Herkes için Bilim Konuşmaları

Büyük Veri ve Sağlık mercek altında! 

Herkes için Bilim Konuşamaları “Büyük Veri ve Sağlık” teması  ile başladı!

Büyük Veri (Big Data) artık hayatımızın hemen her alanında...Bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, hatta klimalarımız bile sürekli veri üretiyor. Önemli olan ise veriyi anlamlı ve kullanılabilir halde analiz edebilmek. 

Peki ya dünyanın önde gelen Büyük Veri firmaları hangileri? Neler yapıyorlar? Büyük veri hayatımıza ne kadar girdi? Sağlık alanında kullanımı ne gibi değişiklikler getiriyor? 

Bütün bu soruların cevabı Büyük Veri ve Sağlık konuşmasında cevap buldu.

Twıtter soruları ve Perıscope canlı yayını

Büyük Veri ve Sağlık konusundaki sorularınızı bizimle Twitter'dan #herkesicinbilim hashtagiyle paylaştınız, biz de konuşmacımıza sorduk. Ayrıca konuşmayı yine twitter üzerinden Periscope yoluyla bulunduğunuz yerden canlı izlediniz. 

Periscope yayınımız 28 Nisan'da saat 19.00'da başladı. Periscope uygulamasını mobil telefonunuza ya da tabletinize indirip trBritish'i takip etmeniz yeterli.

Televizyon Yayını

Büyük Veri ve Sağlık konuşması sırasında Skytürk 360 tarafından çekim yapıldı. Program 10 Mayıs Pazar saat 20:00’de Skytürk 360 TV’de yayınlandı.

Bunları biliyor muydunuz?

  • 2014'te Dünya'da günlük 2.5 Kentirilyon byte'tan fazla veri üretildi
  • IDC istatistiklerine göre 2020’de ulaşılacak veri miktarı, 2009’un 44 katı olacak
  • Twitter’ da günlük işlenen veri boyutu: 7 terabyte’a yaklaştı.

Büyük Veri ve Sağlık Konuşmasını izleyin.

Konuşmacı Hakkında

Prof Dr Peter Bath, Sağlık Enformatiği Profesörü, Sheffield Üniversitesi, Birleşik Krallık

Prof Bath son 23 yıldır bilişim ve sağlık enformatiği ile ilgileniyor. Uygulamalı Biyoloji eğitiminin ardından Seheffield’a gelerek Enformasyon Bilimi yüksek lisansı yaptı. 1994-1996 yılları arasında Araştırma Uzmanı olarak, ardından 1996-2000 yılları arasında da öğretim üyesi olarak Sheffield Institute for Studies on Ageing (SISA)’da çalıştı. 2000 yılında Sağlık enformatiği bölümüne geçerek Sheffield Üniversitesi’nndeki Sağlık Enformatiği Yüksek Lisan Programını kurdu. Sağlık enformatiği Araştırma Grubu Başkanlığı'na getirilen Prof Bath, 2013 yılında Bilişim Bilimleri Okulu’nda Sağlık Enformatiği Profesörü ünvanını aldı.

Dış bağlantılar