Yaratıcı Girişimcilik Programı’nı ORIGINN işbirliği ile 17 – 19 Aralık tarihleri arasında İzmir’de düzenleyecek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yaratıcı Girişimcilik Programı, yaratıcı girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmesine yardımcı olan üç günlük uygulamalı bir eğitim programıdır. Katılımcılar, üç gün boyunca yaratıcı bir işletme kurmanın ve yürütmenin belli başlı yönlerini öğrenme imkanı bulacaklar.

Türkiye’den, Nesta akreditasyonuna sahip yaratıcı girişimcilik eğitmenleri tarafından yönetilecek olan programa yerel konuklar ve alanlarında uzman kişiler de katılacaktır. Eğitmenler, yaratıcı girişimcilere iş fikirlerini keşfetmelerinde ve iş tekliflerini geliştirmelerinde yardımcı olurken, aynı zamanda onlara hedefleri ve motivasyonları ile örtüşen bir iş modeli ortaya çıkarabilmeleri için yol gösterecektir.

‘Yaratıcı İşletmeler için Eğitim Seti’nin Türkçe tercümesini ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Eğitim Programı

 • 1. Gün: Siz ve İş Fikriniz

Katılımcılar, sahip oldukları fikirleri ve bunların hedefleriyle ne kadar ilgili olduğunu inceleyerek geleceğe dair planlamalar yapacaklar.

 • 2. Gün: Müşterileriniz

Bu aşamada katılımcılar, müşterilerinin kim olduğu ve sahip oldukları değerler üzerine düşünerek potansiyel müşterileri ile nasıl iletişime geçeceklerini ve işletmelerinin hedeflerini müşterilerinin ihtiyaçlarıyla nasıl bağdaştıracaklarını tasarlayacaklar.

 • 3. Gün: İşiniz

Üçüncü günde, ilk iki günde yapılan çalışmalar bir araya getirilecekve katılımcılar kendi iş modellerinine dair bir taslak oluşturabilmek için ihtiyaç duyacakları başlıca unsurları öğrenecekler.

Bu eğitim kimlere yöneliktir?

Yaratıcı Girişimcilik Programı, henüz tasarı aşamasında olan güçlü bir iş fikri bulunan, işletmeleri kurulum aşamasında olan (0-3 yıl) veya henüz olgunlaşmamış bir yaratıcı işi olan ve büyük bir değişim planlayan yaratıcı girişimcilere yöneliktir.

Program reklamcılık, mimarlık, kültür-sanat, zanaat, tasarım, moda, oyun, müzik, yayıncılık, teknoloji, televizyon ve sinema gibi yaratıcı sektörlere odaklanmaktadır.

Yaratıcı Girişimcilik Eğitimi’nin sizin ve işiniz için doğru seçenek olup olmadığına karar vermek içinlütfen aşağıdakileri koşulları karşılayıp karşılamadığınızı gözden geçirin:

 • Eğitime katılmak için üç tam gün ayırabilmek;
 • İş becerileri veya desteği konusunda deneyime sahip olmamak ve/veya sınırlı deneyime sahip olmak;
 • Şirketinizin fikri mülkiyet haklarına veya bu hakların kontrolüne sahip olmak;
 • Hâlihazırda kurulu bir şirkete veya gelişiminin son aşamasında bulunan bir fikre sahip olmak (Bunlar genellikle kuruluşu üzerinden en fazla üç yıl geçmiş şirketlerdir ancak bir ara verip Yaratıcı Girişimcilik Programı bakış açısıyla iş modellerini gözden geçirmek isteyen daha eski şirketler de olabilir);
 • Bilgi birikiminizi paylaşabileceğiniz ve tanımadığınız insanlarla yeni bir tecrübe yaşayabileceğiniz, grup çalışmalarına açık ve destekleyici bir öğrenme ortamında çalışmaya istekli olmak;
 • İşletmeniz üzerine çalışmaya ve program boyunca diğer katılımcıların iş fikirlerinize meydan okuyabilecek geri bildirimlerini göz önünde bulundurarak ilerlemeye hazır olmak;
 • İş bağlantıları kurmaktan hoşlanmak, profesyonel ortama uyum sağlayabilmek ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilmek.

Eğitmenler

Esra Gönen

Girişimci olan Esra Gönen, uzun yıllardır ithalat – ihracat sektöründe çalışmaktadır. Üç yıl önce servis sektörüne yenilikçi bir yaklaşım kazandırmak ve öteki girişimcileri desteklemek amacıyla, ortak çalışma alanları ile ofis servislerine yönelerek ORIGINN’in kurucu ortaklarından birisi olmuştur.

Jason Lau

Jason Lau, kurumları girişimci ve çok yönlü organizasyonlara dönüştürmekte uzmanlaşmış bir danışmanlık firması olan Core Strateji’nin ortağıdır. Son üç sene içerisinde, 150’den fazla kurumla birlikte çalışmıştır. Daha öncesinde Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nda İş Geliştirme Müdürü, Koç Üniversitesi’nde Girişimcilik Müdürü ve Özyeğin Üniversitesi’nde Sosyal Girişimcilik Müdürü olarak görev almıştır. Jason aynı zamanda, Özyeğin Üniversitesi’nde işletme ve girişimcilik üzerine dersler vermektedir. MBA derecesini 2008 yılında Bilkent Üniversitesi’nden almış, lisansını ise 2003 yılında Uluslararası Ticaret alanında University of Southern California’da tamamlamıştır.

Atılım Şahin

Atılım Şahin, insanları, konseptleri ve organizasyonları birbirine bağlayan bir kolaylaştırıcıdır. Bu süreçleri, özellikle yaratıcılık, teknoloji ve girişimcilik alanlarında aktif olarak yürütmektedir. Şu anda ATÖLYE’de Komünite ve Prototipleme Lab Yöneticisi olarak çalışmaktadır. ATÖLYE’ye katılmadan önce mühendislik, tasarım, kültür ve sanat alanlarında tasarım mühendisliği, satış direktörlüğü ve proje koordinatörlüğü gibi pozisyonlarda çalışmıştır. Ayrıca 10 seneyi aşkın bir süredir aktif olarak tiyatro ve performans sanatları alanında projelerde, oyuncu ve yazar olarak yer almıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği bölümünde lisansını tamamladıktan sonra İTÜ’de Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Malmö Üniversitesi’nde Etkileşim Tasarımı yüksek lisansı yapmıştır.

Önemli Tarihler

Önemli Tarihler

 • Son Başvuru Tarihi: 2 Aralık 2018
 • Seçilen Adayların Bilgilendirilmesi: 5 Aralık 2018

İzmir Yaratıcı Girişimcilik Programı

 • 17 - 19 Aralık 2018
 • Mekan: ORIGINN
 • Saatler: 09.00 - 17.00

Seçim Komitesi

 • Esra A. Aysun, Sanat Direktörü, British Council Türkiye
 • Cansu Ataman Bilgiç, Sanat Müdürü, British Council Türkiye
 • Kimberley Ballantyne, Öğretim Servisleri Müdürü, Yaratıcı Girişimcilik Eğitimi, NESTA
 • Esra Gönen, Kurucu Ortak, ORIGINN

Önemli Bilgiler

 • Yaratıcı Girişimcilik Programı’na katılım ücretsizdir ve katılımcılar, açık çağrı sonucunda belirlenecektir.
 • British Council Türkiye, programa katılacak adayların şehirlerarası veya şehir içi ulaşım ve konaklama harcamaları için finansal destek vermemektedir.
 • Programa, her yaratıcı girişimden bir kişi başvurabilir.
 • Program boyunca çay, kahve ve öğle yemeği katılımcılara ücretsiz olarak servis edilecektir.
 • Program materyalleri British Council Türkiye tarafından temin edilecektir.
 • Program dili Türkçe’dir.

Program Hakkında

British Council, yaklaşık 10 yıldır Nesta işbirliği ile Yaratıcı Girişimcilik Programı’nı gerçekleştirmektedir. Nesta’nın Yaratıcı İşletmeler için Eğitim Seti’ni temel kaynak olarak kullanan program, bir iş ortamı için özel olarak tasarlanmış pratik alıştırmalar ve etkinlikler ile sürdürülmektedir.

Türkiye’de Kalkınma Ajansları ile birlikte 2014 – 2016 yılları arasında, 8 şehirde 200’den fazla yaratıcı girişimcinin ve 30 eğitimcinin katılımıyla Yaratıcı Girişimcilik Programı’nı düzenledik.Programın 2016 sonlarında kapsamlı bir değişim ve yenileme sürecine alınmasının ardından, yeni Yaratıcı Girişimcilik Programı’nı İstasyonTEDU, ATÖLYE ve ORIGINN işbirliği ile 2018’de Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz.

Fırsat Eşitliği ve Çeşitlilik

British Council, Birleşik Krallık ve diğer ülkelerden insanlar için uluslararası fırsatlar yaratır ve dünya çapında bu kişiler arasında güven inşa eder. Çalışmalarımız kapsamında, birçok farklı geçmişten ve kültürden gelen insanlarla ilişkiler kuruyoruz. Bu sebeple çeşitlilik ve fırsat eşitliği, yaptığımız işin ayrılmaz bir parçası. 

Fırsat eşitliği ve çeşitliliği teşvik etmek için geliştirilmiş bir dizi politikaya sahibiz ve bunları genele yayma çabasında kat ettiğimiz aşamaları inceleyip değerlendiren araçlardan yararlanıyoruz. Fırsat eşitliği ve çeşitliliği yönetmenin en iyi yolunun, bunların organizasyonun tüm süreç ve fonksiyonlarına entegre edilmesi, tüm politika kararlarında göz önünde tutulması ve başından sonuna dek tüm programların planlanmasına dahil edilmesi olduğuna inanıyoruz. Fırsat eşitliği ve çeşitlilik prensip ve uygulamalarının genele yayılması işte bu anlama geliyor.

Fırsat eşitliği ve çeşitlilik ile ilgili politikalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Dış bağlantılar