren üniversitelere yapılır. İlgilendiğiniz üniversitenin linkinden ‘Available scholarships’ başlığı altında burs programlarını görebilirsiniz. 

Türkiye'den kadın öğrenciler, bölgedeki diğer kadın adaylara da açık olan 20 burs imkanı sunan dört Birleşik Krallık üniversitesine başvurabilirler. Bu sayfada listelenen üniversitelerin her biri, Türkiye de dahil olmak üzere, bölgedeki ülkelerden kadınlara beş burs imkanı sunmaktadır. Lütfen başvurunuzu oluşturmaya başlayabileceğiniz her üniversitenin web sitesindeki başvuru koşullarını kontrol edin.

Birden fazla başvuru yapabilirsiniz ancak tercih ettiğiniz kurum üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. 

Lisansüstü bursların son başvuru tarihi: 30 Nisan 2024 Salı 

Lütfen başvurmadan önce tüm başvuru kriterlerini kontrol ettiğinizden ve karşıladığınızdan emin olun.

Başvuru yaptıktan sonra, başvurunuzun durumu hakkında doğrudan üniversiteden bilgi alacaksınız.

Türkiye’den öğrencilerin başvurabileceği burslar

 • University of Bradford
 • Cranfield University
 • University of Glasgow
 • University of St Andrews

İlgilendiğiniz lisansüstü programı ile ilgili sorularınızı üniversiteye sormanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer sorularınız burs ile ilgiliyse British Council’a WomenInStem.Scholarships@britishcouncil.org e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Üniversitenin yetkililerine ulaşamazsanız bizimle irtibata geçerek iletisim bilgilerini edinebilirsiniz.