Görselde 30lu yaşlarda bir kadın karanlık bi ortamda sağa doğru bakarak bir şey anlatıyor. Kadının saçları omuz hizasında, düz ve siyah. Üzerinde önü açık bir deri ceket, içinde beyaz bir bluz var.

3 Ağustos Pazartesi günü saat 14.00'da Açık Radyo'da (94.9) yayınlanan yedinci programın konukları, Klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti Dr. Beyza Ünal ve Engelsiz Filmler Festivali Yönetmeni Ezgi Yalınalp idi. Ünal ve Yalınalp, Türkiye’de erişilebilirliğe toplumsal cinsiyet lensi ile bakarak çoklu ayrımcılığa maruz kalan engellenen kadınları ve kültür ve sanatın erişilebilirlikteki rolünden bahsettiler.

Görselde 30lu yaşlarında bir kadın ekrana bakarak gülümsüyor. Kadının arkadan toplanmış düz kahveengi saçları var. Boynunda mavi bir ip, ve üzerinde açık pembe bir gömlek var. Kadının arkasında boş mavi koltuklar var.

Ezgi Yalınalp - Engelsiz Filmler Festivali Yönetmeni

Ezgi Yalınalp, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema bölümünde, ‘Siberpunk Filmleri’ üzerine yazdığı teziyle yüksek lisansını tamamlamıştır. 2005-2006 yılları arasında, Uzakdoğu Filmleri Festivali’nde Program Koordinatörü olarak görev almıştır. 2007-2012 yılları arasında Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Program Koordinatörü olarak çalışarak, festivalin uluslararası uzun film programına dair yaratıcı ve idari sürecin koordinasyonunu yürütmüş; festivali organize eden Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın düzenlediği diğer etkinliklerde görev almıştır. 2. ve 4. Malatya Film Festivali’nde Program Koordinatörü olarak çalışmasının ardından 2012 yılında, kültürel hayata eşit katılımı sağlamak amacıyla, sinema ve görsel sanatlarla ilgili etkinlikler düzenleyen Puruli Kültür Sanat’ın kurucularından biri olmuştur. Halen Puruli Kültür Sanat tarafından 2013 yılından beri düzenlenen ve bağımsız dünya sinemasının en iyi örneklerini, erişilebilir bir altyapıda sunan Engelsiz Filmler Festivali’nin yönetmenliğini yürütmektedir. 

Beyza Ünal - Klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti Beyza Ünal

Klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti Beyza Ünal, lisansını, yüksek lisansını ve doktorasını ODTÜ’de tamamlamıştır. Şu anda Ankara'da özel bir danışmanlık merkezinde çalışmakta ve engellilik alanında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında görev almaktadır. Bu kuruluşlar arasında, Türkiye'de engelli kadınların karşılaştığı çoklu ayrımcılığa karşı hak temelli mücadele sürdüren Engelli Kadın Derneği ve Avrupa'da engellilerin bağımsız yaşama ve topluma dahil olma hakkı konusunda çalışmalar yürüten European Network on Independent Living bulunmaktadır. Aynı zamanda, TED Üniversitesi Psikoloji Bölümünde yarı zamanlı olarak ders vermektedir.