Kadınları ve kız çocuklarını destekleyerek, onların karşılaştıkları güçlükleri ve daha eşit bir dünya için getirdikleri çözümleri görünür kılan WOW Dünya Kadınlar Festivali, WOW - Dünya Kadınlar Vakfı ve British Council ortaklığında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile 19-20 Mart tarihlerinde İstanbul’un kültür mirası ve yeni yaşam alanı Müze Gazhane’de 5,000 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Bugüne kadar altı kıtada, 30’dan fazla şehirde üç milyondan fazla kişiye ulaşan WOW Dünya Kadınlar Festivali, WOW İstanbul ile de sanata yeni bakış açıları kazandırdı ve diyalog oluşturma gücüyle  kültür ve sanat alanını sivil toplumla bir araya getirdi.

Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’den katılan iki yüze yakın sanatçı, konuşmacı, atölye lideri ve kırktan fazla sivil toplum kuruluşundan ve öğrenciden ilham alan WOW İstanbul, sanat izleyicisini festivalin bir katılımcısı yaparak kültürel ve yaratıcı ifadelerin, güvenli, kucaklayıcı ve kapsayıcı bir platformda paylaşılmasını sağladı. WOW İstanbul, yaratıcı toplulukların, sivil toplum ve sanat profesyonellerinin en önemlisi İstanbullu kadınların hikayelerini paylaşarak ve farklı karşılaşmalar için fırsatlar yaratarak kent sakinlerinin çeşitliliğini yansıtan bir platform oluşturdu, birbirine ilham olmak için #birlikteyiz diyen kadınların değişime ve eşitliğe olan inancını yansıttı.

Pozitif organizasyonuyla gerçekleşen WOW İstanbul Festivali, Erişilebilir Her Şey danışmanlığında herkes için daha kapsayıcı olma hedefini de sürdürerek festival boyunca, simultane Türkçe işaret dili çevirisi ve simultane Türkçe, İngilizce sesli çeviriye yer verdi. Seyircilerin yüzde 11’i kendini engelli olarak tanımladı.

WOW İstanbul Festivali programlaması WOW İstanbul Türkiye Küratörü ve British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun tarafından festival Danışma Kurulu üyeleri Asena Günal (Anadolu Kültür), Figen Ayhan Karakelle (İBB Kültür Daire Başkanlığı), Gamze Sofuoğlu (Turkcell), Nurcan Baysal, Özlem Ece (İKSV), Rümeysa Çamdereli (Havle), Ülker Uncu (BGST) ve Zelal Yalçın (İBB Sosyal Politakalar Merkezi) destekleriyle yapılmıştır.