Serginin elektrik mavi fonda üzerinde emojiler olan grafik görseli

‘Rahat hissediyor musun?’ Kendimizi evimizdeymiş gibi hissetmenin anlamına dair çevrimiçi bir sanat sergisi

British Council’in geliştirdiği yenilikçi dijital sergi platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi ‘Rahat Hissediyor Musun?’ 27 Mayıs 2021’de açıldı. Türkiye’yi temsilen Rita Aktay, Birleşik Krallık’ı temsilen ise Ritika Biswas’ın küratörlüğünü üstlendiği dijital sergi, kadın deneyimine, aileye ve gezegenimize yakından bakarken evde hissetmenin (kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde) ne anlama geldiğini inceliyor.  

Bu, şimdiye dek bir milyonu aşan ziyaretçiye ulaşan Duvarları Olmayan Müze platformunda düzenlenen beşinci sergi. Sergide British Council Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve sanatçılara çağdaş uluslararası sanatçıların çalışmaları eşlik ediyor.  

Yeni sergiyi 27 Mayıs'ta Türkiye saatiyle 16.00'da, British Council Sanat Direktörü Skinder Hundal, 'Rahat hissediyor musun?' eş-küratörleri Rita Aktay ve Ritika Biswas,  serginin sanat danışmanı Elliott Burns ve proje yöneticisi Su Başbuğu’nun katıldığı canlı bir etkinlikle açıldı. 

Etkinlik Türkçe simultane tercüme ile İngilizce gerçekleşti, ayrıca İngilizce ve Türkçe işaret dili çevirisi de yapıldı.

Lansman etkinliğimize buradan ulaşabilirsiniz. 

Küratörler hakkında:

Rita Aktay

Rita Aktay (doğum 1997, İstanbul) İstanbul ile Londra arasında mekik dokuyan bir küratör. Şu anda Goldsmiths Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin küratör ekibinde yer alan Aktay, Goldsmiths Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi bölümünde lisans eğitimi aldıktan sonra, Küratörlük dalında yüksek lisansını geçtiğimiz günlerde tamamladı. 2019’da İstanbul’daki Open Space bünyesinde katıldığı rezidans programının bir parçası olarak “Ubiquitous Surfaces” (Her Yerde Karşımıza Çıkan Yüzeyler) sergisinin küratörlüğünü üstlendi. 2020’de sanat gösterimleri için 'Roses, Rocks, Dust and Dances' (Güller, Taşlar, Toz ve Danslar) adlı web sitesini kurdu. Şu anda Arts Council England tarafından desteklenen bir çevrimiçi yayın platformunun hazırlanması sürecinde çalışıyor. Londra merkezli pek çok galeriyle çalıştı; Slade Güzel Sanatlar Okulu ve Deptford Moving Image Festivali’nde atölyeler düzenledi.  

Ritika Biswas

Ritika Biswas, Hindistan’ın Kalküta şehrinde doğdu. Singapur’daki Yale-NUS Üniversitesi’nde Liberal Sanatlar bölümünde lisans eğitimi aldıktan sonra Cambridge Üniversitesi, Sinema ve Ekran Çalışmaları bölümünde felsefe yüksek lisansını tamamladı. Yakın bir geçmişe dek Birleşik Krallık’ta bulunan New Art Exchange bünyesinde küratör, gezici ve özel projeler prodüktörü olarak çalışıyordu. Şimdiyse, bu yılın Ekim-Kasım aylarında düzenlenecek olan Busan Sea Art Festival 2021’in Sanat Yönetmeni olarak çalışıyor. Yaratıcı ve sosyo-politik çalışmaları, özellikle Güney Yarımküre bağlamındaki derinlemesine araştırmalar, ekolojik-eleştirel yaklaşımlar, iş birliğine dayalı yakınlıklar ve adalet temaları etrafında şekilleniyor.  

Elliott Burns

Elliott Burns, küratör, Off Site Project'in kurucu ortağı ve University of the Arts London'da öğretim görevlisidir. Dijital sanat ekolojileri, sosyal medya ve antroposen sonrası müzecilik konularında uzmanlaşarak, Londra Avusturya Kültür Forumu ve Araştırmacı Gazetecilik Merkezi için çeşitli projeler üzerinde çalıştı. Modern Art Oxford, Somerset House Studios, Tate Exchange, UCL Multimedya Antropoloji Laboratuvarı ve Whitworth Galerisi’nde konuşmalar yaptı. Geçmiş sanat ve teknoloji girişimlerinden yola çıkarak, yaratıcı ve akademik yaklaşımları güçlü bir idari ve proje yönetimi temeli ile uygulamaktadır.