Kaynaklar

Yeni ve değişen dinamikler: Küresel yaratıcı ekonomi nasıl gelişiyor

Yeni ve değişen dinamikler: küresel yaratıcı ekonominin gelişim sürecini ortaya koymaktadır. 2016’da yayımlanan bu çalışma, 2010 tarihli Yaratıcı Ekonomiye Giriş kitapçığına eşlik eden bir güncellemedir. Creative England başkanı John Newbigin tarafından yayına hazırlanan kitapçık kaynak yaratma, hedef kitle bulma ve çok daha fazlası hakkında bölümler içermektedir.

PDF'i indirin

Nesta Yaratıcı İşletmeler için Eğitim Seti

Eğer kendi yaratıcı işini kurmak isteyen bir girişimci adayıysanız bu rehber size yardımcı olabilir. Yaratıcı İşletmeler için Eğitim Seti, düşüncelerinizi geliştirip, beklentileriniz ile motivasyonlarınıza en uygun iş modelini kurarak bir iş planı hazırlamanız için gereken çerçeveyi sunar.

PDF'i indirin

Yaratıcı platformlar nasıl kurulur ve yürütülür

Yaratıcı Platformlar Kitapçığı, yaratıcı platform kurmak isteyen girişimciler için ücretsiz bir eğitim setidir. Birleşik Krallık ve Avrupa'daki en başarılı platformlardan bazılarının denenmiş ve test edilmiş yaklaşımlarını, en iyi uygulamalardan örnekleri ve faydalı öneriler içerir.

PDF'i indirin

Kültür sektörü için bir hackathon nasıl ve neden düzenlenir

Yeni Oyun Sahaları, kültür sektöründeki hack etkinlikleriyle ilgili giriş niteliğinde bir rehberdir. Kültür sektöründe başlıca hack etkinliği türlerini inceleyen rehber, bu etkinliklerin bireyler ve kuruluşlar için potansiyel faydaları, farklı toplulukların katılımını sağlamaya yönelik yaklaşımlar ve doğru ortamın yaratılması konularında tavsiyelerde bulunuyor.

PDF'i indirin

Yaratıcı Platformlar: Harita ve Bölge

ATÖLYE Kurucu Ortağı Engin Ayaz, Platformun (Hubs) tanımı, geçmişi, iş modelleri ve yapılarını ele alarak İstanbul'daki yaratıcı platformların faaliyet alanına genel bir bakış sunuyor.

Makalenin tamamını indirin

Creative Hubs in Focus

ATÖLYE

ATÖLYE’nin farklı disiplinlerden gelen ekibi ve komünitesi, yaratıcılığa ve etkileşime ilham veren bir zeminde uzun vadeli değer yaratacak, yeni projeler ve işbirlikleri geliştirir. Hayata geçen projeler farklı disiplinlere, kimliklere ve fikirlere alan açar. Daha fazla bilgi.

BiblioPera

BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı, İstanbul Beyoğlu'nda 9 uluslararası araştırma merkezinin işbirliği projesidir. Daha fazla bilgi. 

Impact Hub Istanbul

Impact Hub Istanbul, sosyal etki odaklı liderleri bir araya getirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan, üyelik tabanlı bir ortak çalışma, üretim ve etkinlik alanıdır. Daha fazla bilgi. 

İskele47

Dostların ve komşuların gelip etkileşim kurabilecekleri yarı kamusal bir mekan. Mekanın herhangi bir idarecisi yok, görev tanımları belli yöneticiler bulunmuyor; dolayısıyla net bir kayıt sistemi de yok. Daha fazla bilgi.

Makaleler

Paylaşım Ekonomisi; Bir Davranış Tasarımı 

Faruk Göksu, TAK ve Vizyon Atölyeleri Kurucu Ortağı

'Yeni ekonomik modeller geliştirirken, güçlü bir davranış tasarımının güçlü bir uygulamanın ön koşulu olduğunu anlamamız gerekiyor.' Makalenin tümünü okuyun. 

İş Birliği Alanlarının Önemi 

Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu Okandan, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi

'Bilgi teknolojilerinin giderek önem kazanması ve bağlantılılığın artmasıyla, "ortak yaratım" terimi, yenilik ve dolayısıyla ekonomik büyüme için önemli bir kavram hâline geldi.' Makalenin tümünü okuyun. 

Katılım ve Deneyim Zevkinin Azalması

Selçuk Artut, Akademisyen, Ses ve İnteraktif Tasarım Uzmanı, Müzisyen

'Günümüzde insanlar, edinmek istedikleri bilgileri kendi kararlarına ve tercihlerine göre seçme ve süzme şansına sahipler. Bunun neticesinde de bazı gruplar kendilerini, seri üretim sistemleri kullanmadan bir şeyler imal edebilmeyi tanımlamak için sıkça kullanılan "yapıcı" terimiyle ifade ediyor. Peki bu yapıcılar, geleneksek zanaatkarlardan nasıl ayrılıyor?' Makalenin tümünü okuyun. 

Tasarım ve Patos 

Koray Malhan, Koleksiyon Tasarım ve Marka Direktörü

'İnsan beyninin yaratıcılık becerisi dil, müzik, sanat ve tüm sosyal davranışlarımız yoluyla nasıl iletişim kurduğumuz konusuna ışık tutuyor.' Makalenin tümünü okuyun.