2011 yılında Jude Kelly CBE tarafından, Londra’da Southbank Centre’da, Dünya Kadınlar Günü'nün 100. yıl dönümünde başlatılan Women of the World - WOW Festivali, kadınların toplumdaki öncü kimliklerini destekleyen, başarılarını kutlayan ve kadınların günümüzde hala karşılaştıkları engelleri mercek altına alan bir festival olma özelliği taşıyor. Altı kıtaya yayılarak 65’i aşkın merkeze ulaşmış global bir festival olan WOW, 2021’de İstanbul’da British Council liderliğinde, British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun küratörlüğü ve Asena Günal (Anadolu Kültür), Aslı İkizoğlu Erensü (Sabancı Universitesi), İpek Bozkurt (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu), Özlem Ece (İKSV), Rümeysa Çamdereli (Havle), Ülker Uncu (BGST)'dan oluşan danışma kurulu desteği ve Pozitif prodüktörlüğünde programlanacaktır.

Women of the World Festivalleri tanıtım videosu:

WOW Istanbul Think In Toplantıları

WOW Istanbul Think In Toplantıları

Dünyadaki her WOW festivali bir şehre adanmıştır ve WOW Think In adı verilen ön toplantılarla başlar. WOW Think In toplantıları, festival ekibinin farklı seslerle bir araya gelerek, o şehirdeki toplumsal cinsiyet eşitliği konularını, o şehrin insanlarından dinlemelerini sağlar. İstanbul’daki WOW Think In toplantıları, Jude Kelly’nin katılımıyla 17 – 18 Eylül 2019 tarihlerinde Feriye İstanbul’da kamunun çeşitli alanlarından 100 kadının katılımı ile gerçekleşti ve toplantılarda festivalde nelerin ve kimlerin temsil edilmesi, programa hangi fikirlerin dahil edilmesi gerektiği, bugün İstanbul’daki kadınlar için en çok geçerliliği olan konuların neler olduğu, bu festivalin, yarısının kadınların oluşturduğu 15 milyonluk İstanbul’da yaşayan farklı kadınların seslerini nasıl daha iyi yansıtabileceği ve nasıl daha kapsayıcı olabileceğine ilişkin soruların tartışıldığı erişilebilir bir platform yaratıldı. WOW Think In toplantıları önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Etkinlik fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

  • British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun'un, Kültürde Kadın Gücü Programı ile ilgili röportajını izleyin.
  • WoW İstanbul Think In katılımcılarının etkinlik hakkındaki görüşlerini dinleyin. 
  • British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun'un, Think In Toplantıları hakkında röportajını izleyin. 

WOW Warm Up Kültürde Kadın Gücü Konuşmaları

Think In toplantılarını, yine WOW Festival Istanbul 2021’in ön adımlarından biri olan WOW Warm Up Kültürde Kadın Gücü Konuşmaları serisinin ilk konuşması izledi. 18 Eylül 2019 akşamı Pera Müzesi’nde gerçekleşen konuşmada, Jude Kelly ve Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu Kurucusu Gülseren Onanç, kadınların ortak hareketleri ile toplumlarının geleceğine nasıl katkıda bulundukları ve hem ülkelerine hem de dünyaya nasıl yeni bakış açıları kazandırabileceklerini kendi deneyimleri üzerinden tartıştı.

Etkinlik fotoğraflarına da buradan ulaşabilirsiniz.