Birleşik Krallık müzik endüstrisinde 2020’de olan yüzde 6,5'lik büyüme , esas olarak toplam gelirin neredeyse yüzde 80'ini oluşturan dijital yayın hizmetlerinden kaynaklandı (Kaynak: Entertainment Retailers Association, Birleşik Krallık). Aynı zamanda, pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamaların bir sonucu olarak çevrimiçi indirme ve fiziksel ürün satışlarından elde edilen gelir önemli ölçüde düştü. Benzer şekilde, canlı performans sektörü 2020'de ciddi bir darbe aldı ve düzinelerce serbest çalışan ve tam zamanlı çalışanın işlerini kaybettiği yaklaşık yüzde 80'lik bir gelir düşüşü oldu. (Kaynak: Live Industry Association).

Bu değişimlerin müzik endüstrisinin geleceğine etkisi nasıl olacak? Yayın akıştaki bu artan sayıların arkasındaki başarı öyküleri nelerdi? Müzik profesyonelleri, sanatçılar ve müzisyenler son derece stresli bir ortamda üretken kalmayı ve zihinsel sağlıklarını korumayı nasıl başardılar? İzleyicileriyle nasıl bağlantı kurdular? Bu ve diğer sorular 12-14 Şubat 2021 tarihlerinde dördüncü çevrimiçi Selector PRO profesyonel müzik endüstrisi forumunda ele alınacak.

Birleşik Krallık müzik dünyasının önde gelen isimlerini, 15'ten fazla ülkeden (Batı Balkanlar, Güney Kafkasya, Türkiye, Ukrayna, Rusya, İsrail ve Orta Asya) diğer profesyonellerle bağlantı kurmaları için bir araya getiriyoruz. Bu dijital etkinliğe katılmak ücretsiz ve benzer fikirlere sahip profesyonellerle bağlantı kurmak isteyen herkese açıktır. Atölyelere, ağ kurma ve eşleştirme oturumlarına ve panel tartışmalarına katılma fırsatınız olacak.

2020'den itibaren sektördeki bazı başarıları inceleyeceğiz. Öne çıkan konular arasında Laura Marling’in başarısını tartışan Ric Salmon (ATC Management’da direktör, Driift, Birleşik Krallık CEO’su) ve Alexandra Palace’da Nick Cave’in Idiot Prayer isimli şovu yer alıyor. Yurii Bazaka (kontrabass, Ukrayna), birkaç hafta içinde dünyanın dört bir yanındaki sanatçıların yer aldığı bir çevrimiçi festival düzenleme deneyimini ve 200.000'den fazla izleyiciden oluşan küresel bir izleyiciyi nasıl çektiğini paylaşacak. Ashot Danielyan (Ilkhom rock festivali, Özbekistan), 2020'de getirilen sınırlamalara rağmen kültürler arası işbirliğini nasıl yarattığını paylaşacak.

Forum sırasında gerçekleşen diğer etkinlikler arasında Sally-Anne Gross'un (Westminster Üniversitesi, Birleşik Krallık Müzik İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı Kurs Başkanı) kariyeri boyunca yoğun şekilde çalıştığı bir alan olan müzisyenlerin ruh sağlığı üzerine yaptığı konuşma yer alıyor. Chris Cooke’un (Complete Music Update’in kurucu ortağı ve genel müdürü, Birleşik Krallık) ayrıca, konuyla ilgili beğenilen kitabından – ‘Dissecting the Digital Dollar’’dan yararlanarak, müzik sektöründe uygun gelir akışlarının oluşturulması üzerine bir atölye çalışması düzenleyecek. Başka yerlerde, izleyici katılımı, sync deals, ticaret ve müzik endüstrisinin ekolojik sürdürülebilirliği hakkında konuşacağız.

Forum, katılımcıların dijital ağ oturumları ile benzer düşünen iş ortaklarını belirlemelerine yardımcı olacaktır. Platform araçlarımız ve özelliklerimiz, profesyonel ilgi alanlarınıza en uygun uzmanlarla eşleştirmenize yardımcı olacak ve size kendinizi ve yaratıcı konseptlerinizi mümkün olan en iyi ışıkta sunma fırsatı sağlayacaktır.

Foruma katılmak ücretsizdir.

Oturum açma ayrıntıları ve çevrimiçi toplantı alanında nasıl gezineceğinizle ilgili talimatları almak için buradan kaydolun.

Program

12 Şubat 

Saat (utc +3) Etkinlik
13.00 - 14.00 Açılış oturumu: 2020’de büyük müzik hikayeleri 
14.15 - 15.00 Tartışma: İzleyicinizi angaje etmek
15.45 - 17.45 Atölye: Dijital Satış
18.00 - 19.00 Ağ oluşturma: Birleşik Krallık uzmanlarıyla tanışın
20.00 - 21.00 Selector Live: Canlı yayın

13 Şubat

Saat (UTC +3) Etkinlik
13.00 - 13.45 Sync uzmanlarından danışmanlık
14.00 - 14.45 Tartışma: 2021’de para kazanmak. Seçenekler neler?
15.00 - 15.45 Açık oturum: Ruh sağlığı 
17.00 - 17.45 Tartışma: Müzik endüstrisnin çevresel sürdürülebilirliği
17.30 - 19.30 Müzik endüstrisi için eşleşmeler

14 Şubat

12 ve 13 Şubat'ta gerçekleştirilen tüm forum oturumlarına erişebilir ve diğer katılımcılarla toplantılar düzenleyebilirsiniz.

Birleşik Krallık’tan Konuşmacılar

Bu yıl forumun tamamen dijital formatı sayesinde 15 ülkeden 30'dan fazla konuşmacıyı davet edebildik. Aşağıda forum sırasında tanışacağınız konuşmacıların birçoğu hakkında bilgi ve konferans platformunda bulunan kişilerin biyografilerini bulabilirsiniz.

Jon Dunn

Jon kariyerine 1989 yılında, Radiohead, Oasis, Pulp, Cranberries ve daha fazlasını içeren rezervasyon etkinlikleri ile Londra dışındaki küçük mekanlarda çalışarak bağımsız bir menejer olarak başladı. 2003 yılında Londra'ya taşındı ve Live Nation'a (resmi olarak Clear Channel olarak bilinir) katıldı ve burada ulusal tanıtım görevlerini üstlendi ve İngiltere'nin büyük şehirlerindeki programlara rezervasyon yaptı. Burada edindiği ve çalışmaya devam ettiği sanatçılar arasında Arcade Fire, The National, MIA, Anthony ve Johnsons ve daha fazlası yer alıyor. Latitude, The Big Chill ve Electric Picnic dahil olmak üzere 35.000 kişilik festival rezervasyonu ve küratörlüğü yapmaya başladı. Jon 2013'te Live Nation'dan ayrıldı ve Parallel Lines'ı başlattı. Şu anda sadece Londra'da tanıtım yapıyor ve The National, Arcade Fire, Jungle, Glass Animals, Sharon Van Etten, St. Vincent, Future Islands gibi gösterilerde çalışıyor.

Ric Salmon

Ric Salmon, ATC Management'ta direktör ve biletli canlı yayın işletmesi Driift'in CEO'sudur. ATC'nin aralarında Nick Cave, PJ Harvey, Faithless, Laura Marling, Johnny Marr, Trevor Horn'un da bulunduğu 70 müşterisinden oluşan kadrosu ve canlı bölümü ATC-Live ile 400'den fazla oyuncu kadrosu bulunuyor. Ric, ATC'den önce 2007’de yönetim şirketi Harvest Entertainment'ı kurdu. Harvest, Seal, Morrissey ve Joss Stone gibi dünya çapında tanınmış sanatçıları temsil etti. 1997-2007 yılları arasında Sony Music, Ministry of Sound ve Warner Music International gibi çeşitli büyük ve bağımsız plak şirketlerinde üst düzey roller üstlendi. Ric, Rod Stewart, The Corrs, Bette Midler, Boyzone, Beverley Knight  gibi sanatçılarla albümler yaptığı Warner Music dahil olmak üzere çeşitli plak şirketlerinde düzenli üst düzey A + R danışmanı olarak devam etti.

Chris Cooke

Chris Cooke, insanların müzik alanında dolaşmasına ve anlamasına yardımcı olan bir şirket olan Complete Music Update'in (CMU) kurucu ortağı ve genel müdürüdür. Bunu CMU Daily bülteni, Setlist podcast'i ve CMU Trends kitaplığı gibi medya aracılığıyla yapmaktadır. Chris, CMU aracılığıyla müzik endüstrisi hakkında yazıyor, konuşuyor, öğretiyor ve danışmanlık yapıyor. 

CMU, Chris’in 3CM UnLimited adlı işinin bir parçasıdır ve bu şirket aracılığıyla kültürel öneriler hizmeti ThisWeek London ve kardeş dergisi ThreeWeeks at the Edinburgh Festival'de yayınlamaktadır.

Rebecca Prochnik 

Rebecca, yaklaşık yirmi yıllık deneyime sahip bir menejerdir. Kulüplere kayıt yaparak başladı ve her zaman ortaya çıkan müzik kültürleri ve topluluklarıyla çalışabildiği için kendini şanslı sayıyor. Rebecca, tematik olarak bağımsız ve zeitgeist sanata odaklanmayı sürdürdü. Zamanla, hızla genişleyen Earth Agency'nin ortak sahibi oldu ve birlikte çalıştığı müziği daha geniş platformlara taşıma becerisi geliştirdi. Yıllar boyunca temsil ettiği sanatçılar arasında Animal Collective, SOPHIE, Omar Souleyman ve Wiley bulunuyor. Mevcut kadrosunda Skepta, The Black Lips, Pregoblin, Deerhunter, AJ Tracey, Kode 9, Jme ve çok daha fazlası yer alıyor. Rebecca’nın tam listesine göz atmak için, www.earth-agency.com’u ziyaret edin.

Sally Anne Gross

Sally müzik endüstrisi pratisyeni, yazar ve akademisyendir. ‘Music Make You Sick- Measuring the Price of Musical Ambition’ adlı kitabın ortak yazarıdır. Yardım kuruluşu Help Musicians UK tarafından finanse edilen bu araştırma, müzik endüstrisindeki akıl sağlığı ile ilgili şimdiye kadarki en büyük çalışmadır. 1993'te Mercury Records'ta A&R'da çalışan ilk kadın oldu. Aynı yıl, Manchester'daki ‘In The City’ müzik konferansında müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet üzerine ilk panele başkanlık etti. Sally Anne, yaklaşık otuz yıldır müzik endüstrisinde sanatçı yöneticisi, plak şirketi yöneticisi ve uluslararası iş ilişkileri danışmanı olarak çalışıyor. Westminster Üniversitesi'ndeki mevcut görevinde, MA Müzik İşletme Yönetimi'nin kurs başkanıdır. 2016 yılında, müzik prodüksiyonundaki cinsiyet ayrımını kapatmaya odaklanan ‘Let’s Change the Record’ projesini kurdu. Sally Anne'in dört yetişkin çocuğu var ve kendisini her zaman ‘yerli’ Londralı olarak tanımlasa da, aslında North Hertfordshire'da yaşıyor.

Uluslararası konuşmacılar

Ashot Danielyan

Ashot Danielyan, Taşkent Üniversitesi Japon dili ve edebiyatı mezunudur. 2000'den beri Taşkent merkezli indie rock grubu Origami Wings'in solisti ve söz yazarıdır. 2007'den bu yana, Özbekistan'da sahne almak üzere Orta Asya, Ermenistan, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık'tan 50'den fazla alternatif rock grubu çeken ülkenin tek bağımsız rock festivali olan İlkhom Rock Fest'in ortak organizatörü ve yapımcısıdır. Sanatçı, aktivist ve sanat yöneticisi olan Ashot, 2017'den beri Orta Asya gençleri arasında şiir, müzik, performatif sanat, video, fotoğraf ve çağdaş sanatı teşvik eden çok disiplinli, çok uluslu bir sanat proje olan ‘Man With a Stool Project’de çalışıyor.

Olga Udovenko 

Her main activities related to promotional activities, communication with artists and their agents, formation of events programs in the club and preparation of a curriculum for school courses.

Olga, Kultura Zvuka takımının bir parçası, kulübün ve okulun program yöneticisidir. 4 sene önce Kultura Zvuka projesi bir Hi-fi ses ve plak mağazası olduğu zamanlardan beri çalışıyor. Bir kulüp ve okul yönetiminin yanı sıra Udda olarak bilinen bir DJ'dir. Bir sanatçı olan Olga, çoğunlukla Kharkiv'deki Kultura Zvuka kulübünde sahne alıyor, aynı zamanda Kiev, Viyana ve Riga'da konserler veriyor. Kendisinin başlıca faaliyetleri; tanıtım faaliyetleri, sanatçılar ve temsilcileriyle iletişim, kulüpte etkinlik programlarının oluşturulması ve okul dersleri için müfredat hazırlanmasıdır.

Yurii Bazaka 

Yurii, Ukrayna'nın Kiev kentinde bulunan underground kültür ajansı olan kontrabass promo’nun kurucusudur. Ajans, genç yerel sanatçılarla çalışıyor, konserler, festivaller ve performanslar üretmektedir. Bazaka Ukrayna'nın en büyük çevrimiçi etkinliği olan Intercity Live festivalinin kurucu ortağı ve baş yapımcısıdır. Pandemi başlangıcından bu güne kadar 18'den fazla ülkeden 150'den fazla sanatçı bu tür 4 festivale katıldı. Sonrasında Yurii birkaç Ukrayna festivalinde danışman ve yapımcı olarak görev aldı ve çevrimiçi olmalarına yardımcı oldu. Yurii bugünlerde ortak yapımcısı olduğu yeni YouTube programı Zmova'yı yayınlıyor. Zmova, Kiev'in ünlü kültür ve tarihi mekanlarında performans sergileyen underground Ukraynalı grupların ve sanatçıların canlı gösterileridir.