İskele47

İskele47’yi nasıl tanımlarsınız?

Dostların ve komşuların gelip etkileşim kurabilecekleri yarı kamusal bir mekan. Mekanın herhangi bir idarecisi yok, görev tanımları belli yöneticiler bulunmuyor; dolayısıyla net bir kayıt sistemi de yok. İskele47’de şu an 4 şirket, 5 STK ve serbest çalışan kişiler bulunuyor. Bütün şirketler ve STK’ların asıl odak noktası yaratıcı deneyimler. İskele47’nin çekirdek üyeleri 10-15 kişiden oluşuyor ve onların en yakınında kümelenmiş olan, her ay düzenli olarak İskele47’ye gelenlerin sayısı yaklaşık 40. Bu sayı ziyaretçileri kapsamıyor. 

İskele47’de bir gün nasıl geçer?

Sabahları erken saatte alt kattakiler gelir, öğlene doğru üst kat kepengi açılır ve hareketlenme artar. Gün boyunca toplantılar ve üretimler paralel olarak ilerler, direkt sokağa açıldığı için arada yoldan geçenler uğrarlar. Akşam saatlerinde alt kat genelde sakinleşir, üst katta üretim artar, gece mekan sakinleşir ama genelde sabaha kadar insanlar üretmeye ve/veya eğlenmeye devam ederler. 

Bugüne kadar İskele47 ile ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey ne olmuştur?

Çevik ve üretim odaklı olması en keyifli tarafı. Pazarlama ve tanıtımın aşırı derecede önemsendiği bir şehirde, sadece üretim düşünen insanların yan yana olması inanılmaz keyif veriyor. Ayrıca hem sokakla hem şehirle hem de yurt dışıyla ilgisinin yakın oranda olması bir şekilde daha canlı kılıyor yapıyı. Büyük çaplı ticari işler, sosyal projeler, eğitim etkinlikleri ve sanat çalışmalarının yapılması, bunların dönem dönem önem sırasını değiştirmesi bize keyif veriyor. 

Bu alan/eko sistem ile ilgili neyi değiştirmek isterdiniz?         

İskele47 aslında çok fazla versiyonu oluşabilecek bir mekan, çevresinde benzerlerinin olması çok güzel olurdu.

Gelecek ile ilgili sizi en çok ne heyecanlandırıyor?

Ana odaklarak yaratacağımız fikirler, projeler ve üretimlerin kendisi zaten geleceği şekillendiriyor bir bakıma. İskele47 spontan bir şekilde kuruluşundan itibaren gelişmekte ve genişlemekte olan bir yapı, hem katılımcıları hem de çıkan projelerin nitelikleri açısından. O nedenle bu yapıda ilerlemeyi öngörüyoruz.