Duvarları Olmayan Müze, ilk defa British Council Türkiye'nin sanat ekibi tarafından 2017 yılında başlatılan ve internet bağlantısı ile herkesin erişim şansına sahip olduğu British Council Koleksiyonu'ndan seçilen eserlerin yer aldığı sanal bir sergi platformudur. İki senedir devam eden dijital serginin üçüncüsü ise Ocak 2019'da hayata geçti.

Küratörlüğünü İstanbul Bienali'nin Sergi Koordinatörü Elif Kamışlı'nın üstlendiği platformun ilk sergisi olan 'Geçen Gece Bir Rüya Gördüm', Birleşik Krallık'ın iki kuvvetli sanat geleneği olan manzara resimleri ve heykellerden örnekler içermektedir. Sergi 110 bin kişi tarafından ziyaret edilmiş ve 'Yılın En İyi Web Sitesi Özel Ödülü' de dahil olmak üzere toplam dört dalda Altın Örümcek Web Ödülü kazanmıştır.

Dijital platformun ikinci sergisi 'Tanışıyor muyuz?'un küratörlüğünü ise Pera Müzesi'nin Koleksiyon Müdürü Ulya Soley üstlenerek seçkisini bir kapsayıcılık aracı olarak kavramsallaştırdığı portre geleneği içinden oluşturmuş ve bu geleneğin son 80 yıl içerisindeki değişimine dikkat çekmiştir. 'Tanışıyor muyuz?' üç ayda toplam 159 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir ve 16. Altın Örümcek Web Ödülleri'nde En İyi Etkinlik ve Kültür - Sanat ile En iyi Mikrosite ödüllerini kazanmıştır. Ayrıca Felis ödüllerinde En İyi Mikrosite, En İyi Kullanıcı Deneyimi ve En İyi Kullanıcı Arayüzü kategorilerinde de başarı ödüünün sahibi olmuştur.

Duvarları Olmayan Müze'nin üçüncü küratörü 'Cadılarla Dans Etmek' başlıklı sergi konseptiyle kar amacı gütmeyen küratöryel kolektif Collective Çukurcuma kurucularından Mine Kaplangı oldu. Bir cadı/kadın olmanın güç sembolü olarak değerlendirilmesine odaklanan ‘Cadılarla Dans Etmek’, özellikle İngiliz edebiyatının kadınların hak ve eşitlik arayışlarına öncülük eden eserlerinden ilham alıyor. Sergide, British Council Koleksiyonu’ndan seçilen Batı sanat tarihi yazımında kadınların gizli rollerinin ve gizlenmiş, üstü örtülmüş izlerinin altını çizen eserlerle, Türkiye’den  öne çıkan güncel sanatçıların işlerinin de bir arada yer aldığı bir yolculuğa davet ediliyor. 

Yıl Sergi Küratör
2017 Geçen Gece Bir Rüya Gördüm Elif Kamışlı
2018 Tanışıyor muyuz? Ulya Soley
2019 Cadılarla Dans Etmek Mine Kaplangı

Bununla da ilgilenebilirsiniz