Turkey Arts - Jeremy Silver JPZ

Dijital endüstrinin Britanyalı öncülerinden Jeremy Silver’ı, 11 Eylül 2014’te, İstanbul’da gerçekleşen İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nde ağırladık. Marketing Türkiye tarafından yapılan zirvede dijital pazarlamanın geleceğini şekillendiren ana düşünceler ele alındı ve global akımlar tartışılıp ortaya konuldu.

Gelenekselden dijitale yaşanan geçişe tanıklık etmiş ve müzik-dijital medya konularında uzmanlaşmış olan Jeremy Silver, bu geçiş boyunca ortaya çıkan zorlukları ve kazançları, sektörün geleceği ile ilgili düşüncelerini  ve önerilerini paylaştı.

Jeremy Silver kimdir?

Jeremy Silver bir girişimci, dijital medya danışmanı ve bir düşünce öncüsü. Semetric (eğlence endüstrisi hakkında gerçek zamanlı analizler içeren bir platform) şirketinin yönetici başkanı ve aynı zamanda MusicGlue (sanatçılar için online bilet servisi)’nun yöneticisi. Bridgeman Sanat Kütüphanesi'nin direktörlüğünü yapıyor ve UK Teknoloji Strateji yönetim kurulunun yaratıcı endüstriler danışmanı.

Geçmişte 2006’da Avid Teknoloji’ye devredilen Sibelius Software (müzik notalama yazılım şirketi)’in CEO’luğunu yapmış olan Silver, Londra ve Los Angeles’da bulunan EMI Music Group şirketinin Yeni Medya Başkan Yardımcılığını da yapmıştır. Silver, bir dönem de San Francsisco menşeli Uplister (müzik arşivi, paylaşım mecrası)’ın varolmasında öncülük etmiştir. Shazam henüz Berkeley, Kaliforniya’da bulunduğu sırada danışmanlık yapmıştır.

1990’ların başında Silver Virgin Radyo’nun Medya Direktörülüğünü yapmış ve bu dönemde Genesis, Meat Loaf, Brian Eno, Massive Attack ve Future Sound of London gibi sanatçılarla birlikte çalışmıştır.

1994’te, Neal Stephenson’ın Snowcrash romanından esinlenerek Raft’ı kurmuştur. 

Jeremy Silver müzik ve dijital medya hakkında, Los Angeles’teki Loyola Hukuk Okulu da dahil olmak üzere dünyanın her bir yanında birçok konferans ve seminer koordine etmiş ve sayısız konuşma yapmıştır. Midem, Dijital Düşünmek, Şehrin İçinde ve TEDx de konuşma yaptığı konferanslardan bazılarıdır. 

Jeremy Silver'ın web sitesini ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.