25 Mayıs’ta yayınlanacak olan ikinci programın konukları Anadolu Kültür Direktörü Asena Günal ve SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Direktörü Gülseren Onanç.

Günal ve Onanç, 2020 Küresel Cinsiyet Uçurumu raporu verilerine göre kadınların siyasi temsiliyette eşit duruma gelmeleri için 95 yıl olduğu günümüzde, pandemi döneminde Politika, Liderlik ve Güç konuştular.

Asena Günal

Asena Günal, ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimini ve aynı üniversitenin Sosyoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde Cumhuriyet dönemi sağlık politikaları üzerinden devlet-vatandaş ilişkilerine baktığı doktorasını, 2008 yılında sundu. 1998-2005 yılları arasında İletişim Yayınları’nda editör olarak çalıştı. 2008’den Anadolu Kültür’ün Direktörlüğünü devraldığı Mart 2018’e kadar Anadolu Kültür’ün sanat merkezlerinden biri olan Depo’nun program koordinatörlüğünü yaptı. Türkiye’de sanatta sansürü belgeleyen araştırma platformu Siyah Bant’ın kurucu ve araştırmacılarından olan Günal, 2014 yılında Columbia Üniversitesi Alliance for Historical Dialogue and Accountability programına katıldı 

Asena Günal’ın, ‘Hatırlayan Şehir: Taksim’den Sultanahmet’e Mekân ve Hafıza’ başlıklı bir kitabı (Murat Çelikkan ile, Hafıza Merkezi, 2018), ‘90’larda Türkiye’de Feminizm’ (Aksu Bora ile, İletişim, 2002) ile ‘Bir Daha Asla!: Geçmişle Yüzleşme ve Özür’ (Önder Özengi, İletişim, 2013) başlıklı derlemeleri, Toplum ve Bilim, Birikim, Feminist Politika, Amargi, Express ve Virgül dergilerinde yayınlanmış yazıları, kitap tanıtımları ve çevirileri bulunmaktadır. Sosyalist Feminist Kolektif’te de yeralan Günal 2019 yılı Alman-Fransız İnsan Hakları ve Hukuk Devleti Ödülü’nin sahibidir. 

Gülseren Onanç

2003 yılında Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kurucuları arasında yer alan Gülseren Onanç, 2007-2011 yılları arasında KAGİDER Başkanlığını yürüttü ve 2008’de KAGİDER Brüksel ofisinin kurulmasında öncü oldu. TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kurulmasında aktif rol aldı. Washington merkezli Uluslararası Kadın İttifakı (TIAW) tarafından 2009 yılında, dünyada fark yaratan 100 kadından biri olarak ‘Dünyada Fark Yaratan Kadın Ödülü’nün sahibi oldu. Aralık 2010-Şubat 2018 yılları arasında, CHP Parti Meclisi’nde üye olarak görev aldı. CHP Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2017’de Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi’ni organize ettikten sonra 2018 yılında Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nu kurdu. Transformative Women Leaders (Dönüştürücü Kadın Liderler) grubunun Türkiye’den tek kadın üyesidir. 2019 yılında ise ‘Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak üzere aktif vatandaşlığı ve dayanışmayı desteklemek’ misyonu ile SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’ni kurarak çalışmalarına burada devam etmektedir.