UK-Turkey Knowledge Partnership Conference
UK-Turkey Knowledge Partnership Conference image

British Council, Türkiye Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) iş birliğiyle Birleşik Krallık–Türkiye Bilgi Ortaklığı Konferansı 3-4 Temmuz 2013'de İstanbul’da düzenlendi.

 Yükseköğretim ve sanayi iş birliğinin geliştirilmesine odaklanan konferansın açılış konuşmalarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, İngiltere Başkonosolosu Leigh Turner ve British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack yaptı. Konferansı iş dünyası liderleri, üniversite rektörleri, teknopark yöneticileri ve araştırmacılardan oluşan 180’in üzerinde katılımcı yerinde izlerken, British Council web sitesi üzerinden yapılan canlı yayını ise 250’den fazla ziyaretçi takip etti.

British Council Eğitim Bölge Direktörü Helen Silvester, yaklaşık bir yıl önce başlatılan ve 20’den fazla yeni üniversite–endüstri iş birliğinin kurulmasını sağlayan Birleşik Krallık–Türkiye Yükseköğretim Endüstri İş Birliği Programı’nın sonuçlarını bu konferansta paylaşmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı. Silvester ayrıca konferansta tartışılan yükseköğretim ve endüstri ilişkilerinin hem Türkiye hem de Birleşik Krallık için kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizerek British Council’ın bireyleri konuları tartışmak, deneyim ve uzmanlıkları paylaşmak üzere biraraya getirmek demek olduğunu belirtti. Röportajın tamamını Vimeo kanalımızdan izleyebilirsiniz.

İki gün boyunca devam eden konferansta Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki iş birliğinin artması ile bilgi ve yeniliğin nasıl güçlenebileceği ve bu şekilde her iki ülkede ekonomik büyümenin nasıl desteklenebileceği tartışıldı. Konferansta ayrıca yükseköğretim ve sanayi arasındaki ilişkilerde yer alan zorluklar ve sorunlardan bahsedildi ve çözüm önerileri görüşüldü.

Flicker albümüne bakın.

Konferans videolarını izleyin:

Röportajlar: