Market Focus at The London Book Fair
Market Focus at The London Book Fair image

2013 Londra Kitap Fuarı Odak Ülkesi Türkiye’ydi. İngiltere ve Türkiye arasında kültürel alışverişi arttırmak için oluşturulabilecek ortaklık ve fırsatlara dikkat çeken kültür programı, British Council tarafından Londra Kitap Fuarı ve Tükiye Ulusal Organizasyon Komitesi iş birliği ile hazırlandı.

Kültür programı, Türkiye’nin zengin çeşitliliğinin, çağdaş yazarlarının ve edebiyatının İngiltere’de bu denli kapsamlı bir biçimde sunulduğu en büyük etkinlik olma niteliğini taşımaktadır.

İki ülke arasında son iki yıl içinde gerçekleştirilen projeler ile edebiyat profesyonelleri bir araya getirilerek yeni edebiyat bağları kuruldu ve Türkiye’de İngiltere’nin, İngiltere’de de Türkiye’nin daha iyi anlaşılmasına yönelik çalışmalar yapıldı.

Dört kente yayılmış 15 farklı mekânda düzenlenen 60’dan fazla etkinlikte Türkiye’den 20 yazar, bazıları İngiltere’den olmak üzere 35 panelist, çevirmen ve editör yer aldı. Farklı türleri ve farklı kuşakları kapsayan geniş bir yelpazede yer alan konuk yazarlar, bu program dâhilinde değişim hâlinde olan Türkiye’de yazarlık uğraşını ele aldı, edebiyat ve yazarlığın geleceğini tartıştılar.

British Council ile iş birliği imkanları için bizimle iletişime geçin.

Çeviri Yarışması

Çeviri Yarışması, Türkiye’nin, Britanya ile edebi alanda yeni iş birlikleri başlatması ve bu alanda karşılıklı alışveriş için ciddi bir fırsat olan, Londra Kitap Fuarı 2013’te Odak Ülke seçilmesini desteklemek amacıyla British Council Türkiye tarafından düzenlenen en önemli etkinliklerden biridir.

Genç çevirmenlere yönelik olarak düzenlenen Çeviri Yarışması, British Centre for Literary Translation iş birliği ile, British Council Türkiye tarafından tasarlandı.

Yarışmada, başvuruları uzman bir jüri ekibi değerlendirdi.

Çeviri Yarışması sonucunda en iyi düzyazı çevirisi ödülünü John Angliss; en iyi şiir çevirisi ödülünü ise Derick Mattern aldı. Yarışmayı kazananlar Britanya'da, British Centre for Literary Translation tarafından çevirmenler için özel olarak tasarlanmış bir eğitim aldılar.

En iyi düz yazı çeviri ödülü sahibi John Angliss'in blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bununla da ilgilenebilirsiniz

Dış bağlantılar