British Council Türkiye, sınavlara İngiltere’de bir üniversitede, enstitüde ya da kolejde girmek, okul bitirmek ya da bilgisini daha da ilerletmek isteyenlere mükemmel bir fırsat sunuyor.

Türkiye’de resmi ve yetkili bir kurum olarak faaliyet gösteren British Council, Türkiye ile İnglitere arasında bir eğitim köprüsü görevi görüyor.

Giriş Sınavları

Giriş sınavları belli yüksek öğretim dersleri ve programlarına giriş için istenen çok özel becerileri değerlendirme amaçlıdır:

İngiltere’de Kasım ayında yapılan üniversite giriş sınavları: BMAT (Biyomedikal Giriş sınavı), ELAT (İngiliz Edebiyatı Giriş Sınavı), Oxford TSA (Düşünme Becerileri Değerlendirmesi), HAT (Tarih Yeterlilik Sınavı), PAT (Fizik Yeterlilik Sınavı), MAT (Matematik Yeterlilik Sınavı), OLAT (Doğu Dilleri Yeterlilik Sınavı), CAT (Klasikler Yeterlilik Sınavı), MLAT (Modern Diller Sınavı).

STEP (Sixth Term Examination Paper) matematik bölümüne giriş sınavı, genelde Haziranda yapılır; kayıtları ise Mart, Nisan aylarında kabul edilir. STEP kayıt formu ve net tarihler STEP web sitesinde yayınlanacaktır.

Uzaktan öğrenim programları

İngiltere’nin geniş çeşitlilikte üniversite ve kolejine yönelik eğitim sınavlarının yönetimini üstleniyoruz:

Londra Üniversitesi

Londra Üniversitesi mükemmeliyet merkezi olarak uluslararası tanınırlığı olan, dünyanın önde gelen akademik kuruluşlarındandır. Üniversite, 20 dünya çapında kolej ve çok sayıda saygın enstitüden oluşan bir federasyondur. Öğretim görevlileri ve mezunlar arasında 55’in üzerinde Nobel ödülü sahibi ve 35’in üzerinde geçmişin ya da günümüzün devlet başkanı bulunur.

Londra Üniversitesi, Uluslararası Programı ile 1858’den bu yana dünyanın her yerinden öğrenciye diploma veriyor. Londra Üniversitesi’nin bugün 180’den fazla ülkede 100 farklı programda okuyan 40.000’in üzerinde öğrencisi bulunuyor.

Londra Üniversitesi sınav kayıtları 5 Şubat – 28 Şubat arasında, geç kayıtlar ise 15 Mart – 27 Mart tarihleri arasında açık olacaktır. Sınavlar İstanbul’da gerçekleşecektir. Kayıt yönergesini aşağıda bulabilir, British Council - Customer Portal linkini kullanarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Open Üniversitesi

Open Üniversitesi (OU) İngiltere’nin uzaktan öğrenime adanmış tek üniversitesidir.

Heriot-Watt Üniversitesi

Eğitimde yenilikçiliği, girişkenliği, öncü kimliği kadar araştırmada sağladığı pratiklikle de uluslararası ün yapmış olan Heriot-Watt`s Edinburgh Ticaret Yüksek Okulu İngiltere’nin önde gelen ticaret ve endüstri kuruluşlarından.

Warwick Üniversitesi

Warwick Üniversitesi araştırmada sağladığı inovasyon ve mükemmeliyet ile ticaret ve endüstri dünyasıyla bağlantılar kurmaya yönelik eğitimle ün yapmış, İngiltere’nin önde gelen üniversitelerindendir.

İngiltere’nin diğer üniversiteleri

İngiltere’nin tüm üniversitelerinin bütünleme sınavlarına (genelde Temmuz-Eylül ayları arasında düzenlenir) British Council Türkiye’de girilebilirsiniz. Bunun için önce lütfen üniversitenizle temasa geçerek izin alın, sonra da bize başvuru formunuzu gönderin.

Ayrıca, istek üzerine İngiltere’nin herhangi bir eğitim kuruluşunun sınavlarını da onlar adına düzenleyebiliriz. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin

Ücretler ne kadar?

Sınav Düzenleme ücreti alınacaktır. Bu ücrete salon masrafları, sınav gözetim ücreti ve soru ve cevap kâğıtlarının güvenli şekilde muhafazası dâhildir. Bu ücret, üniversitenizin aldığı sınav ücretleri ve kurye ücretini kapsamaz. Sınav ve kurye ücretleri cevap kâğıtlarının gönderileceği ülkeye bağlı olarak değişecektir; lütfen üniversitenizden teyit ediniz. Sınav düzenleme ve kurye ücretleri için lütfen bizimle iletişime geçin.

Sınav gözetim ücretinin ders kayıt ya da sınav ücretlerine dahil olup olmadığını kurumunuzdan teyit edin. Kurumun karşılamaması durumunda, ücreti aday ödeyecektir.

Üniversiteniz ayrıntıları onayladıktan sonra gireceğiniz sınavın yeri ve saati konusunda lütfen bizimle iletişime geçin.

Uyarı

Eğer sınava birinci derece aile ferdinin kaybı, ciddi hastalıklar veya sakatlıklar nedeni ile katılamazsanız, durumunuzu gösterir raporu sınav tarihinizden sonraki ilk üç iş günü içerisinde British Council’a iletmeniz gerekmektedir. Geri ödeme talebiniz yazılı olarak epe@britishcouncil.org.tr adresine yapılmalıdır. Ödeme yaptığınız toplam tutarın %15’i hizmet bedeli olarak kesilir.

Geçerli bir sağlık raporu sunulmadığı takdirde sınav bedeli geri ödenmez. Adayların yanlış adrese gitmesinden veya sınava geç kalmasından kaynaklanan geri ödeme talepleri dikkate alınmayacaktır.  

Sınav tarihinden iki hafta öncesinde sınava katılamayacağınızı bildirmeniz durumunda, ödediğiniz sınav ücretinin %100’ünü iade olarak alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle lütfen epe@britishcouncil.org.tr adresinden iletişime geçiniz.

British Council ve sınav kurumları, hizmet devamlılığını sağlamak için gereken her adımı atmaktadır. Bu bakımdan, kontrolümüz dışındaki koşullar dolayısıyla meydana gelebilecek aksaklıklardan sorumlu tutulamayacağımızı anlayışla karşılayacağınızı umut ediyoruz. Eğer sınav ya da sonuçlarında bir aksaklık, iptal ya da gecikme meydana gelirse, mümkün olan en kısa sürede normal hizmet seyrine dönebilmek için her türlü çaba gösterilecektir. Böyle bir durumda British Council’ın yükümlülüğü, kayıt ücretinin iadesi ya da ileriki bir tarihte yeniden bir sınav düzenlenmesiyle sınırlı olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.