British Council Türkiye, ‘Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında Beats By Girlz Türkiye ile kadın sanatçılar için ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ projesini başlattı.

British Council, 2017 yılından bu yana yürüttüğü ‘Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında, kültür-sanat alanındaki kadın sanatçıların ve profesyonellerin mesleki ilerlemesini desteklemeyi ve alanlarında değişim gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçlıyor. British Council aynı zamanda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesinin katılımcı, açık ve müreffeh toplumlar yaratmada hayati bir önem taşıdığına ve sürdürülebilir kalkınmayı hızlandıran tüm alanlarda çarpan etkisi yarattığına inanıyor.

Bu çerçevede, Women of the World Festival (Dünya Kadınlar Günü Festivali) Türkiye’de ilk kez 5-6-7 Mart 2021 tarihinde dijital olarak düzenlenmiştir. WOW İstanbul Festivali, sanatın dünyaya yeni bakış açıları kazandıran ve karşılıklı diyaloglar oluşturan kapsayıcı alanlar yaratma gücüne dayanarak kültür ve sanat sektörünü sivil toplumla biraraya getiren; müzik, performans, video, tartışma ve münazaralar yoluyla kadınların hikayelerini ve seslerini paylaşan eşsiz bir platformdur. Üç milyonu aşan bir izleyici kitlesine ulaşan WOW Festival İstanbul, ikinci kez Mart 2022’de gerçekleşecek.

WOW İstanbul Festivali bu sene, WOW İstanbul’un müzik programını oluşturan WOW Sesler kapsamında Beril Sarıaltun liderliğindeki Beats By Girlz Türkiye ile kadın sanatçılar için ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ projesini geliştirdi.

Proje için tümü açık çağrı yoluyla seçilecen, katılımcılar, çevrimiçi atölye çalışmaları ve mentorluk oturumları aracılığıyla ses tasarımının temel ilkelerini öğrenecek. Daha sonra, yaşadıkları şehirlerde seçilen bölgelerde ses yürüyüşüne çıkacak ve sesleri, müzikal bir çerçevede tasarlayıp bir kompozisyon oluşturacakları kayıtlar alacaklar. Katılımcılar, proje boyunca birbirleriyle çalışarak seçilen mekânların ses yapısını ve oluşturulan eserleri birlikte değerlendireceklerdir. Proje yürütücüsü ve küratör olarak katılımcılarla birebir çalışacak olan Beats By Girlz Türkiye kurucu direktörü Beril Sarıaltun ve Birleşik Krallık’tan bağımsız müzisyen ve ses tasarımcı Mandy Wigby, Mart 2022’deki WOW İstanbul Festivali’nde online ve offline olarak sergilenecek ve dijital platformlarda yayımlanacak eserlerin seçkisini de birlikte oluşturacaklar. 

Programın Amaçları:

 • Müzik endüstrisinde enstrümantist, vokalist, prodüktör veya ses tasarımcısı olarak faaliyet gösteren kadın profesyonellerinin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki fikirlerini dile getirmeleri ve sanatlarını ve yeteneklerini dijital ortamda çoğulcu, kapsayıcı ve yenilikçi programlar yoluyla sergilemeleri için fırsatlar yaratmak.
 • Türkiye'den kadın sanatçıların sanatsal mükemmeliyetini paylaşmak, kutlamak ve yaygınlaştırmak.

Proje Katılımcıları

 • Şebnem Adıyaman - İstanbul
 • İrem Arslan - İstanbul
 • Beyza Bostan - İstanbul
 • Bahar Çalışkan - İstanbul
 • İrem Dinçer - İstanbul
 • İlayda Erdol - İstanbul
 • Beril Evlimoğlu - İstanbul
 • Başak Gümüş - Kocaeli
 • Aslıhan Kabukçu - İstanbul
 • Selin Karaağaç - İstanbul
 • Çisel Karacebe - İstanbul
 • Şule Karkış - İzmir
 • Yazı Ece Köz - İstanbul
 • Seda Savaş - Muğla
 • Sudenaz Semercioğlu - Balıkesir
 • Ceren Toksöz - Bursa
 • Nilay Toksöz - İstanbul
 • Bilge Beyza Tuluk - İzmir
 • Adile Yadırgı - İstanbul
 • Gizem Yılmaz - İstanbul
 • Rosa Serpil Yokus - İstanbul

Proje Detayı ve Katılım Koşulları

 1. Proje, müzik endüstrisinde enstrümantist, vokalist, prodüktör veya ses tasarımcısı olarak faaliyet gösteren kadınlara yönelik olacaktır. 
 2. Başvuru yapan adayların 18 yaşından büyük ve Türkiye vatandaşı olmaları ve Türkiye’de ikamet etmeleri gerekmektedir.
 3. Atölyenin tamamı çevrimiçi koşullarda yürütülecektir. Atölyeye katılım için katılımcıların kişisel kullanımlarına açık, müzik prodüksiyonu programlarını çalıştırabilir seviyede bir bilgisayara ve yeterli internet altyapısına sahip olmaları beklenmektedir. 
 4. İstanbul’daki katılımcılar için stüdyo kayıt günleri organize edilecektir. Diğer şehirlerdeki katılımcılara da bu konuda gerekecek danışmanlık verilecektir.
 5. Katılımcılar, proje kapsamında yaşadıkları şehirde hangi bölgede çalışmak isteyeceklerini başvuru kapsamında kendileri önereceklerdir. Seçilen katılımcıların ses tasarımı yapacağı bölgeler, şehri sosyolojik, ekolojik ve toplumsal cinsiyet perspektifiyle analiz etme amacıyla ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ proje ekibiyle birlikte belirlenecektir.
 6. Beats By Girlz Türkiye’nin kurucu direktörü, müzisyen ve ses tasarımcısı Beril Sarıaltun, proje kapsamında ses tasarımına giriş düzeyinde bir çevrimiçi atölye düzenleyecektir. Ardından Birleşik Krallık’tan müzisyen ve ses tasarımcısı Mandy Wigby, şehir seslerinden yola çıkarak tasarım yapma ve ses temelli müzik yapma üzerine bir seminer verecektir. Seminerde simultane çeviri olacaktır. Seminerin ardından katılımcılar, yaşadıkları şehirlerde seçilen bölgelerde ses yürüyüşüne çıkacak ve buralarda ses kayıtları alacaklardır. 
 7. Katılımcılar, aldıkları ses kayıtları üzerinden bir müzikal kompozisyon oluşturacak ve kompozisyonları hakkında proje yürütücüleriyle birebir çalışarak eserlerini son hâle getireceklerdir.
 8. Katılımcıların proje kapsamında ürettiği eserler, LP formatında dijital platformlarda yayımlanacaktır. Dijital platformlarda yaygınlaştırılacak eserlerin mix ve mastering süreçleri proje tarafından karşılanacaktır. Albümde yer alacak eserler, ses tasarım atölyeleri ve müzik prodüksiyonu çalışmaları tamamlandıktan sonra ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ küratörleri Beril Sarıaltun ve Mandy Wigby tarafından seçilecektir. 
 9. Katılımcıların ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ proje belgeselinde yer almak üzere, proje hakkında görüşlerini paylaştıkları bir video röportajına katılmaları talep edilecektir. 
 10. Mart 2022’de gerçekleştirilecek WOW İstanbul Festivali’nde çevrimiçi ve canlı olarak sergilenmek üzere seçilecek performanslar, atölye döneminin ardından belirlenecektir. Performans tarihi ve performansla ilgili detaylar ilerleyen aylarda paylaşılacaktır.

Sanatçı Kriterleri

 1. Müzik teorisi ve prodüksiyonu konusunda deneyim sahibi olmak.
 2. İşbirliği ve uluslararası bir festival platformunda yeni sanatsal ve yaratıcı projeler üzerinde çalışma ve gelecekteki yaratıcılığı desteklemek için inovasyon oluşturma hevesi.
 3. Başka sanatçılarla işbirliği yapabilme becerisine sahip, konu için istekli ve zaman yönetimi konusunda disiplinli olmak. 
 4. Çevrimiçi ortamda mevcut sanatsal ifade biçimlerini denemeye yönelik ilgi sahibi olmak.

Seçici Kurul

Seçici komite; Beats By Girlz Kurucu Direktörü Beril Sarıaltun, Müzisyen Mandy Wigby, British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun, British Council Müzik Program Yöneticisi Tom Sweet ve WOW Vakfı Müzik Programı Küratöründen oluşmaktadır.

Proje Takvimi

22 Kasım – 27 Aralık 2021: Açık Çağrı ve Başvuru Dönemi

10 Ocak 2022: Seçilen Katılımcıların Duyurulması

17 - 21 Ocak 2022: Atölye Tarihleri

22 Ocak - 25 Şubat 2022: Müzik Prodüksiyonu ve Proje Mentorluk Günleri  

Mart 2022: Proje Seçki Albümün Yayımlanması ve WOW İstanbul Festivali’nde Canlı Performans