Programın ikinci aşamasında dört başarılı kültür profesyoneli, 2018 yılında, Birleşik Krallık’taki kurumlarla ve meslektaşları ile birlikte çalışma imkanı buldu ve fikir alışverişi yaparak, mentorluk desteği aldı.

Efruz Çakırkaya, İKSV, İstanbul Müzik Festivali Direktörü; Ezgi Yalınalp, Puruli Kültür ve Sanat, Eş Kurucu Direktörü; Esra Gönen, ORİGİNN Eş Kurucu Direktörü ve Simay Dinç, Recontact Digital Sanat, Oyun ve Teknoloji A.Ş Eş Kurucu ve Direktörü bu programa katılan kadın liderler oldu. 

Efruz Çakırkaya, 29 Ekim – 9 Kasım 2018 tarihleri arasında Londra’da Barbican Centre’ın Sanat Direktörü Louise Jeffreys ile;  Ezgi Yalınalp, 13 – 25 Ocak 2019 tarihleri arasında Manchester’da HOME&MIF, Brighton’da Oska Bright Film Festivali ve Londra’da UNLIMITED, Southbank ve Filmpro ile; Esra Gönen 21 Kasım – 4 Aralık 2018 tarihleri arasında Liverpool’daki Baltic Creative ajansının yöneticisi Erika Rushton’la  ve Simay Dinç de 14 Kasım – 29 Kasım 2018 tarihleri arasında Londra’da UKIE (Birleşik Krallık İnteraktif Eğlence Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Jo Twist OBE ile birlikte çalışma imkanı buldu. 

Birleşik Krallık’taki deneyimlerinin ardından Türkiye’ye dönen kadın liderler, orada kazandıkları deneyim ve fikirleri çeşitli etkinliklerde kamu ile paylaştılar: Ezgi Yalınalp, 19 Ekim 2018 tarihinde Ankara’daki Goethe Enstitüsü’nde Oska Bright Film Festivali ile birlikte ‘Kültürel Hayata Eşit Katılım’ isimli bir panel ve film gösterimi düzenlerken, Esra Gönen de 7 – 9 Şubat 2019 tarihlerinde Erika Rushton’ı ORIGINN, İzmir’de düzenlediği ‘Think-Up! Culture’ isimli konferansa davet ederek bu konferansın bir gününü British Council’ın yaratıcı ekonomiler ve kadın alanlarında yaptığı çalışmalara ayırdı. Simay Dinç ise Sabancı Müzesi ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğini de sağlayarak 16 – 17 Şubat 2019’da 50 genç kadın oyuncunun katıldığı bir Hackathon etkinliği düzenledi ve Women in Games Yönetim Kurulu Başkanı Marie Claire Isaaman burada bir konuşma gerçekleştirdi. 

Kadın Liderler Program katılımcılarının gerçekleştirdiği diğer etkinlikler

HACKING THE FUTURE (25 – 27 TEMMUZ 2019)

2019’un Şubat ayında Sabancı Müzesi’nde düzenlenen Hackathon etkinliğinin devamı niteliği taşıyan Hacking the Future, eski bir Rum köyünden restore edilen Küçükköy, Ayvalık’da gerçekleşti. Simay Dinç, Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle hayata geçirdiği Hacking the Future’da birçok genç kadına oyun geliştirebilecekleri bir ortam sunarken ayrıca Kadın Liderler Programı kapsamında, kendisiyle birlikte çalışma fırsatı bulduğu UKIE Yönetim Kurulu Başkanı Jo Twist OBE de konuşmacı olarak ağırlandı. Ayrıca çeşitli oyun geliştiricilerinin, sanatçıların, sosyal girişimcilerin ve bilim insanlarının katıldığı etkinlikte oyunlar, gelecek ve sosyal konulara dair farkındalık yaratmakla ilgili konular tartışıldı.

MURAL ANKARA (26 – 30 EYLÜL 2019)

Ezgi Yalınalp’ın Kurucu Direktörlerinden biri olduğu Erişilebilir Film Festivali ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği doğrultusunda, bir yan etkinlik olarak kurgulanan Mural Ankara’da, üç aktivist ve üç mural sanatçısı, engelli kadınların şehirde yaşadığı sorunların mural sanatı ile bir ifade alanı bulmasını sağladılar. Etkinlikte yer alan sanatçılar; Birleşik Krallık’tan Fritz, Türkiye’den Ekin Kılıç Ezer ve Yeşim Paktin oldu. Etkinlikte yer alan aktivistler ise; klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti Beyza Ünal, gazeteci, fotoğrafçı ve Engelsiz Sanat Derneği danışmanlarından Elif Gamze Bozo ve Engelli Kadın Derneği'nde gönüllü ve yönetim kurulu üyesi Fatma Köseoğlu Güldal. 

Etkinlik fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.