17 Ağustos Pazartesi günü saat 14.00'da Açık Radyo'da (94.9) yayınlanan yedinci programın konukları, Yenidenbiz Genel Sekreteri Öznur Akçin ve WOW İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve YADA Vakfı Araştırma Direktörü Rümeysa Çamdereli idi. Akçin ve Çamdereli, Türkiye’de yüzde 55’i kadın yöneticiler tarafından kurulan ve yürütülen sosyal girişimlerin pandemi dönemindeki durumlarından ve sosyal girişimciliğin kadın özgürleşmesi ve istihdamındaki etkisinden konuştular. 

Görselde genç bir kadın ekrana bakarak gülümsüyor. Saçları sarı, dalgalı ve boyun hizasında. Üzerinde kolsuz siyah bir bluz var. Kadının arkasındaki duvarda siyah beyaz bir şehir fotoğrafı asılı duruyor.

Rümeysa Çamdereli - WOW İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve YADA Vakfı Araştırma Direktörü

Kendisini ‘Müslüman feminist’ olarak tanımlayan Rümeysa Çamdereli, Reçel Blog’un kurucu editörlerinden biridir ve feminist Müslüman kadınları temsil etme misyonuyla kurulan Havle Kadın Derneği’nin kurucuları arasındadır. YADA Vakfı’nda proje uzmanı ve araştırma direktörü olarak görev almaktadır. İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nı, Sahne Sanatları’nda Kadınlar: Müslüman Dindar Kadınların Deneyimleri’ başlıklı teziyle tamamlamıştır. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Çamdereli, üniversite hayatı boyunca Folklor Kulübü’nde müzisyen, prodüktör ve ses mühendisi olarak faaliyet gösterirken bir yandan da tiyatro oyunlarının müziklerini bestelemiştir. 2008-2014 yılları arasında Kardeş Türküler’in Harbiye Açıkhava konserlerinde ve pek çok başka konserde sahne almıştır. Kısa film ve belgesel müzikleri yapmaktan keyif almaktadır. Halen, grubuyla ve solo olarak kendi besteleri ve özgün yorumlarıyla sahne almaktadır.

Öznur Akçin - Yenidenbiz Genel Sekreteri

Öznur Akçin, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra  kariyerine Kelebek Mobilya’da başladı. Tedarik zinciri fonksiyonlarında önemli roller üstlenen Akçin, kariyerine 2003 yılında Karaca Yapı’da yöneticilik göreviyle devam etti. 2004 yılında Polin Group şirketlerinde göreve başladı ve şirketin holdingleşmesinde, stratejilerinin oluşturulmasında, AR-GE ve finans fonksiyonlarında kritik yönetim rolü üstlendi. İki kız çocuğu annesi olan Öznur Akçin, çocuklarının ilk yıllarında daha çok yanlarında olmak istemesi sebebiyle iş hayatına ara verdi. Ara verdiği dönemde, öğrenmeye devam etmek için Sosyoloji lisans eğitimine başladı, Girişimcilik fikrine temel oluşturmak için Bitki Yetiştiriciliği sertifika programına katıldı. Bu dönemdeki gönüllülük tecrübesi, iş hayatına üçüncü sektör olan STK’larda profesyonel yönetici olarak devam etmesini sağladı. Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği’nin hibe projesi olan, üniversite öğrencilerine sosyal girişimcilik eğitim programının Proje Direktörlüğünü yaptı. Evli ve iki çocuk annesi Öznur Akçin, halen YenidenBiz Derneği Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır.