Creative Producers programı, British Council'ın Avrupa'daki yapımcılara yönelik heyecan verici bir profesyonel gelişim fırsatıdır: Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Türkiye, Ukrayna, Özbekistan ve Batı Balkanlar'daki yapımcılar, becerilerini geliştirmek ve ağlarını genişletmek için ünlü bir yapım ajansı olan Curated Place (Birleşik Krallık) ile işbirliği yapacaklar.

Bu program, daha iddialı ve cesur yaratıcı projeler sunmak için yeni projeleri, ekipleri ve yaratıcı ekonomileri destekleyerek Yaratıcı Yapımcılık mesleğini uluslararası alanda genişletmek ve teşvik etmek için tasarlanmıştır.  

Yaratıcı yapımcıları sanat formları arasında denemeler yapmaya ve çalışmaya teşvik ediyoruz, bu nedenle kendinizle yarışmak için bu eşsiz fırsatı kaçırmayın ve programa başvurun!

Atölye çalışmaları, uluslararası bir grubu bir proje ve fikir yaratma, fikrin içeriğini net bir şekilde ortaya koyma ve projenin nerede, ne zaman, nasıl hayata geçirileceği ve en önemlisi de kimin için yapılacağı ile ilgili pratik uygulama konularını keşfetmeye yönlendirmek üzere tasarlanmıştır. Programın amacı, yaratıcı vizyon ve teknik zorluklardan bütçe, lojistik ve izleyicilere kadar yaratıcı üretimin tüm yönlerini anlayan, yerelde kök salmış ancak uluslararası bağlantıları olan sürdürülebilir ve ilham verici bir yaratıcı sektör topluluğu oluşturmaktır. 

 Programın önceki yılları ve yaratıcı yapımcıların projeleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Program aşamaları

Program birkaç aşamadan oluşacaktır:

 • Curated Place'ten eğitmenlerle 15-19 Ocak 2024 tarihleri arasında bir haftalık çevrimiçi atölye çalışması, 
 • 4-8 Mart 2024 tarihleri arasında Arnavutluk'ta bir haftalık çevrimdışı atölye çalışması, 
 • Seçilen katılımcılar için kısmi mali destek ve Birleşik Krallık'ta bağlantı kurma fırsatları, programın başarıyla tamamlanmasının ardından sağlanacaktır

Kimler başvurabilir?

 • Yaratıcı Yapımcılar, sanatsal ve kültürel etkinliklerde, sergilerde, festivallerde ve projelerde pratik lojistik ve yaratıcı süreçleri ortaya çıkaran yaratıcı bir projenin itici gücü olarak algılanmaktadır.  
 • Bağımsız yapımcılar ve kreatifler, sanat yöneticileri ve kültürel mekanların yöneticileri, sanatçılar, küratörler, festival organizatörleri, tiyatro eleştirmenleri ve oyun yazarları, yönetmenler, dansçılar, müzisyenler ve kültürel projeler kurma deneyimi olan ve yaratıcı üretimde profesyonel beceriler geliştirme ve uluslararası meslektaşlarla bağlantı kurma arzusu olan kişiler de dahil olmak üzere çeşitli sanatsal geçmişe sahip temsilcileri bekliyoruz.

Önemli not Yaratıcı prodüktörler hem müzik hem de film müziği prodüksiyonunda çalışıyor olsalar da, bu programda film prodüksiyon teknikleri ele alınmayacak ve kurs, endüstrileşmiş Film ve Müzik sektörlerinin kariyer yapılarında profesyonel gelişime göre uyarlanmayacaktır.  

Aday başvuru sahipleri şunları yapmalıdır: 

 • 18 yaşında veya daha büyük olmak 
 • Sıfırdan yeni bir iş yaratma konusunda 3 ila 5 yıllık deneyime sahip olmak  
 • Alanda fark yaratmak amacıyla kültürel ve yaratıcı sektörlerle ilgili bir proje için benzersiz bir fikir veya konsept üretmek 
 • Proje teklifini planlarken sürdürülebilirlik ve yaygınlaştırma stratejisini göz önünde bulundurmak 
 • Birleşik Krallık kültür sektörü ile etkileşim kurmayı düşünmek

Şartlar ve Koşullar

Program çevrimiçi ve çevrimdışı olarak gerçekleştirilecektir ve katılımcıların aşağıdakileri yapması gerekmektedir: 

 • Programın tüm aşamalarına katılmayı taahhüt etmek (aşağıdaki Önemli Tarihlere bakınız) 
 • İyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak (CEFR ölçeğinde B2 seviyesi) 
 • Çevrimiçi eğitim için bir hafta içinde 5 tam gün ayırmak 
 • Ödevler için zaman ayırmak  
 • Program deneyimini paylaşmak için röportajlara ve/veya bloglara katılmak 
 • Proje fikrinin gelecekteki herhangi bir gösteriminde programa ve ortaklara atıfta bulunmak 
 • Program katılımcıları ile işbirliğine ve ortak üretime açık olmak 
 • Başarılı başvuru sahipleri, gelecekte ek tanıtım fırsatlarına ve British Council mezun programlarına katılmaya davet edilebilirler. 
 • Başarılı başvuru sahiplerinin British Council ile düzenli iletişim halinde olmaları, proje güncellemelerini sunmaları ve proje izleme ve değerlendirmesine destek olmaları gerekecektir.

Programın İngilizce olarak gerçekleştirileceğini ve çeviri yapılmayacağını hatırlatmak isteriz. 

Yalnızca program şartlarına uygun olarak tamamlanan başvuruları dikkate alıyoruz (bkz. Nasıl başvurulur).

Nasıl başvurulur

Başvuru sahiplerinden online başvuru formunu doldurup göndermeleri veya aşağıdaki soruları yanıtlayan 3 dakikalık bir video göndermeleri istenmektedir:

 • Lütfen bize neden programın bir parçası olmak istediğinizi, yaratıcı pratiğinize nasıl fayda sağlayacağını düşündüğünüzü ve programın şehrinize ve ülkenizdeki sanat sektörüne nasıl fayda sağlayacağını anlatın. 
 • Destek ve fon sağlanması halinde geliştirmek istediğiniz proje türüne ilişkin bir vaka çalışması sununuz. Proje hakkında ayrıntılı bilgi verin ve neden şimdi gerçekleştirilmesi gereken önemli bir proje olduğunu belirtin.

Online başvuru veya video gönderimi için son tarih 12 Kasım, yerel saatle 23.59.

Seçme

Başvurular, British Council ve Curated Place temsilcilerinden oluşan bir panel tarafından değerlendirilecektir.  

Panel, başvuruları başvuru sahibinin uygunluğuna ve başvuru formunda verilen bilgilerin niteliğine göre değerlendirecektir. Başvurunuzda, programla neden ilgilendiğinizi ve bu programın ülkenizdeki kültürel ve yaratıcı endüstrilerin gelişimine katkıda bulunmanıza nasıl yardımcı olacağını düşündüğünüzü açıkça ifade etmeniz önemlidir.  

Dengeli bir katılımcı grubuna sahip olduğumuzdan emin olmak için farklı deneyimlerden, farklı milletlerden ve sosyal / kültürel geçmişlerden gelen adayların başvurularını özellikle memnuniyetle karşılıyor ve teşvik ediyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen Eşitlik Küresel Politika Beyanımızı ve Irkçılık Karşıtı Eylem Planımızı okuyun.  

Son başvuru tarihi olan 12 Kasım yerel saatle 23.59'a kadar tamamlanan ve gönderilen başvurular değerlendirme paneli tarafından dikkate alınacaktır.  

Seçme sürecinin ardından British Council, kısa listeye kalan program adayları ile mülakat gerçekleştirebilir.  

Başarılı olan adaylarla 25 Kasım'a kadar e-posta yoluyla iletişime geçilecektir.  

Başvuru yoğunluğu nedeniyle, başarısız başvurular hakkında geri bildirimde bulunamayacağız.

Önemli tarihler

 • Başvurular için son tarih: 12 Kasım 2023 
 • Kısa listeye kalan başvuru sahipleri ile online mülakatlar: 16 - 18 Kasım 2023 
 • Başarılı adayların bilgilendirilmesi: 25 Kasım 2023 
 • Çevrimiçi öğrenme programı: 15 - 19 Ocak 2024  
 • Arnavutluk'ta çevrimdışı öğrenme programı, 4 - 8 Mart 2024 
 • Seçilen katılımcıların Birleşik Krallık'ı ziyareti: Temmuz 2024

Curated Place hakkında

Yaratıcı Yapımcılar programı Curated Place tarafından yürütülecektir. 

Curated Place, uluslararası kamusal programlar, büyük ölçekli kamusal enstalasyonlar, özgün görevlendirmeler, sanatçı geliştirme, müzik stratejisi, etkinlik ve sürdürülebilir üretim sunumu konularında uzmanlaşmış, sanat odaklı bir yaratıcı prodüksiyon şirketidir.

Proje, uygunluk ve kriterler hakkında daha fazla bilgi için lütfen milan.lucic@britishcouncil.org adresinden iletişime geçin.