Jane Goodall

4 Mayıs 2024 tarihinde British Council, Roots & Shoots Türkiye ve Pera Müzesi iş birliğiyle 1960'larda şempanzelerle yaptığı devrim niteliğindeki çalışmalarıyla dünyaya ilişkin bakış açımızı ve bilgilerimizi değiştiren Jane Goodall’ı (PhD, DBE / Jane Goodall Enstitüsü Kurucusu ve Birleşmiş Milletler Barış Elçisi) ağırlıyor!

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Jill Morris’in yapacağı açılış konuşmasını takiben katılımcılar ile buluşacak olan Dr. Goodall, yapacağı konuşmada hayat hikâyesini, ormandaki yolculuğunu ve bugün yaşadığımız krizler çağında umudu nasıl koruduğunu anlatıyor.

Araştırmaları, insanlığın “benzersiz” özellikleri hakkında önceden kabul edilen fikirleri dönüştürerek insanlar ile doğa arasında daha derin bir bağ kurulmasına öncülük eden ve 3 Nisan’da 90. yaş gününü kutlayan Dr. Goodall, bugün halâ doğanın korunması, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliğiyle mücadele ile çevresel adaletsizliklerin giderilmesinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca ülkemiz dahil dünya genelinde 65’ten fazla ülkede gençlere harekete geçmeleri için destek olan Roots & Shoots programı kapsamında çocuklarla ve gençlerle buluşuyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek etkinlik ücretsizdir. İngilizce-Türkçe simultane çeviri ve işaret dili çevirisi yapılacaktır. Yerler sınırlıdır ve rezervasyon alınmamaktadır.

Dr. Jane Goodall Hakkında

Jane, 3 Nisan 1934'te Londra, İngiltere'de doğdu. Erken çocukluğundan itibaren, Afrika'nın hayvanları ve doğal yaşamına büyük bir ilgi duydu. 1957'de, arkadaşının davetiyle Kenya’ya gitti ve burada ünlü paleoantropolog Dr. Louis Leakey ile tanıştı. 1960'ta, Leakey'in daveti üzerine, Gombe Ulusal Parkı’nda şempanze davranışlarını konu alan ve daha sonra çığır açan bir çalışmaya dönen gözlemine başladı. Jane burada, şempanzelerin alet yapma ve kullanma becerilerine şahit oldu ve bulgularıyla bilim dünyasını sarstı.

1977'de Dr. Goodall, vizyonunu dünyaya ve gelecek nesillere yaymak için Jane Goodall Enstitüsü'nü kurdu. 1991'de ise çocuk ve gençlerin çevre, hayvanlar ve insanlar için çalışarak içinde bulundukları topluluğa ilham vermeleri ve değişime öncülük etmeleri amacıyla yola çıkılan küresel bir hareketi başlattı. Bugün Roots & Shoots dünya genelinde 65’ten fazla ülkede gençlere harekete geçmeleri için destek oluyor.

Nisan 2002'de Genel Sekreter Kofi Annan, Dr. Goodall'a Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ünvanını verdi. 2004'te Buckingham Sarayı'nda yapılan bir törende, Britanya İmparatorluk Nişanı aldı. 2006'da, Fransa'nın en prestijli ödülü olan Şeref Nişanı'nı aldı. 2021'deyse Jane, oldukça saygın bir başka ödül olan Templeton Ödülü'nün de sahibi oldu. Yıllar içerisinde Dr. Goodall, Japonya'nın saygın Kyoto Ödülü, Benjamin Franklin Hayat Bilimleri Madalyası, UNESCO'nun 60. Yıl Madalyası ve Gandhi/King Barış İçin Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi oldu.

Bunların yanı sıra Dr. Goodall, uluslararası ölçekte bir okuyucu kitlesini etkileyen birçok kitabın da yazarı. Kendisi aynı zamanda çeşitli belgesellere de konu oldu. Bugün Jane 90 yaşında ve hala seyahatlerine devam ediyor Ziyaret ettiği yerlerde çevresel krizler ve umut sebepleri hakkında konuşuyor; mevcut zorluklara rağmen dünya çapındaki izleyicileriyle iletişim kurmayı sürdürmek için uzaktan dersler veriyor, aynı zamanda ‘Jane Goodall Umut Röportajları’ adlı bir podcast serisi yayınlıyor.