Bilim Kadınları Konuşuyor Bursa

British Council’ın başlattığı “Herkes için Bilim Konuşmaları” bu sene “Bilim Kadınları Konuşuyor” olarak devam ediyor.

6 Mayıs tarihinde ilk olarak Bursa’da, Bursa Bilim Şenliği kapsamında gerçekleşen bu etkinlik, Türkiye’nin birçok şehrinde devam edecek.

Bilim alanında yaptıkları çalışmalarla dikkat çeken kadınların; bilimden teknolojiye, matematikten mühendisliğe farklı dallardaki deneyimleri ve çalışmaları farkındalık yarattığı gibi gençlere de ilham verdi.

Tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Tarih: 06 Mayıs 2016 

Saat: 14.00- 16.00

Yer: Merinos Parkı/ Bursa Bilim Şenliği

Yarışma

Twitter

Kullanıcılarımız bilim dünyasında kadın olmak hakkında öğrenmek istediklerini Twitter'dan  #herkesicinbilim hashtagiyle sordular, biz de konuşmacımıza bu soruları ilettik. Soru soran kullanıcılar ayrıca bizden sürpriz hediye kazanma şansı da yakaladı. 

Facebook

Kullanıcılarımız 2-5 Mayıs tarihleri arasında Facebook hesabımızdaki paylaşımların altına sorularını yazdılar, biz de Alev Topuzoğlu’na ve Cait MacPhee’ye bu soruları ilettik. Katılımcılar ayrıca, çekilişle bizden sürpriz hediye kazanma şansı elde etti.

Periscope canlı yayını

6 Mayıs’ta gerçekleşen konuşma, @trBritish twitter hesabımız üzerinden Periscope yoluyla canlı izlendi. Periscope yayınına buradan ulaşabilirsiniz. 

KONUŞMACILAR

Profesör Dr. Alev Topuzoğlu (Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Fen Bilimleri Fakültesi)

Profesör Dr. Alev Topuzoğlu Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) matematik lisans öğrenimini tamamladıktan sonra 1982 yılında Londra Üniversitesinde doktorasını yaptı.

1980 yılından itibaren ODTÜ Matematik Bölümünde görev alan Topuzoğlu 1998 yılında matematik öğretim üyesi olarak Sabancı Üniversitesi’ne katıldı. Üniversitenin öğrenci almaya başlamasından bir yıl önce üniversitede çalışmaya başlamış olan kurucu kadro arasında yer aldı. Özellikle üniversitenin ilk dönemlerinde (1998-2004) çok sayıda kurulda görev aldı.

1992-1998 yılları arasında Prof. Dr. Topuzoğlu ayrıca Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK) görev aldı. TÜBİTAK’taki sorumlulukları arasında lisans, lisans üstü ve sonrası için araştırma destek jürilerine başkanlık etmek de vardı. Ayrıca bir dizi uluslararası akademik değişim programına ve araştırmacılar için yeni destek programlarına ön ayak oldu. Çeşitli uluslararası bilimsel araştırma destek programı ve Avrupa Bilimsel Değişim Programı için ulusal yöneticilik yaptı.

Topuzoğlu Londra Matematik Derneği ve Türk Matematik Derneği (1998-2002 dönemi başkan yardımcısı) üyesidir.

Araştırma konuları sonlu cisimler ve uygulamalarıdır; özel olarak da permutasyon polinomları, neredeyse mükemmel lineer olmayan (APN) fonksiyonlar, plateaued fonksiyonlar, yarı rastgele sayıların tasarımı ve analizi ve düzgün dağılan dizilerüzerine çalışmaktadır.

Profesör Dr. Cait Macphee (Edinburgh Üniversitesi Fizik ve Astronomi Fakültesi)

Profesör Dr. Cait Macphee Edinburgh Üniversitesi’nde fizik öğretim üyesidir. Araştırma alanları proteinlerin davranışlarına odaklanmaktadır: bunlar canlı organizmalardaki fonksiyonların büyük çoğunluğundan sorumlu olan moleküllerdir. 

Profesör Dr. Macphee fizik ve daha genel olarak da bilim, mühendislik ve teknoloji alanlarında kadınların yüz yüze olduğu zorluklar üzerinde çalışmaktadır. Özellikle de bilimin ilköğretime dâhil edilmesine ilgi duymaktadır. İlköğretim öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun bilimsel bir arka planı yoktur ve anlaşılır bir şekilde, çoğu bilimi derslerine katacak özgüvenden yoksundurlar. Kız ve erkek çocuklar bilimi sevip sevmediklerine hayli erken bir yaşta (ilkokul çağında) karar verdiklerinden, temel bilimleri eğlenceli hale getirmek orta okul ve sonrasında bilimi seçecek kızların sayısını artırmanın iyi bir yolu olabilir. 

Halen ders vermekte olduğu Edinburgh Fizik ve Astronomi Fakültesi, Juno Champion statüsü ve bir Athena SWAN Gümüş Ödülü sahibidir. Juno projesi Birleşik Krallık Fizik Enstitüsü’nün bir girişimidir ve kadınların üniversite fizik bölümlerindeki düşük temsil oranını yükseltmeyi ve hem kadın, hem erkekler için daha iyi uygulama koşulları yaratmayı amaçlamaktadır. 

Yrd. Doç. Dr. Deniz Tarba Ceylan - Moderatör (Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu)

Eski bir British Council öğrenim bursu öğrencisi olan Deniz Tarba Ceylan İngiliz Edebiyatı doktorası yapmıştır. 2006 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan Deniz Tarba Ceylan Augustus Çağı, Victoria Dönemi Şiir ve Nesri, İngiliz kısa romancılığı ve Rönesans şiiri gibi dersler vermiştir. Deniz Tarba Ceylan 2006 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi Temel Geliştirme Programı çerçevesinde görev yapmaktadır ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezinin aktif ve kurucu üyesidir.