Gözlüklü bir erkek ve uzun saçlı bir kadın, üzerinde postit'ler olan bir camın arkasında ayakta duruyor
©

Poyraz Tütüncü

Açık çağrı için başvurular kapandı. İlginiz için teşekkürler.

 

Duvarları Olmayan Müze (MWW), ilk defa British Council Türkiye'nin sanat ekibi tarafından 2017 yılında başlatılan sanal bir sergi platformudur. 

Platformda sergilenen tüm eserler ve sanatçıları hakkında detaylı yazılı, görsel ve işitsel bilgilerin; sesli betimleme, işaret dili tercümeleri, kontrast ve metin kalınlaştırma özellikleriyle sunulmasının yanı sıra sergiler, görme engellilerin kullandığı metin okuma programları ile de uyumlu çalışmaktadır. 
Proje küratörlere, dijitalde çalışma, erişilebilirlik, kültürlerarası diyalog gibi konuların yanı sıra, Birleşik Krallık ve yerel görsel sanat alanlarında kendilerini geliştirme imkanı sağlıyor. 

2017’den beri, MWW 25 sanatçının 60’tan fazla eserini üç ülkeden altı farklı küratörün sunumuyla sergiledi. 90 ülkede 850,000 izleyiciye ulaştı ve 2020 Webbys ödüllerinden Onur Ödülü, Altın Örümcek ödüllerinde iki kere Yılın Websitesi ve Uluslararası Tasarım ve İletişim ödüllerinden de Gümüş Madalya dahil olmak üzere 15’in üzerinde ulusal ve uluslarası ödül kazandı.  

Platformun beşinci sergisi Birleşik Krallık ve Türkiye’den iki küratöre ev sahipliği yapacak ve Mayıs 2021’de açılacak. 

Beşinci sergimizin teması ‘Kadın ve Dayanışma’ olarak belirlendi. Mart 2021’de ilk kez gerçekleştirilecek olan WOW Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un kadınları güçlendirme ve toplumsal cinsiyet eşitliği amaçlarıyla beraber hareket edecek olan sergi, özellikle 2020’nin yol açtığı sorulara ve sorunlara yoğunlaşarak kadınların ev içi ve kamusal alandaki durumunu inceleyecek. Küratörler, bu temaların Birleşik Krallık ve Türkiye seyircisi ile nasıl bir bağ kurabileceğini, British Council Koleksiyonu’nu temel kaynak alarak irdeleyecek.

Kimi arıyoruz?

Birleşik Krallık küratörüyle beraber çalışarak platformun beşinci sergisini gerçekleştirecek Türkiye’den bir eş-küratör arıyoruz. Birleşik Krallık küratörü de eş zamanlı bir açık çağrı ile belirlenecek. 
Bu profesyonel gelişim fırsatı, deneyimlerini artırmak isteyen görsel sanat küratörleri için geliştirilmiştir. 

Adaylar: 

 • Türkiye’de ikamet etmeli ve/veya çalışmalıdır. Türkiye’de doğmuş olma mecburiyeti yoktur. 
 • Kurumlarda veya bağımsız olarak çalışabilir, ancak eş-küratör sorumluluklarını yerine getirmek için diğer işlerinden gerekli zamanı ayırabilmelidir. Başvurunun bir parçası olarak, adayların, mevcut işveren(ler)inden bir mektup da dahil olmak üzere, bu fırsatı diğer iş sorumluluklarıyla nasıl yönetmeyi planladıklarını ibraz etmeleri gerekecektir.
 • Sergi küratörlüğünde en az 3 yıllık deneyimli olmalıdır.
 • Birleşik Krallık'ta bağlantı kurma dahil uluslararası işlerle ilgilenmeli ve küratöryel olarak iş birliği yapabilmelidir. 
 • Dijital sanatlar, çevrimiçi sergiler ve sanatta erişilebilirlik alanındaki bilgilerini ve becerilerini geliştirme konusundaki isteklerini göstermelidirler.
 • İyi derecede sözlü İngilizce ve iyi derecede yazılı İngilizce bilgisine sahip olmalıdırlar. Başvuru dili İngilizcedir. 
 • Takım oyuncusu olmalıdırlar.

Ekip başvuruları kabul edilmeyecektir.
Görsel sanatlar alanında eşit temsiliyet fırsatı bulamayan adayların başvurularını destekliyor ve teşvik ediyoruz.

Fırsat

Türkiye küratörü, Birleşik Krallık küratörü ile birlikte bir dijital görsel sanatlar sergisinin eşküratörlüğünden sorumlu olacak ve Türkiye'de yerleşik bir British Council Proje Yöneticisi ve Birleşik Krallık'ta yerleşik bir Sanat Danışmanı ile yakın iş birliği içinde çalışacaktır. 

Küratörlerin sorumlulukları:

 • Proje Yöneticisi, eşküratör ve Sanat Danışmanı ile yakın iş birliği içinde ‘Kadın ve Dayanışma’ temalı dijital bir serginin ortak küratörlüğünü yapmak
 • Eşküratör ile ortaklaşa sergi metinlerini hazırlamak (örn. Konsept, eser metni, biyografiler) – (yaklaşık 3500 kelime); 
 • Koleksiyon dışı eserlerin sanatçılarıyla irtibat geçmek ve telif hakları konusunda Proje Yöneticisine destek vermek. 
 • Bu fırsat aynı zamanda serginin oluşumunu desteklemek için dijital sergi yapımı, dijital küratörlük, dijital erişilebilirlik gibi çeşitli konularda eğitim ve desteği de içeriyor. Eğitimin içeriği ve takvimi, seçilen küratörlerin ihtiyaçlarına göre geliştirilecek, ancak sekiz hafta boyunca haftalık olarak gerçekleştirilecektir. Bu eğitimler sunulan fırsatın bir gereğidir ve seçilen küratörün tüm toplantılara katılması beklenir.
 • Proje Yöneticisi ve Sanat Danışmanı tarafından takip edilen haftalık ilerleme raporu ve değerlendirme toplantılarına katılmak.
 • Proje ve sergi için sözcülük yapmak.

Ücret:

Başarılı başvuru sahibi British Council ile bir sözleşme imzalayacak ve 30,000 TL tutarında bir ücret alacaktır. Bu ücret, Fırsat bölümünde özetlenen Sorumlulukları ve çıktıları karşılamak için gereken yaklaşık 18 günlük süre ve işi kapsamaktadır. 

Proje takvimi

Bu, tam zamanlı bir işe alım değildir ve Şubat 2021'de başlayıp Mayıs 2021'de sergi açıldığında sona erecek toplamda 18 günlük bir taahhüt gerektireceğini tahmin ettiğimiz profesyonel bir gelişim fırsatıdır.

Tarihler sadece bilgi amaçlıdır, küratörlerin seçiminden sonra detaylandırılacaktır.

23 Aralık 2020 – 17 Ocak 2021– Küratörler için açık çağrı
Ocak sonu 2021 – Küratörlerin açıklanması 
Şubar - Mart 2021 – Sergi konseptinin geliştirilmesi, sergi metinlerinin teslimi 
Mart – Mayıs 2021 – Sergi platformunun geliştirilmesi ve tasarımı
Mayıs ortası – Sergi lansmanı 

Türkiye küratörü için başvuru formu: https://airtable.com/shraeBnRkp4ThyAgI

 

Başvuru detayları belgesinin PDF, büyük baskı ve düz metin versiyonlarını aşağıda bulabilirsiniz. Talep üzerine alternatif formatlarda da başvuru detaylarını paylaşabiliriz. Başvuru formuna yukarıdaki linkten erişemiyorsanız, bize başvurabilirsiniz.
Başvuru formumuzda kullanılan terimleri anlamak da dahil olmak üzere, erişim konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa yardımcı olabiliriz.

E-posta göndererek erişim desteği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz su.basbugu@britishcouncil.org.tr.

Bununla da ilgilenebilirsiniz