Anish Kapoot in Istanbul
Anish Kapoot in Istanbul image

Anish Kapoor’un Türkiye’deki ilk sergisi British Council iş birliği ve Akbank sponsorluğunda Sakıp Sabancı Müzesi’nde Eylül 2013 - Şubat 2014 döneminde gerçekleşti. Küratörlüğünü Sir Norman Rosenthal’in yaptığı sergide sanatçının daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş eserleri yer aldı. Serginin yanı sıra çeşitli söyleşiler, çalıştaylar ve eğitim aktiviteleri de gerçekleşti.

Söyleşi ve Atöyle Çalışması

Anish Kapoor İstanbul’da Sergisi Heykel Meselesini tartışıyor

Anish Kapoor İstanbul’da sergisi kapsamında, heykel sanatının tanınan isimlerinden Turner ödüllü Richard Deacon ile birlikte Henry Moore Enstitüsü Heykel Çalışmaları Bölüm Başkanı Lisa Le Feuvre‘ü söyleşi ve atölye çalışması yapmak üzere İstanbul’a geldiler. Akbank sponsorluğunda yapılan Anish Kapoor İstanbul’da sergisinde, Anish Kapoor’un Richard Deacon’a ithafen yaptığı Richard Deacon İçin (1999) heykelleri de sergilendi.

Richard ve Lisa Heykel Meselesi başlığı altında, güncel heykel sanatı konusunda bir söyleşi gerçekleştirdiler. Heykelin sanattaki rolü ve sanat formlarındaki yenilikçi düşünceler üzerine konuştular.

Richard ve Lisa aynı zamanda bir gün süren ve genç sanatçılar ile sanat öğrencilerine açık olan atölye çalışmasında sanatçı adayları ve öğrencilere geri bildirimde bulunarak, yeteneklerini glişrtirmeleri konusunda destek verdiler.

Richard Deacon ve Lisa Le Feuvre’ün biyografilerini görüntüleyebilirsiniz

Sanal Tur

Dünyanın en önemli heykel sanatçılarından biri olan Anish Kapoor’un Türkiye’de ilk defa sergilenen eserlerini görmek için sanal turumuza katılabilirsiniz.

Anish Kapoor’u izleyin

Dünyaca ünlü heykeltıraş Anish Kapoor, 10 Eylül’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. Bu etkinlik aynı zamanda internet üzerinden canlı olarak yayınlandı. Canlı video kaydını ve sergiden farklı videoları Vimeo kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Objektif Sizde

Amatör fotoğrafçılar Instagram fotoğraflarını İstanbul’da Anish Kapoor sergisinden ilham alarak sanat eserlerine dönüştürdüler.

Her ayın sonunda en çok beğeni alan foroğraflar özel sergi kataloğu kazandı. 

Flickr albümümüze bakabilirsiniz

Bir İki Satır

Sanatseverlere Anish Kapoor sergisinden seçtikleri bir eser için aşağıdaki şekilde 5 mısralık İngilizce bir şiir yazmalarını istedik. Başlık:

1. mısra: It looks like…………..

2. mısra: It sounds like…………..

3. mısra: It smells like…………..

4. mısra: It tastes like…………..

5. mısra: It makes me feel like…

Yarışmamızın kazananları aşağıdaki isimler oldu. Kendilerini tebrik ediyoruz!

1)      Zeynep Gürsoy

2)      Kübra Bodur

3)      Ümit Çalışıcı

 

Şiirlerin tümüne Facebook albümümüzden ulaşabilirsiniz

British Council ile iş birliği imkanları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bununla da ilgilenebilirsiniz

Dış bağlantılar