Bilkent New Music Days V

British Council ve Hezarfen Ensemble, Bilkent Yeni Müzik Günleri V'e katılıyor. Hezarfen Ensemble uluslararası düzeyde tanınan, çağdaş performans ve çağdaş müziğin yayılması için en yüksek standartları uygulamaya kendini adamış bir yeni müzik topluluğu. Bilkent Konser Salonunda yapılacak konserde, Shakespeare, Can Yücel ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi edebiyattaki önemli isimlerden esinlenerek besteledikleri yeni eserleri çalacaklar.
Programda aynı zamanda 21. Yüzyıl Besteciliğinde Edebiyat Esini başlıklı bir panel ve Bilkent Müzik ve Bale İlköğretim Okulu öğrencileri için eğitim programı yer alıyor.

Eğitim Programı

Tarih: 18 Mayıs
Saat: 9:30
Yer: Bliss İlköğretim Okulu

Saat: 11.00
Yer:  Müzik ve Bale İlköğretim Okulu

Eğitmenler: Michael Ellison, Amy Salsgiver, Cem Önertürk

Hezarfen Ensemble ilk ve orta okul öğrencilerine çağdaş müziğin temel niteliklerini tanıtacakları bir atölye öalışması gerçekleştirecekler. Öğrenciler bu çalışma sırasında bir eserin nasıl hiç yoktan ortaya çıkarıldığını oyun oynayarak ve şarkı söyleyerek, deneyimleyecekler.

Panel: 21. Yüzyıl Besteciliğinde Edebiyat Esini

21. Yüzyıl Besteciliğinde Edebiyat Esini

Tarih: 19 Mayıs
Saat: 19:00
Yer: MSSF Stüdyo 252
Konuşmacılar: Onur Türkmen, Michael Ellison, Neal Farwell, Benedict Todd, Mert Kocadayı

Edebiyat programlı bir yapı, imgeler, ritmik ve ses materyalleri sunarak veya yalnızca ilham kaynağı olarak bazı bestecilerin en güçlü eserlerine esin kaynağı olmuştur. Bu proje Klasik Dönem öncesi Antik Yunan’da müzik ve şiiri bütüncül bir anlayışla kapsayan Mousike (Perilerin Sanatı) isimli kavramı anımsatarak edebiyat müzik ilişkisini kutluyor. Programın merkezinde genç Britanya’lı besteci Charlotte Bray’in çağrışımlar yaratan eseri Oneiroi yer alıyor. Onerioi Antik Yunan’daki rüya ile ilgili tanımlamalardan ilham alıyor. Neal Farwell’in ‘Shroud’ isimli parçası George Mackay Brown metinlerini yeniden yapılandırıp saf sese dönüştürürken, Frederic Rzewski bir Homer metnini, George Crumb ise Lorca şiirini çarpıcı bir lirsizm ile ele alıyor. Onur Türkmen Hat ile müzik ve edebiyat arasındaki ortaklıkları kaligrafideki çizgi kavramının soyutlamaları bağlamında ele alıyor. Michael Ellison’un Ariadne’s Thread isimli vurmalı çalgılar, piyano düeti ise çalgıların ses alanlarındaki bir labirenttin gizli yollarında geziniyor. Bu proje kapsamında Mert Kocadayı ve Benedict Todd’a verilen iki yeni sipariş, genç İngiliz ve Türk bestecilerin şiire olan yaklaşımlarını David Gascoyne, Can Yücel ve Ahmet Hamdi Tanpınar, çerçevesinde sergiliyor.

Bu proje günümüzün Türkiye ve İngiltere’de heyecan uyandıran eserler ve genç bestecilere Hezarfen Ensemble’nin verdiği siparişlerle birlikte Bilkent Yeni Müzik Günleri 2015 için oluşturulmuş bir program sunarak İngiltere ve Türkiye çağdaş müzikleri arasında ilham verici bir köprü oluşturuyor.

Konser: Ses ve Söz

Tarih: 19 May
Saat: 20:00
Yer:  Bilkent Konser Salonu
Sanatçılar: Müge Hendekli (piano), Amy Salsgiver (vurmalı çalgılar), Cem Önertürk (flüt), Angela Ahıskal (Soprano)

Program: 

Benedict Todd - Yeşil Gece Müziği (C.Yücel Ve Ahmet H. Tanpınar Uzerine)*

Charlotte Bray - Oneiroi**

Frederic Rzewski - To The Earth (On A Homeric Hymn)

Mert Kocadayı - The Cubical Domes (David Gascoyne Üzerine)*

 

George Crumb - Madrigals, Book Ii (Lorca’nin Bir Metni Üzerine)

Onur Türkmen - Hat For Piano And Percussion**

Neal Farewell - Shroud**

Michael Ellison - Ariadne’s Thread

 

*Dünya’da ilk seslendiriliş , Hezarfen Ensemble siparişi
**Türkiye’de ilk seslendiriliş

 

Hezarfen Ensemble

Hezarfen Ensemble 2010 yılı Ocak ayında kurulmasının ardından Türkiye’nin Çağdaş Müzik dünyasında büyük bir etki yaratmıştır. Bir yandan dünyadan pek çok önemli eserin Türkiye prömiyerlerini seslendirmiş, diğer yandan da Türk çağdaş müziği eserlerinin hem Türkiye hem de Avrupa’da tanıtılmasını sağlamıştır. Hezarfen aralarında MärzMusik, (Berlin, 2013) Rotterdam Operadagen (2012), Klangzeit Festival Münster (2013), Istanbul Müzik Festivalinin bulunduğu Avrupa’nın önemli festivallerinde yer almıştır. 2015-16’da gerçekleşecek iki proje Hezarfen’i Trieste and Roma’daki dinleyicilere tanıtacaktır. Hezarfen elektronikler, metin ve görseller, dans, müzk tiyatrosu ve oda operası gibi disiplinlerarası çalışmalarıyla da dikkat çekmiştir. 2015-2020 yılları arasında gerçekleşecek bir proje için Hezarfen Ensemble Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Beyond East and West a European Research Council (ERC) kazanmıştır. Bu ödül dünyanın en önde gelen araştırma projelerindendir ve topluluğun Türk Müziği çalgılarını çağdaş müzikle bütünleştirme hadefleriyle örtüşür Hezarfen Onur Türkmen, Turgüt Pögün, Özkan Manav, Chatschatur Kanajan, Yannis Kyriakides, Samir Odeh-Tamimi, Taner Akyol, Ed Bennett, Kamran Ince, ve Adrian Hart gibi bestecilere siparişler vermiş ve seslendirmiştir. VocaalLAB (Hollanda), Yurodny (İrlanda), and Adapter (Almanya) gibi topluluklarla ortaklıklar yapmış, Lucas Vis, Gergely Madaras, ve Daniel Cohen gibi konuk şeflerle çalışmalar yapmıştır. Hezarfen 2012 yılında Andante Dergisinin “En İyi Oda Müziği Topluluğu” ödülüne layık görülmüştür. MIAM ve British Council ile eğitim programlarında ortaklıklar yürüterek yeni seslerin ortaya çıkması konusunda önemli bir rol üstlenmiştir.