Fotoğrafta kameraya bakarak dişlerini göstererek gülümseyen bir kadın var. Kadının saçları kahverengi, kıvırcık ve omuz hizasında. Üzerinde siyah bir blüz, kırmızı bir ceket ve beyaz renkli taşlardan bir kolye var.

14 Eylül Pazartesi günü saat 14.00'te Açık Radyo'da (94.9) yayınlanan onuncu programın konukları TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nde Mor Sertifika Proje Koordinatörü Ceyda Karadaş idi. Pulatkonak ve Karadaş, birbirinden öğrenmeye ağırlık veren yeni eğitim programlarından ve toplumsal cinsiyet eşitiğine olan etkilerinden konuştular.

Fotoğrafta saçları koyu kahverengi ve arkadan topu bir kadın var. Kameraya bakan kadının gözleri kahverengi. Kulağında halka şeklinde küpe var. Kucağında sarı renkli, yeşil gözlü bir kedi tutuyor.

Melek Pulatkonak - TurkishWIN Kurucusu

Melek Pulatkonak, hayranı olduğu TED’in yaydığı dijital ilhamdan yola çıkarak, ‘Ah biz Türk kadınları bir araya gelsek neler neler yaparız!’ fikriyle 2010’da TurkishWIN’i kurdu. Dünya vatandaşı olan Türk kadınlarının, global kız kardeşlik çemberi olan TurkishWIN bugün Londra, New York ve İstanbul başta olmak üzere on şehirde faaliyette. 2013 yılında kadın istihdamına kafayı iyice takan Melek, kurumsal hayatı bırakıp tam zamanlı TurkishWIN’de çalışmaya başladı. Bir TurkishWIN girişimi olan BinYaprak ile milyonlarca kadına ‘O Yaparsa Ben de Yaparım’ gücünü vermek ve kadını iş hayatında harekete geçirmek için BinYaprak dijital kız kardeşlik çemberini halka halka büyütüyor. İlham veren konuşmalar, mentorluk ve kampüs programları olan TurkishWIN, network ve içerik üreterek fark yaratan kadınların bir araya geldiği bir platform olarak 10 bin kadın ve 20 şehir hedefine koşuyor.

Pulatkonak, Avusturya Lisesi‘nden mezun olduktan sonra soluğu yurt dışında aldı. London School of Economics’teki eğitiminin ardından New York Borsası’nda iş hayatına atıldı. Columbia Business School’da MBA sonrası girişimcilik serüveni başladı. Kurucu orağı olduğu hakia.com‘u ve 20 yıllık yurt dışı deneyimini geride bırakarak Microsoft’da Genel Müdür Yardımcısı olarak Türkiye’ye döndü.

 

Ceyda Karadaş - Mor Sertifika Programı Koordinatörü

Ceyda Karadaş, 1986 yılında Ankara’da doğdu. Lisans derecesini Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler programından, ‘Avrupa Birliği Uyum Paketlerinde Kadın Hakları’ konulu bitirme projesi ile; yüksek lisans derecesini ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları programından, ‘Estetik Operasyonlar Öncesi ve Sonrasında Kadınların Güzellik Algısı’ konulu tezi ile aldı. Toplumsal cinsiyet konusunda ilgi alanları eğitim ve toplumsal cinsiyet, güzellik algısı, Katolik rahibelerin manastır hayatı özelinde dinde kadın görünürlüğüdür. Diğer kurumlar ve Sabancı Üniversitesi’nde devam ettirdiği on yıllık kariyerinden sonra, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nde Mor Sertifika Proje Koordinatörü olarak görev yapmaya başlamıştır. Toplumsal cinsiyetin temel kavramları ve güzellik algısı üzerine verdiği eğitimlerin yanı sıra, Sabancı Üniversitesi öğrencileri için 2019-2020 akademik yılında başlayan ‘PROJ 201: Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Görsel Tasarım’ proje grubunun eş- yürütücüsüdür. Kedisi ile Kadıköy’de yaşamaktadır.