İstanbul geçtiğimiz Nisan ayında ünlü ve başarılı İngiliz aktör ve aktivist Ian McKellen'ı ağırladı! İşte dünyaca ünlü isim Ian McKellen ve İstanbul'daki anıları! Üstteki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz. 

Sir Ian McKellen sanatı ve eşitliği desteklemek üzere Türkiye'yi ziyaret etti.

British Council, sanat ve eşitlikle ilgili bir dizi etkinlik için Sir Ian McKellen'ı ilk kez Türkiye'de ağırladı.

III. Richard, Tanrılar ve Canavarlar, Yüzüklerin Efendisi serisi ve X-Men filmlerinde gösterdiği sıradışı performansla beyaz perdenin ve tiyatronun en sevilen aktörlerinden olan Sir Ian McKellen, aynı zamanda British Council'ın 2016'daki Shakespeare Yaşıyor programının da elçisidir.

Sir Ian McKellen, İstanbul Film Festivali boyunca İKSV'nin konuğu oldu ve sinema onur ödülü aldı. Aynı zamanda, İstanbul Tiyatro Festivali iş birliği ve Zorlu PSM ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte oyunculuk ve aktivizm hayatını ele aldı.

Sir Ian eşitliği desteklemek amacıyla LGBTI gruplarıyla da görüştü.

Program

Sir Ian McKellen’ın Türkiye ziyareti:

4 Nisan  İstanbul Film Festivali tarafından Sinema Onur Ödülü takdimi

5 Nisan  Dünya Sahnesi Sir Ian McKellen & Gregory Nash söyleşisi – Facebook Canlı Yayın videosunu buradan izleyebilirsiniz. Etkinlik fotoğraflarımız için albümümüze göz atabilirsiniz. 

6 Nisan   Sahne, Beyazperde ve Meydanlar: Sir Ian McKellen, Serdar Biliş ile oyunculuk kariyeri ve aktivistliği üzerine sohbet etti. İstanbul Tiyatro Festivali iş birliği ve Zorlu PSM ev sahipliğinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleştirildi. 

7 Nisan   Festival Söyleşileri: Sir Ian McKellen. Sinema yazarı ve akademisyen Melis Behlil ile gerçekleşen söyleşi, İstanbul Film Festivali işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Bu söyleşinin tamamını yukarıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz. Ayrıca etkinlik fotoğraflarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

7 Nisan  III. Richard'ın Atlas Sineması'nda gösterimi ve Sir Ian McKellen tarafından takdimi İstanbul Film Festivali iş birliğiyle gerçekleştirildi.

8 Nisan   III. Richard'ın (1995) Kadıköy Rexx sinemasında gösterimi ve Sir Ian McKellen tarafından takdimi. İstanbul Film Festivali iş birliğiyle gerçekleştirildi. Atlas ve Kadıköy Rexx sinemalarındaki film gösterimleri ile ilgili fotoğrafları buradan inceleyebilirsiniz. 

Ayrıca 8 Nisan'da Salt Galata'da gerçekleşen Sir Ian McKellen ve Lord Michael Cashman'ın Pembe Hayat Kuir Fest ile gerçekleştirdiği "Beyazperde ve Ötesinde LGBTİ+ Mücadelesi" isimli söyleşinin fotoğraflarımız için albümümüze göz atabilirsiniz.

Sir Ian McKellen'ın 12 Nisan'da Açık Radyo ile gerçekleştirdiği söyleşinin podcastini de buradan dinleyebilirsiniz. 

Ünlü sanatçının ziyareti boyunca canlı yayın etkinlikleri, yarışmalar ve davetler gerçekleşti.  Web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edenler, Sir Ian McKellen ile birebir tanışma ya da onu canlı izleme şansını yakaladı.

Sir Ian McKellen'ın Türkiye'deki etkinlikleri ile ilgili tüm sosyal medya iletişimini #IanMcKelleninTurkey hashtagi ile takip edebilirsiniz. 

Biyografiler

Sir Ian McKellen

Aktör Sir Ian McKellen St Catharine's College'da İngilizce okurken 1960-61 yıllarında Marlowe Topluluğunun Başkanlığını yürüttü. Elli yılı aşkın sanat hayatında, sahnede ve beyaz perdede yaptığı çalışmalarla çok sayıda uluslararası oyunculuk ödülü kazandı. Sir Ian, Birleşik Krallık'taki gay bireyler için yasal ve toplumsal eşitliği savunan Stonewall'un kurucularındandır. Günümüzde St Catharine'nin Onursal Üyesidır, 1979'da Britanya İmparatorluk Nişanı almış, 1991'de Sir ilan edilmiş ve 2008'de Onur Madalyası almıştır.

Lord Michael Cashman

Michael Maurice Cashman, The Lord Cashman CBE İngiliz siyasetçi ve eski aktör. 1999’dan 2014 yılına kadar Avrupa Parlamentosu üyeliği yapmıştır. O tarihten itibaren Lordlar Kamarası’ndaki görevine atanan Cashman, 23 Eylül 2014’de İşçi Partisi’nin (Labour Party) dünya çapındaki LGBT sorunlarıyla ilgili delegesi olmuştur. Kendisi ayrıca Stonewall kurucularından olup EQUITY sendikası üyelerine emeklilik hakkı tanınmasından, fahri hazinedarlık görevini üstlendiği dönemde sendikaların modernleştirilmesi konusuna kadar pek çok alanda aktif mücadele vermiştir.