28 Eylül Pazartesi günü saat 14.00'da Açık Radyo'da (94.9) yayınlanan on birinci programın konukları, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’ndan Özlem Ece ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr.Hande Paker. Ece ve Paker sürdürülebilirlik ve  kültür-sanat ilişkisine bakarak toplumsal cinsiyet eşitliği lensi ile iklim adaleti üzerine konuştular. 

Özlem Ece - İstanbul Kültür Sanat Vakfı

Özlem Ece, 2010 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda (İKSV) Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü olarak görev yapmaktadır. 

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Fransa Dışişleri Bakanlığı bursu ile L’Institut d’Etudes Politiques de Grenoble, Kültür Projeleri Yönetimi bölümünde tamamlamıştır.2003-2008 yılları arasında, Türkiye’de kültür-sanat sektörünün önde gelen kurumlarında proje yöneticisi ve iletişim danışmanı olarak yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalara imza atmıştır. 2008 yılında ise İKSV’de Türkiye ve Fransa'nın Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları'nın himayesinde, CulturesFrance'ın işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Fransa’da Türkiye Mevsimi’nin yönetimini üstlenmiştir. 

Halen kültür politikaları ve yönetimi üzerine projeler hazırlamaya ve yayınlar tasarlamaya devam eden Ece, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Kültürel İfadelerin Çeşitliliği İhtisas Komitesi üyesi olan Ece, Barış İçin Müzik Vakfı, WOW (Women of the World) İstanbul Festivali ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Platformu Danışma Kurulu’nda yer almaktadır. 

Dr. Hande Paker - Bahçeşehir Üniversitesi

Hande Paker, siyaset sosyolojisi ve politik ekoloji alanlarında çalışmaktadır. Araştırma konuları arasında sivil toplum, devlet, vatandaşlık ve çevre siyaseti bulunmaktadır. Paker, bu çerçevede sivil toplum ve devlet ilişkileri biçimleri, yerel ve küresel eksende çevre politikaları, kozmopolit vatandaşlık ve bilhassa çevre sorunları ve kadın hakları üzerine araştırmalar gerçekleştirmiştir. Voluntas, Environmental Politics, Theory and Society, Middle Eastern Studies gibi uluslararası dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Son dönemde, çevre sivil toplum aktörlerinin iklim değişikliği ve iklim adaleti ile ilgili faaliyetlerini yerel ve ulusötesi eylem alanlarına odaklanarak analiz eden araştırmalar yürütmektedir. 

Hande Paker, lisans eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde, yüksek lisans ve doktora eğitimini ise McGill Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Paker, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Politikalar Merkezi'nde Mercator-IPC bursunu düzenlemiş ve CliSAP, Hamburg Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak görev almıştır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesidir.