Hitchcock
Hitchcock image

Alfred Hitchcock’un ilk yönetmenlik yıllarında çektiği dokuz sessiz film 7-17 Kasım tarihleri arasında İstanbul Modern iş birliği ile Türkiye’de ilk defa seyirciyle buluştu. 

Yönetmenin 1920’lerdeki sessiz sinema döneminden hayatta kalmayı başarmış bu filmleri, İngiliz Film Enstitüsü (British Film Institute) tarafından onarılıp restore edildi. Enstitü’nün bugüne kadar gerçekleştirdiği bu en kapsamlı ve zor restorasyon projesi sonucunda hem filmlerdeki hasarlar giderilip görüntü iyileştirildi hem de yeni sahneler keşfedildi. Hitchcock’un bu sessiz filmleri, yönetmenin daha sonra çektiği ve tüm zamanların en meşhur yönetmeni olmasını sağlayan filmlerine ışık tutuyor.

Hitchcock9 başlığı altında toplanan bu filmler arasında Hitchcock’un yönetmenliğini yaptığı ilk film olan Zevk Bahçesi (The Pleasure Garden) ve Hitchcock’un “ilk gerçek Hitchcock filmi” olarak nitelendirdiği Kiracı (The Lodger) yer alıyor. Ayrıca, Aşk Üçgeni (Manxman), Çiftçinin Karısı(The Farmer’s Wife), Hafif Meşrep (Easy Virtue), Ring (The Ring), Şampanya (Champagne),Şantaj (Blackmail) ve Yokuş Aşağı (Downhill) programda yer alan filmlerden. 

Tanınmış sessiz film piyanistleri John Sweeney ve Hakan Ali Toker, ayrıca besteci, ses tasarımcısı ve gitarist Erdem Helvacıoğlu canlı performanslarıyla gösterimlere eşlik etti.

İngiliz sinema yazarı ve gazeteci Ian Haydn Smith’in Istanbul Modern ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde gerçekleştirdiği söyleşi ve atölye çalışmalarının da yer aldığı program 17 Kasım tarihinde sona erdi.

Gazeteci-yazar Ian Hyden Smith’in blogumuzdaki yazısına da göz atabilir, filmler hakkında bilgi alabilirsiniz. Flickr albümünde ise filmlerden kareler görebilirsiniz.

British Council'la işbirliği imkanlarını öğrenmek için bize mesaj gönderin.

 

Bununla da ilgilenebilirsiniz

Dış bağlantılar