#KültürdeKadınGücü

British Council olarak, kadınların güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının, kapsayıcı ve açık toplumlar oluşturabilmek için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. 

Bu görüş doğrultusunda, 2017 yılında ‘Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik’ programını başlattık.  Bu başlık altında yaratıcı sektörlerdeki kadın profesyonelleri ve sanatçıların yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği aktörlerini de desteklemek ve onlarla birlikte hareket etmek üzere projeler geliştiriyoruz.

‘Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik’ programının lansman etkinliği, 12 Nisan 2018’de WOW – Women of the World Festivali ve Vakfı Kurucu Direktörü Jude Kelly CBE’nin katılımıyla gerçekleşti. Kültürde Kadın Gücü araştırmasının sonuçlarının paylaşıldığı lansmanın ardından program; kadın liderlerin Birleşik Krallık’ta geçirdikleri profesyonel gelişim deneyimleri ve Türkiye’deki yansımaları olarak hayata geçirdikleri kamusal alan programları, 'WOW - Women of the World Festival İstanbul'un ön hazırlık çalışmaları için yapılan Think In toplantıları, WOW Warm Up konuşmaları ve Kültürde Kadın Gücü Destek Programı sonrasında, 2021'deki WOW Festival İstanbul'un ön etkinliği olan radyo programı Festival Alanı ile Açık Radyo’da devam etti. WOW - Women of the World Festival İstanbul 5-6-7 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi.

Jude Kelly CBE’nin konuşmasını altyazılı olarak izleyin.  

Programımızı, #KültürdeKadınGücü hashtag’i ile sosyal medyadan da takip edebilir, görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.