Biyoteknoloji

Yer: Merinos AKKM - Müze Galeri Alanı - Göç Tarihi Müzesi / Bursa

Tarih ve Saat: 26 Ocak 2016 / 15.00 – 16.00

Konuşmacı: Profesör Mark Smales

British Council “Herkes için Bilim Konuşmaları” serisinin beşincisi 26 Ocak’ta Bursa Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Biyoteknoloji konusunu işlediğimiz konuşma, İngiltere Kent Üniversitesi'nden gelen Profesör Mark Smales tarafından gerçekleştirildi. Mark Smales Kent Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Fakültesi’nde Endüstriyel Biyoloji profesörü olarak görev yapmakta ve biyoteknoloji ve biyoendüstri yüksek lisans programının direktörlüğünü yürütmektedir. Profesör Smales’in araştırma alanları biyoteknolojik ürünlerin üretimini ve işlenmesini anlamaya odaklanmıştır.

Konuşma görüntüleri daha sonra  SkyTurk 360 TV'de yayınlanan "Bir Fikrin Mi Var?" programında yayınlanacak.

Etkinlik ücretsiz ve konu ile ilgilenen herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirildi.

FACEBOOK VE TWITTER SORULARI

Biyoteknoloji konusundaki sorularını bizimle Facebook ve Twitter'dan #herkesicinbilim hashtagiyle paylaşanlar arasından kura sonucu toplam 10 kişi bizden Herkes için Bilim kupası kazandı. Aşağıda kazananların tam listesini görebilirsiniz. Kazanan talihliler; bize 8 Şubat 2016, Pazartesi gününe kadar, konu bölümüne "Biyoteknoloji Yarışması'' yazarak Customer.Services@britishcouncil.org.tr adresine telefon ve posta adreslerinin olduğu iletişim bilgilerini gönderebilirler.

  • Canan Var
  • Mehtap Ölçen
  • Perihan Kobakcam
  • Meral Şahankaya
  • Sedat Korkmaz
  • Necmiye Akgüller
  • Dilek Doğan
  • Kara Kenan
  • Funda Doğan
  • Figen Onuksoy Çalışkan

KONUŞMACI HAKKINDA

Mark Smales Kent Üniversitesi'nde (Canterbury, İngiltere) Endüstriyel Biyoteknoloji Profesörü ve Moleküler İşleme Merkezi Direktörü görevlerini yürütüyor. Alan eğitimini Massey Üniversitesi'nde (Yeni Zelanda) tamamlayan Smales aynı üniversiteden doktorluk unvanını aldı ve doktora sonrası eğitiminin ardından Kent Üniversitesi'nde okutmanlık görevine atandı. Smales'in araştırma konusu klinik kullanıma yönelik protein ve biyolojik kökenli tıbbi maddelerin üretim ve tasarımı ile kültürlenmiş memeli hücrelerindeki yüksek değerli biyolojik kökenli tıbbi proteinlerin (örn. monoklonal antikorlar, çeşitli füzyon proteinleri) sentezlenmesine ilişkin sorunlar üzerinedir. Smales'in laboratuvarındaki çalışmalar alanında dünyanın en önde gelen çalışmaları olarak kabul görmektedir ve elde edilen araştırma bulgularının bir kısmı bu pahalı biyoterapötik proteinlerin üretimini iyileştirmek için uygulamaya dönüştürmek üzere sektör tarafından takip edilmeye başlanmıştır. Biotechnology Letters adlı yayının genel yayın yönetmenliğini yapan Smales aynı zamanda Biyoteknoloji ve Uygulamalı Biyokimya Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Son beş yıldır BBSRC/EPSRC Biyoişlem Araştırma Endüstriyel Kulübü (BRIC) Yürütme Kurulu Üyesi de olan  Prof. Smales hâlihazırda İngiltere'deki BioProcessing Network kuruluşunun direktörlüğünü yürütüyor. Araştırma alanı üzerine uluslararası konferanslarda, endüstri atölyelerinde, okullarda çok sayıda açılış konuşması yapan Smales çeşitli sosyal yardım faaliyetleri aracılığıyla toplumun farklı kesimlerine ulaşıyor. 

------------------------------------------------------ 

British Council çalışmalarını fırsat eşitliği ilkesine bağlı olarak insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdürmektedir.