Yaratıcı Yapımcılar; Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan, Türkiye ve Batı Balkan ülkelerinden oluşan bölgede kariyerinin başındaki yaratıcı sektör profesyonellerine yönelik bir profesyonel gelişim programı.  

Program beceri ve kapasite gelişimi, yeni bağlantılar kurma ve ülkeler arası ortak üretime ve yaratıcı sektörlerdeki iyi uygulamaların yayılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. 

Program içeriği:

  • yaratıcı bir proje ve fikir kurgulamak, ne, neden, nerede, nasıl, ne zaman ve en önemlisi kimin için olduğu konusundaki pratik konuları etkili bir şekilde tasarlamak için geliştirilen iki haftalık çevrimiçi bir eğitim programı ve de 
  • seçilen proje fikirlerinin uygulanmasına ve yayılmasına yönelik kısmi finansal destek ve mentörlük fırsatlarından oluşuyor. 

Bu bir müzik endüstrisi prodüksiyonu veya film endüstrisi prodüksiyon fırsatı değildir - yaratıcı yapımcılar hem müzikte hem de filmde çalışabilirler. Yaratıcı üreticiler, sanatsal ve kültürel etkinlikler, sergiler, festivaller ve projelerde pratik lojistik ve yaratıcı sürecin buluşma noktasında yer alan birleştirici gücü olarak anlaşılmaktadır.

ANIM.IST

ANIM.IST (İstanbul Animasyon Platformu), kısa ve uzun vadede Türkiye'de kültürel ve ekonomik açıdan zengin ve üretken bir animasyon zemini oluşturmayı hedefliyor. ANIM.IST, tüm zamanların en büyük sanat biçimlerinden birini destekliyor: Çizgi romanlar!

ANIM.IST olarak, çalışmalarını yayınlamanın bir yolunu bulmaya çalışan, mentorluğa ve görünürlüğe ihtiyaçları olan yeni ve gelişmekte olan 16 yaş ve üstü çizgi roman sanatçıları için açık bir yarışma düzenliyoruz. Seçilen yedi eser, çizgi roman albümü olarak basılacak, her sanatçıya ödül ve ekipman verilecek. Çizgi roman albümü satışından elde edilen gelir, imzalanan sözleşme ile sanatçılarla paylaşılacak.

Manga, anime ve oldukça yeni bir tür olan webtoon, kadın karakterler ve kadın içerik oluşturucularıyla daha kapsayıcı bir hale geldi. Genç nesil arasında son derece popülerler. Hikaye anlatıcıları, hikayeler, mentorlar ve jüri üyeleri arasında kapsayıcılığı ve çeşitliliği desteklemek istiyoruz. Bu yarışmanın jüri üyeleri, hem erkek hem de kadın, yeni, yükselen ve bilinir çizgi roman sanatçısı, akademisyenler, yayıncılar olarak çeşitliliğe sahiptir. Detayları ve proje takvimini anim.ist web sitemizden inceleyebilirsiniz.

 

Dramaqueer

Dramaqueer Medya, değişen ve dijitalleşen dünyada yeni sanat pratiklerine, ana akım medyada kendine yer bulamayan üretenlere/üretimlere ve alternatif sanat arayışında olan sanat alıcılarına ulaşmayı amaçlamaktadır. Platform, sinema, tiyatro, orijinal üretimler, müzik, e-dergi ve sanal sergi bölümlerinden oluşacaktır.  Dramaqueer Medya dijital platformunu hem Dramaqueer üretimlerini ve çalısmalarını paylaşmak hem de içerik olarak daha önce yayınlanmış queer perspektifli filmler, oyunlar, diziler ve müzikler ile geçmiş üretimlere dair bir arşiv olarak kurguluyor.

Kültürhane

Mersin’de yerel bir kültür mecrası olan Kültürhane, Yaratıcı Yapımcılar Programı kapsamında ekibinin video üretim bilgi ve becerilerini arttırmayı hedefleyen bir kapasite geliştirme programı yürütüyor. Bu eğitim sürecinin ardından ekip, farklı dinlerden ve kültürlerden insanların kabirlerine ev sahipliği yaparak barışçıl çok kültürlü bir ortak yaşamın hatırasını ve umudunu taşıyan Mersin Mezarlığı hakkında bir belgesel film üretecek.

PAINTelling

Adını painting ve storytelling kelimelerinin birleşiminden alan PAINTelling, resim ve tiyatro sanatını bir araya getiren interdisipliner bir form denemesidir. Dijital tiyatronun olanaklarının araştırıldığı bu projede resimde görülen sahne, bir olayın son ânı olarak hayal edilir ve ‘Bu tabloda gerçekleşen olay nedir?’ sorusuna cevap oluşturacak bir hikâye tasarlanır. Tabloda yer alan karakterlerin gözünden hikâyenin bu sona doğru nasıl geliştiğini anlatan ses tiyatrosu oyunları üretilir. Seyirci, proje internet sitesinde yer alan tablolardaki karakterlerin üzerine tıklayarak oyunları dinleyecek, hikayenin farklı karakterlerin perspektifinden nasıl geliştiğine şahit olacaktır.

Proje Ortağı

Yaratıcı Yapımcılar programının kolaylaştırıcı ortağı Birleşik Krallık merkezli Curated Place. 

Curated Place, uluslararası halka açık programlar, kamusal alandaki geniş kapsamlı enstalasyonlar, orijinal sanatsal siparişleri, sanatçı geliştirme, müzik stratejisi, etkinlik ve sürdürülebilir üretim sunumu alanlarında uzmanlaşmış, sanat odaklı bir yaratıcı yapım şirketidir.