Total Theatre Awards

Türkiye’deki tiyatro profesyonellerini Ağustos’ta Edinburgh Fringe Festivali süresince gerçekleşecek Total Theatre Ödülleri ekibine katılmaya davet ettik.

Total Theatre Awards (TTA) Birleşik Krallık’ın en tanınmış ödüllerinden biridir. Ödül, dünyanın en geniş çaplı sanat festivali Edinburgh Fringe Festivali boyunca çağdaş performans sanatının ulusal ve uluslararası örneklerini kutluyor ve destekliyor. TTA, ortaklaşa yaratım tiyatrosu, canlı sanatlar, görsel performans, pandomim, kukla, fiziksel tiyatro, deneysel tiyatro, dans, sirk, bütünsel, açık hava veya mekana özel performansın klasikleşmiş kalıp ve tanımlarının dışına çıkan, yenilikçi performansları arıyor.

British Council bu yıl Gürcistan, Kazakistan, Türkiye ve Ukrayna’dan 6 tiyatro profesyoneline TTA değerlendirme ve karar jüri ekiplerine katılma fırsatı sundu. Yolculuk, kalacak yer, günlük harcırah ve vize ücretleri dahil tüm harcamaları British Council üstleniyor.

Total Theatre Awards Birleşik Krallık’tan ve dünyanın her yerinden sanatçılar, eleştirmenler, yapımcılar, sunucular, akademisyenler, tiyatro çalışanları ve performans sanatçılarından oluşan iki panel tarafından değerlendiriliyor ve seçiliyor. Bu sürece dahil olmak, eşsiz bir mesleki gelişim olanağı sunmanın yanısıra, kişiye uluslararası profesyonel ağını genişleştme fırsatı da sunuyor.

Total Theatre Awards, değerlendirme ve karar jürilerini Edinburgh’da ağırlayacak, rehberlik ve destek hizmetinde bulunacak, sürecin başlarında kendilerine yardımcı olmak üzere her katılımcıya bir mentor atayacak, tüm performanslar için biletleri ayıracak ve Britanyalı sanatçı ve kurumlarla buluşmalar ayarlayarak katılımcıların Birleşik Krallık çağdaş performans sanatını daha yakından tanımasını sağlayacak. 

Eğer daha fazla bilgi edinmek isterseniz British Council Türkiye ekibine arts.info@britishcouncil.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Total Theatre Awards süreci

 • 25 kişilik uluslararası Değerlendirme Jürisi 12 günlük bir süreçte 530’dan fazla yapımı izleyecek. (5 – 16 Ağustos 2017)
 • 35 saatlik dinamik ve uzun toplantılar serisinin ardından ekip hep beraber ve demokratik bir şekilde en iyi gösterileri seçecek
 • Karar Jürisi, kısa listeye giren yapımlardan en iyi 30 performansı seçecek ve  Fiziksel&Görsel Tiyatro; İnovasyon, Deneysellik ve Biçimlerle Oynamak; Yeni; Sirk ve Dans başlıklı beş kategoriye ayıracak;
 • Bu kategoriler için jüri üyeleri ayrıca atanacak ve 6 gün boyunca kendi kategorilerindeki gösterileri inceleyip sonunda 6 saat sürecek olan karar toplantısında bir araya gelecekler.
 • 5 kategoride verilecek 7 ödül, 24 Ağustos’ta Edinburgh’da düzenlenecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Önemli tarihler

 • 22 Mayıs – Gürcistan, Kazakistan, Türkiye ve Ukrayna’da Açık Çağrı 
 • 12 Haziran, saat 12.00 – Başvurular için son tarih
 • 29 Haziran – Değerlendirme ve Karar Jürileri’nin açıklanması
 • 5 Temmuz – Birleşik Krallık vizesi başvuruları için son tarih
 • 3-19 Ağustos – Değerlendirme Jürisi 
 • 16-26 Ağustos – Karar Jürisi