LGBTİ+ Kısa Film Yarışması

KuirFest ortaklığı ile Türkiye'de LGBTİ+ temalı film üretimini teşvik etmek ve farklı gösterim alanları yaratmak amacıyla kısa film yarışması düzenliyoruz. Başvurular arasından yapılacak 10 kısa filmlik seçki Türkiye ve Birleşik Krallık’taki farklı şehirlerde gösterim olanağı bulacak.

Proje, British Council’in LGBTİ+ hakları için dünya genelinde düzenlenen dijital bir film programı #FiveFilms4Freedom’dan esinlenerek geliştirilmiştir. 

Değerlendirme Süreci ve Ödül

İki bölümden oluşacak seçim sürecinde, ön jürinin tüm başvurular arasından seçtiği en iyi 10 filmi daha sonrasında ana jüri ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılacak gösterimlere katılacak seyirciler tarafından değerlendirecektir. Süreç sonucunda belirlenen en iyi film ve seyirci ödülünü kazanan filmlerin yönetmenleri ise, British Council tarafından masrafları karşılanarak BFI Flare Festivali'ne seyahat hakkı kazanacaktır. 

Nasıl katılabilirim?

Açık çağrıya katılmak için lütfen 1 Ekim 2017 tarihine kadar online formu doldurarak kısa filminizin linkini bize gönderin .

Sorularınız için arts.info@britishcouncil.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Başvuru şartları

  • Yönetmen Türkiye'de ikamet ediyor olmalıdır.
  • Kısa filmler 25 dakikayı aşmamalıdır.   
  • Birleşik Krallık'ta tiyatral ya da video ortamında daha önce yayınlanan filmler diskalifiye edilecektir. Başvurular son iki yıl içinde üretilmiş olmalıdır. (Mart 2016 ve sonrası)
  • Filmler herhangi bir dilde olabilir. İngilizce ve Türkçe dışındaki dillerde çekilen filmlerde İngilizce ve Türkçe alt yazı olması zorunludur. 
  • Yapımcıdan izin alınması kaydıyla, filmden alınan klipler tanıtım amacıyla sosyal medyada kullanılabilecektir.

Ayrıca yarışmamıza katılım koşullarını aşağıdaki dokümandan indirebilirsiniz. 

#FIVEFILMS4FREEDOM GLOBAL PROGRAMI

#FiveFilms4Freedom, LGBTİ hakları için dünya genelinde düzenlenen dijital bir film programıdır. Son üç yıldır gerçekleştirilen ve tüm dünyada büyük övgü alan program, izleyici sayısını her yıl arttırıyor. #FiveFilms4Freedom BFI Flare, Britanya Film Enstitüsü Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Trans Birey (LGBT) Film Festivalleri işbirliğinde gerçekleştiriliyor. British Council her yıl Flare Film Festivali'nden beş film seçiyor ve on gün boyunca bu filmler dünyanın her yerinden insanların izleyebilmeleri için online erişilebilir hale getiriliyor. Birleşik Krallık insan hakları sürecinde önemli bir yere sahip homoseksüelliğin suç olmaktan çıkarılmasının 2017 yıldönümü çerçevesinde, bu yılki filmlerin beşi de Birleşik Krallık’tan seçildi.

Jüri üyeleri

Gavin Humphries

En iyi kısa film dalında BAFTA ödüllerine aday gösterilen ve aynı dalda Cannes'dan ödülle dönen Gavin, Britanya Film Enstitüsü'nün desteklediği ve Deborah Haywood'un ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu Pin Cushion filminin yapımcılığını üstleniyor. Humphries, aynı zamanda online bir yayın kanalı olan NOWNESS'da da idari yapımcılık görevini yürütüyor.  Burada Björk, Nicolas Winding Refn, Naomi Campbell, Jarvis Cocker, Kibwe Tavares, Miranda July ve Wayne McGregor gibi genç sanatçılarla ve önde gelen yaratıcı isimlerle birlikte heyecan verici yapımları destekliyor. 

Humphries, SXSW ve Edinburgh gibi film festivallerinde gösterilen The People vs. George Lucas ve BBC için çekilen Boy Cheerleaders gibi belgesel filmlerde yardımcı yapımcı olarak görev almış, Tate Modern, Virgin, Google, MOMA, Framestore, Film4 ve Londra'daki Young Vic Tiyatrosu ile çeşitli platformlarda ortak projeler yürütmüştür. Dördü Sundance'te olmak üzere büyük festivallerde birçok kez aday gösterilen ve ödüller kazanan kısa filmleriyle Humphries, üç kez de Oscar aday adaylığına ulaşmıştır. 

Yapımcılıktan önce beş yıl boyunca yetenek avcılığı yapan Gavin Humphries UK National Film&Television School (Birleşik Krallık Ulusal Film ve Televizyon Okulu) mezunudur.

Fatma Çolakoğlu

Fatma Çolakoğlu Emerson College'da film yönetmenliği ve sinema tarihi dallarında lisans eğitiminin ardından yüksek lisansını Goldsmiths College'da Tiyatro Yönetmenliği üzerine yaptı. Türkiye’nin ilk müze sinemasını 2005 yılında İstanbul Modern’de kurdu. Ulya Soley ile kurduğu küratör ikilisi Maybe Art Projects kapsamında projeler yürütüyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün iletişim ve kamusal programlarını yönetmenin yanı sıra, 2008’den bu yana Pera Müzesi’nin Film ve Video programlarının küratörlüğünü yapıyor.

Ümit Ünal

1965'te doğan Ümit Ünal Teyzem (1986), Hayallerim, Aşkım ve Sen (1987) gibi sekiz filmin senaryo yazarıdır. 

Yönettiği ilk uzun metrajlı film 9 (2001) bir çok ödül almış ve 2003 Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Ödülü için Türkiye'nin adayı olarak seçilmiştir. Ara (2007) Gölgesizler (2008), Ses (2010) ve Nar (2011) gibi yedi filmi yazıp yönetmiştir. Ayrıca senaristi olduğu Anlat İstanbul (2004) isimli filmin yönetmenlerinden biridir. 

2017’de çektiği filmi Sofra Sırları şu an post prodüksüyon aşamasındadır. 

Dört kitabı yayınlanmıştır: Bir hikayeler toplamı, iki roman ve bir otobiyografi.

Dış bağlantılar