ATÖLYE

ATÖLYE nedir?

ATÖLYE, ekibine ve tasarımcılar, teknologlar, sosyal bilimciler ve girişimcilerden oluşan komünitesine uzun vadede değer yaratacak yeni işbirlikleri ve projeler geliştirebilmeleri için yaratıcı ve inovatif bir altyapı sunan disiplinlerötesi bir inovasyon platformudur. ATÖLYE, müşteri projeleri ve işbirliği ile hayata geçirdiği girişimlerinde, insan odaklı bir tasarım yaklaşımını benimseyerek yenilikçi bakış açıları ve çözümler ortaya koyar.

ATÖLYE’de bir gün nasıl geçer?

ATÖLYE’de her gün, insanlar ve etkinlikler arasında farklı düzeylerde etkileşim eşzamanlı olarak gerçekleşiyor. Teknoloji, tasarım, girişimcilik konularına temas eden etkinlikler, herkese açık 101 dersleriyle ve üyelerin birbirleriyle fikirlerini ve uzmanlık alanlarını paylaştıkları geribildirim seanslarıyla aynı anda düzenleniyor. Komünite üyeleri toplantı odalarında farklı ortak projeler üzerinde çalışırken, Makerlab’de düzenlenen bir CNC workshop’u komünite üyeleri ve ziyaretçilerle dolu olabiliyor örneğin. 

Şu anda öne çıkan çalışmalarınız nelerdir?

Abdullah Gül Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediğimiz AGÜ Yaz Okulu’nu tamamladık, bu yaz okulu için ATÖLYE’nin hazırladığı, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilirlik hedeflerinden Kentsel Sürdürülebilirliğe odaklanan yoğun, proje bazlı bir öğrenme modülü uygulandı. Mekânsal tasarım projemiz olan ve ‘sınıf dışı’ pedagojik bir alan olarak tasarlanan Özel Sezin Okulu Açık Çatı’nın iletişim çalışmalarını yürütüyoruz. ATÖLYE ve Zorlu Holding işbirliğiyle ve S360 stratejik partnerliği ile yürütülen imece’nin, cinsiyet eşitliğine odaklanan ikinci mesele süreci önümüzdeki ay başlıyor. New York’taki stratejik partnerimiz New Lab ile birlikte yürüttüğümüz "New Lab City: Brooklyn" akıllı şehir uygulama projesi üzerinde çalışıyoruz, araştırmalardan ortaya çıkan içgörüleri bir sonraki aşamaya taşımaya hazırlanıyoruz.

Ne gibi güçlüklerle karşılaşıyorsunuz?

Şu anda yaşadığımız zorlukların başında ülkemizin karşı karşıya olduğu toplumsal, siyasi ve ekonomik koşullar geliyor. Yaratıcı bir platform olarak, yaratıcı endüstrilerin desteklenmesini ve finanse edilmesini kolaylaştırmayan mevcut durum bizi de etkiliyor. Projelerimizin ve düşünce yapımızın uzun vadeye odaklanması, kısa vadede geçici sonuçlar elde etmek isteyen yaygın iş kültürüyle bağdaşmıyor.

Gelecekle ilgili sizi en çok ne heyecanlandırıyor? 

STK’larla, özel ve kamu kuruluşlarıyla geliştireceğimiz işbirlikleri ve yeni girişimler sayesinde daha fazla değer yaratacağımız projeler için heyecanlıyız. Ekibimiz ve komünite üyelerimizle heyecan verici projelerde birlikte çalışmaya devam etmeyi umuyoruz.