Kadınları ve kız çocuklarını destekleyerek, onların karşılaştıkları güçlükleri ve daha eşit bir dünya için getirdikleri çözümleri görünür kılan WOW Dünya Kadınlar Festivali, WOW - Dünya Kadınlar Vakfı ve British Council ortaklığında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile İstanbul’da ilk defa fiziksel katılıma açık olacak.

Bugüne kadar altı kıtada, 30’dan fazla şehirde üç milyondan fazla kişiye ulaşan WOW Dünya Kadınlar Festivali, İstanbul’un kültür mirası ve yeni yaşam alanı  Müze Gazhane’de 19-20 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

Sanatın yeni bakış açıları kazandıran ve diyalog oluşturma gücüne dayanarak kültür ve sanat alanını sivil toplumla bir araya getiren WOW İstanbul; müzik, performans, sohbetler ve atölyeler yoluyla kadınların hikayelerini ve seslerini paylaşan eşsiz bir platform sunuyor. 

Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’den katılacak sanatçı, konuşmacı, atölye liderleri ve sivil toplum kuruluşlarından ilham alacak olan WOW İstanbul, sanat izleyicisini festivalin bir katılımcısı yaparak kültürel ve yaratıcı ifadelerin, güvenli, kucaklayıcı ve kapsayıcı bir platformda paylaşılmasını sağlayacak. WOW İstanbul, yaratıcı toplulukların, sivil toplum ve sanat profesyonellerinin ve en önemlisi İstanbullu kadınların hikayelerini paylaşarak ve farklı karşılaşmalar için fırsatlar yaratarak kent sakinlerinin çeşitliliğini yansıtan bir platform oluşturacak. WOW İstanbul,birbirine ilham olmak için #birlikteyiz diyen kadınlarındeğişime ve eşitliğe olan inancını yansıtacak.

Pozitif organizasyonuyla gerçekleşen WOW İstanbul Festivali, Erişilebilir Her Şey danışmanlığında herkes için daha kapsayıcı olma hedefini de sürdürüyor. Festival boyunca, simultane Türkçe işaret dili çevirisi ve simultane Türkçe, İngilizce sesli çeviri yapılacak.

WOW İstanbul Festivali programlaması WOW İstanbul Türkiye Küratörü ve British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun tarafından festival Danışma Kurulu üyeleri Asena Günal (Anadolu Kültür), Figen Ayhan Karakelle (İBB Kültür Daire Başkanlığı), Gamze Sofuoğlu (Turkcell), Nurcan Baysal, Özlem Ece (İKSV), Rümeysa Çamdereli (Havle), Ülker Uncu (BGST) ve Zelal Yalçın (İBB Sosyal Politakalar Merkezi) destekleriyle yapılmıştır.