Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu 24 Kasım Perşembe günü İstanbul, Türkiye’de Zorlu PSM, Sky Lounge’da ve British Council YouTube kanalı üzerinden canlı yayın ile  gerçekleşti. 

Uluslararası Politika Forumu, Yaratıcı Endüstriler Politika ve Kanıt Merkezi Uluslararası Konseyi’nin 11 eylem önerisi ile sonuçlandırdığı 'Kültür Sektörü ve Yaratıcı Endüstriler için Küresel Gündem' (2021) adlı raporuna dayanıyor. 

Forumun ana teması ve amacı, Türkiye, Birleşik Krallık, Avrupa, bölge ve ötesinden kültür sektörü ve yaratıcı endüstriler alanında iyi örnekleri paylaşarak ve tartışarak güncel gelişmeler ve fırsatlar hakkında farkındalık oluşturmak ve Genişletilmiş Avrupa bölgesinde yaratıcı ekonominin gelişimine destek olmaktı.

Oturumlar, sürdürülebilir kalkınma, yeni iş modellerinin ortaya çıkışı, yaratıcı şehirlerin yükselişi, hızla gelişen teknoloji, içerik oluşturma ve dağıtımına yönelik yenilikçi yaklaşımlar gibi faktörleri göz önünde bulundurarak yaratıcı ekonomi için politika oluşturma bağlamında ele alındı.

Forum Genişletilmiş Avrupa (Orta Asya, Güney Kafkasya, Türkiye, Ukrayna ve Batı Balkanlar) ile PEC Uluslararası Konseyi üyelerinin temsil ettiği (Brezilya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Etiyopya, Fransa, Kenya, Kırgızistan, Hindistan, Endonezya, Ruanda, Tanzanya, İsviçre, Güney Afrika, Uganda, Birleşik Krallık ve ABD) ülkelerinden uzmanları bir araya getirerek, yaratıcı endüstriler alanında uluslararası düzeyde etkileşim sağlamak ve yeni bağlantılar kurmak için fırsatlar sundu. 

Forum programına buradan ulaşabilirsiniz.