Sanatı dijital ortama taşıyarak yeni bir sergi deneyimi sunmayı amaçlayan dijital sanat platformu 'Duvarları Olmayan Müze'nin dördüncü sergisi 'Varmak Üzere' açıldı. Bu sene ilk defa Türkiye dışından da küratörlerin seçildiği sergi, Gürcistan’tan Teona Burkiashvili, Ukrayna’dan Tatiana Kochubinska ve Türkiye’den Seyhan Musaoğlu’nun küratörlüğüyle hayata geçiyor. 

British Council Koleksiyonu’ndan birçok sanatçının yanı sıra Gürcistan, Türkiye ve Ukrayna’dan seçilmiş eserlerle oluşturulan ‘Varmak Üzere’, fotoğraf, video, performans dokümantasyonu, resim ve yerleştirme gibi toplamda 35 adet olmak üzere birçok farklı türde sanat eserini bir arada sunuyor. 

Yer, Arada ve Yersizlik ile ‘Varmak Üzere’ bir yolculuk…

‘Varmak Üzere’, insanın benliğine erişmeye ve/veya bir yurt edinmeye yönelik iç dünyasındaki çabasını ve sonucunda, kendine ait bir yer bulmaya dair bitmek bilmeyen arzusuna odaklanıyor. Varolmanın, ayrılığın ve yerinden edilmenin farklı boyutlarına odaklanarak çağdaş insanın durumuna ışık tutmaya çalışan sergi, toplumsal kısıtlamaların yanı sıra görünen ve görünmeyen sınırları mercek altına alan sanat eserlerini bir arada sunuyor. İzleyiciyi, kendi seyahat güncesini oluşturabileceği bir sergi deneyimine ve evrensel kimlik olgusunu tartışacağı bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor.  

Sergi, ‘Herkes için sanat’ prensibiyle engelleri kaldırıyor

'Varmak Üzere’, zaman kısıtlaması veya fiziksel erişim engeli olmadan ziyaretçilere serbestçe dolaşma ve keşfetme özgürlüğü tanıyor. Tüm eserler ve sanatçılar hakkında detaylı yazılı, görsel ve işitsel bilgilerin yer aldığı sergide, sesli betimleme, Türkçe ve uluslararası işaret dili anlatımı, kontrast ve metin kalınlaştırma özelliklerinin sunulmasının yanı sıra platform görme engellilerin kullandığı metin okuma programları ile de uyumlu çalışıyor.

Sergi lansman etkinliğinin canlı yayın kaydını buradan izleyebilirsiniz.

Küratörler hakkında

Seyhan Musaoğlu (Türkiye)

Ses ve performansa odaklanan sanatçı ve küratör Seyhan Musaoğlu, bunların yanı sıra, inovatif diyalog ve kolektif ruha odaklanan bağımsız bir sanat alanı olan Space Debris'in kurucu direktörü ve küratörüdür. 

Lisans eğitimini Brandeis Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar ve Tiyatro alanında yüksek şeref derecesiyle bitiren Musaoğlu, Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı’nı New York’taki Parsons Yeni Tasarım, Sanat, Medya ve Teknoloji Okulu’nda tamamlamıştır. 

Musaoğlu, uluslararası arenaya da adım atarak Boston, New York, İstanbul, Tokyo ve Curitiba gibi şehirlerde disiplinlerarası çalışmalarını sergilemiştir. Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı’nı tamamladıktan sonra ses ve deneysel gürültü müziği alanında uluslararası iş birlikleri yapmaya başlamıştır. Musaoğlu, 2009 yılında New York'ta ses, yeni medya ve performans festivali {SØNiK} Fest'i kurmuş ve küratörlük sahnesine ilk adımını atmış, o zamandan beri çağdaş sanat alanında sayısız sergi ve etkinlik gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Teona Burkiashvili (Gürcistan)

Gürcistan doğumlu Teona Burkiashvili, sanat ve küratörlük çalışmalarına Birleşik Krallık’ta devam etmektedir. 2007 yılında Tiflis Sanat Akademisi'nden mezun olan Burkiashvili, eğitimine LUCA Sanat ve Tasarım Okulu'nda ve daha sonra Central Saint Martins College'da ve Londra’da bulunan Sanat Üniversitesi'nde devam etmiştir. 

Temel sanat pratiği, rastgele, gündelik, anlık, hayali ve görsel materyaller üzerine odaklanmaktadır. Resim, hareket eden imajlar, reklamcılık, sanat eğitimi ve felsefe alanlarına ilgi duyan Burkiashvili, çokdisiplinli bakış açısına ve transmedya temelli bir metodolojiye sahiptir. Bağımsız bir sanatçı ve küratör olarak, Gürcistan, Belçika ve Birleşik Krallık’ta aktif olarak çeşitli uluslararası proje ve sergiler üzerine çalışmaktadır.  

Tatiana Kochubinska (Ukrayna)

1985 yılında Ukrayna’nın Kiev şehrinde dünyaya gelen Tatiana Kochubinska, Ulusal Güzel Sanatlar ve Mimarlık Akademisi’nin Sanat Tarihi ve Sanat Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Profesyonel kariyerine, 2006'dan 2011'e kadar araştırmacı ve küratör olarak çalıştığı Kiev Rus Sanatı Müzesi'nde başlamıştır. 

2010 yılında Institut für Auslandsbeziehungen (Uluslararası İlişkiler Enstitüsü) desteğiyle Neuer Aachener Kunstverein'de (NAK, Aachen, Almanya) stajyerlik yapmıştır. 2012-2014 yılları arasında Kiev’de bulunan PinchukArtCentre’ın düzenlediği Küratöryel Platform çalışma programına katılmıştır. 2019'dan beri bağımsız bir küratör ve yazar olarak çalışmaktadır. 

Başlıca uzmanlık alanı Ukrayna çağdaş sanatıdır. 2016-2019'da Ukrayna modern sanatının dijital bir arşivini oluşturmayı amaçlayan PinchukArtCentre'ın Araştırma Platformu'nun küratörlüğünü yapmıştır. Araştırma platformu kapsamında Kiev işgal evi grubu Parcommune’e ithaf edilen PARCOMMUNE. Place. Community. Phenomenon kitabını hazırlamıştır.

Kochubinska’nın küratörlük çalışmaları, Sovyet geçmişini bugünün toplumu ile ilişkilendirerek sorumluluklar, hafıza ve travma üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu yaklaşımının izini, Guilt (Suçluluk) (2016), Anonymous Society (Anonim Toplum) (2017) ve Motherland on Fire (Alev Almış Anavatan) (2017) gibi bir dizi sergide sürmek mümkündür. 2015 ve 2018 yıllarında PinchukArtCentre Ödülü'nün ve 2019'da 58. Venedik Bienali'nin yan etkinliği olarak düzenlenen Gelecek Nesil Sanat Ödülü'nün ve FGAP@Venice'in küratörlüğünü yapmıştır.