26 Ekim Pazartesi günü saat 14.00'te Açık Radyo'da (95.0)  yayınlanan son programı Mayıs ayından beri programın ev sahipliğini ve sunuculuğunu üstlenen British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun üstlendi. Bugüne kadar sivil toplum ve yaratıcı sektörlerden yirmi dört etkileyici profesyoneli ağırlayan programı değerlendirdi. Önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan WOW İstanbul Festivali’nin küratörlüğünü de üstlenen Aysun, Festival Alanı’nda toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine seslendirilen ve festivale taşınacak görüşleri paylaştı.

Esra Aysun - British Council Türkiye Sanat Direktörü

2014 yılından itibaren British Council Türkiye’de Sanat Direktörü olarak çalışmakta olan Esra A. Aysun 2019 itibari ile Arter Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktadır.

Istanbul’da doğan Aysun, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu ve yüksek lisansını New York Üniversitesi Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. 2003 yılından itibaren İstanbul’da devam etmekte olduğu kültür ve sanat alanındaki profesyonel hayatında Dot ve Masumiyet Müzesi gibi farklı disiplinlerdeki kültür kurumlarında danışman ve yönetici olarak çalıştı ve bir yandan da 2005-2013 yılları arasında sanat yönetimi alanında Yıldız Teknik, Yeditepe, İTÜ MİAM ve Mimar Sinan Üniversiteleri’nde ders verdi.

2008-2013 yılları arasında uluslararası kültürel işbirliklerini destekleyen network ve oluşumlarda– IETM (Brüksel), Balkan Express (Slovenya), Cimetta (Paris) ve AICA Türkiye - danışma ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2013 Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun Danışma Kurulu’nda yer aldı. Aysun’un 2014’de Yapı Kredi Yayınları’ndan  yayımlanan Sanat Yönetimi Üzerine Konuşmalar adlı bir kitabı ve 2014-15 yıllarında Sanat Dünyamız Dergisi ile verilen üç adet Güncel Durum adlı yayını bulunmaktadır. 2021 Yılında British Council tarafından düzenlenecek olan WOW – Dünya Kadınları Festivali İstanbul’un da küratörlüğünü yapacak olan Aysun, Mayıs-Ekim tarihleri arasında Açık Radyo’da Festival Alanı adlı programı hazırlayıp sundu.

Aşağıda Festival Alanı'nın 13. Bölümünün kaydının deşifre edilmiş tam metnine ulaşabilirsiniz. Dosyayı başka bir formatta talep ettiğiniz takdirde arts.info@britishcouncil.org.tr'dan bize ulaşabilirsiniz.