Biyonik adam görseli  ©

Tüm hakları British Council'a aittir.

PROTEZ TEKNOLOJİSİNDE GELİŞMELER

Sondan bir önceki Bond filmi Skyfall'da, kötü adamın yaralı yüzünü göstermek için protez ağzını çıkardığı korkunç bir an vardı. Bu inanılması güç sahne karşısında afallamış aynı zamanda da olasılıklar karşısında hayrete düşmüştük. Vücudumuzun parçalarını yenilemek ve hatta orijinal parçaları geliştirmek mümkün olabilir miydi? Büyük Britanya'daki Channel 4’ün, kendisi de biyonik bir ele sahip psikolog Bertolt Meyer'in rol aldığı 'Biyonik Adam Nasıl Yapılır' isimli bir belgeseli var. Biyonik Adam ‘Rex’, son protez teknolojisinin sınırlarını test eden araştırmalara öncülük eden bilim adamlarını bir araya getiriyor. 

Bir dönem Londra Bilim Müzesi'nde de sergilenen Rex, Gölge Robot’tan Büyük Britanya'nın lider robot bilimcileri Richard Walker ve Matthew Godden tarafından oluşturuldu. Neredeyse 1 milyon dolara mal olan iki metre uzunluğundaki bu yapay adam; 3D baskılı kafatası, sentetik bir kan dolaşım sistemi ve suni pankreas, böbrek, dalak ve trake dahil 28 yeni yapay organ ve uzva sahip.

TEKNOLOJİYİ GÖRÜCÜYE ÇIKARMA

Walker, üretici firmanın kendisiyle temasa geçmesiyle çalışmalarının nasıl başladığını anlatıyor. Ekibi son teknoloji ürünü protezleri bir araya getirerek bir insan oluşturmayı teklif etmiş, Walker'ın dediği gibi, 'görelim bakalım ayakta durup yürüyebilecek mi!’ diyerek. Hedefleri, gerçek dünyada da kullanılabilecek olan son teknoloji suni vücut organlarını görücüye çıkarmakmış. Rex, iki buçuk aylık geceli gündüzlü bir mesainin ve bir sürü pizzanın sonunda dünyaya gelmiş. 

Bir de, insan vücudunda kavramak ve tutmak için bulunan sinir sinyallerini kullanan yapay el gibi daha konvansiyonel protezler de var. Walker bunu  ‘Bir şeyi elle kavramak için insan vücudunda bulunan sinirlere bakmamız ve onu taklit etmemiz gerekiyordu’ diyerek açıklıyor.

ORGAN YETMEZLİĞİNİN TEDAVİSİ

Walker orijinal organ hasar gördüğünde, teknolojinin verimli bir şekilde çalışabilmeleri için yeni organların oluşturulmasında ne kadar etkin kullanıldığına şaşırıyor.  Yapay pankreas insülin üretir; insülin seviyesi düştüğünde bu insülin salgılanır. İnsülin seviyesi yeniden arttığında ise, mekanik pankreas, tıpkı gerçek pankreas gibi fazla insülini emer. 

Eğer Biyonik Adam gelecekte yeniden yapılırsa, Walker protez teknolojisinin vücudumuza kazandırabileceklerine daha çok şaşıracağımızı öngörüyor.