Açık Radio program serisi üçüncü bölüm: Pandemi döneminde ev

8 Haziran’da yayınlanan üçüncü programın konukları, Boğaziçi Gösteri Sanatları Organizasyon Direktörü Ülker Uncu ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Program Yöneticisi Zeynep Aydemir Koyuncu.

Uncu ve Koyuncu, pandemi döneminde sığındığımız evlerin kadınlara olan etkileri ve ortaya çıkan vakalar üzerine sohbet ettiler. 

 

Zeynep Aydemir Koyuncu - Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Program Yöneticisi

Zeynep Aydemir Koyuncu, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra London School of Economics and Political Science’ta Avrupa Birliği Politikaları üzerine yüksek lisansını tamamladı. Lise ve üniversite yılları, sivil toplum ve gençlik hakları aktivizmi ile iç içe geçti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nda çalıştığı 15 yıl boyunca sosyal politika ve istihdam alanında birçok program ve proje yürüttü ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerinde yer aldı. 2018 yılında katıldığı Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nde (UN Women) Program Yöneticisi olarak, toplumsal cinsiyete duyarlı mülteci destekleri, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında çalışmaktadır. 

Ülker Uncu - Boğaziçi Gösteri Sanatları Organizasyon Direktörü

Ülker Uncu, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde henüz öğrenciyken, tiyatro, müzik ve yayıncılık alanındaki işlerinin profesyonelliğiyle öne çıkan ve beğeni toplayan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun (BGST) kurucu üyelerinden biri olmuştur. BGST’nin müzik projesi olarak çıkan ve Anadolu, Mezopotamya ve Balkanlar’ın bütün farklı etnik kültürleri ve müziklerini tanıtmayı amaçlayan Kardeş Türküler’de akordeon çaldığı 15 yıllık müzik kariyerinin ardından Uncu, 2009’da BGST Organizasyon’u kurarak topluluğun müzik, dans ve tiyatro projelerinin menajerliğini üstlenmiştir. 2016’dan bu yana, Nilüfer Caz Tatili ve Nilüfer Müzik Festivali’nin de organizatörlerinden biridir. Uncu, ayrıca 1992’den beri kültür-sanat alanında çalışmalar yürüten Feminist Kadın Çevresi inisiyatifinin üyesi ve etkin bir iştirakçisidi.