Fotoğrafta oturan, saçları kahverengi ve omuz hizasında olan bir kadın kameraya bakarak gülümsüyor.  Üzerinde siyah bir bluz ve bej renkli bir ceket var. Boynunda altın renkli ince bir kolye var.

20 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00'da Açık Radyo'da (94.9)  yayınlanan altıncı programın konukları, WOW İstanbul danışma Kurulu Üyesi ve Kadın Cinayetleri’ni Durduracağız Platformu’ndan Avukat İpek Bozkurt ve Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Avukat Selin Nakıpoğlu oldu.

Bozkurt ve Nakıpoğlu pandemi döneminde kadınlar için sürdürülen adalet arayışı hakkında konuştu. Karantinada 6284 Yaşatır kampanyası ile başlayarak, İstanbul Sözleşmesi üzerinden açılan tartışmalar ve TCK103 maddesi üzerinden sürdürmekte oldukları aktivizm ve mücadeyi anlattılar. 

 

Fotoğrafta oturan, kollarını önündeki masaya koymuş bir kadın var. Masanın üzerinde kendisinin önünde ‘Selin’ yazan bir kağıt, telefon ve su var. Saçları siyah ve arkadan toplu. Siyah bir kazak ve siyah bir ceket giyiyor. Boynunda mor renkli bir fular var.

Avukat İpek Bozkurt - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Savunuculuk Koordinatörü

Çalışmalarını Türkiye’de gerçekleştiren İpek Bozkurt, ağırlıklı olarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayeti davalarına odaklanan feminist bir avukattır. Hukuk eğitiminin ardından 2003 yılında London School of Economics and Political Science’ta (Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu) Avrupa Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2014 yılında ceza ve aile hukuku alanlarında serbest çalışmaya başlayana dek yaklaşık on yıl boyunca İstanbul’da yerel bir hukuk bürosunda çalışmıştır. Bozkurt, kadınların ‘yaşam hakkını’ korumak ve Türkiye’deki toplumsal cinsiyete dayalı kadın cinayetlerini önlemek için kurulmuş feminist bir sivil toplum kuruluşu olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız. Platformu’nda Savunuculuk Koordinatörü görevindedir.

Avukat Selin Nakıpoğlu - Okan Üniversitesi Eğitim Görevlisi

Selin Nakıpoğlu İstanbul Barosu avukatı, Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisidir. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllü avukatı, Kadınlara Hukuki Destek Merkezi Derneği üyesidir. 2013-2016 seneleri arasında Hürriyet Acil Yardım Hattı’nın avukatlığı yapmıştır. Kadın ve çocuk hakları konusunda dava takibi yapmakta, eğitimler ve paneller vermekte, iyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilmektedir.