12 Ekim Pazartesi günü saat 14.00'te Açık Radyo'da (94.9) yayınlanan on ikinci programın konukları, sanatçı Eda Gecikmez ve Pera Müzesi Film ve Video Programları Sorumlusu Gizem Bayıksel oldu. Gecikmez ve Bayıksel, ağırlıklı olarak eşitlikçi olarak tanımlanan kültür ve sanat alanında özellikle son yıllarda ses getiren toplumsal cinsiyet eşitliği aktivizmi üzerine konuştular.

Gizem Bayıksel - Pera Müzesi Film ve Video Programları Sorumlusu

Dokuz yılı aşkın süredir sinema sektöründe programcı, görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak çalışmalarını sürdürüyor. Kurulduğu andan itibaren ekibine dahil olduğu Pembe Hayat KuirFest’in, 2012 - 2017 yılları arasında festival koordinatörlüğünü ve programcılığını üstlenmiştir. Berlin Uluslararası Film Festivali (Teddy Ödülleri), Faroe Adaları Azınlık Film Festivali ve IQMF Amsterdam gibi festivallerde jüri üyeliği yapmanın yanı sıra Viyana Güzel Sanatlar Akademisi ve Etiuda&Anima ile film programları hazırlamıştır. Halen, Pera Müzesi'nde film ve video programları sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Eda Gecikmez - Sanatçı

Eda Gecikmez, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında bir yıl İspanya Valencia Politeknik Üniversitesi San Carlos Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim gördü. 2016- 2017 döneminde Beyrut, Lübnan’da Ashkal Alwan Plastik Sanatlar Derneği’nin düzenlediği Home Workspace Sanat Eğitimi Programı’na katıldı. 2019 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans programını bitirdi. 2004 yılından itibaren yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldı, uluslararası sanat projelerinde yer aldı. Son olarak, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Bölümü’nde Sanatta Yeterlik Programı’na başlayan Gecikmez, çalışmalarını İstanbul ve Ankara’da sürdürüyor.