Sıkça sorulan sorular ©

British Council Asset bank

GENEL

'IELTS Nedir?'

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce'nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

'Sınav formatı nedir ve sınav ne kadar sürmektedir?'

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra gerçekleşebilir. 

'Engelli adaylara ne gibi yardım sağlanabilir?'

Sınav merkezleri engelli adayların özel ihtiyaçları karşılamak için her türlü çabayı göstermektedir. Eğer özel bir ihtiyacınız varsa, kayıt sırasında yerel sınav merkezi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sınav merkezlerinin özel düzenlemeler için üç ay önceden bilgilendirilmeleri gerekmektedir. 

'Sınav ücreti ne kadar?'

IELTS sınavı ücretlidir. Akademik ve Genel Eğitim sınavlarının ücretleri aynıdır. Bilgisayar üzerinden IELTS ücreti 1,100 TL, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS ücreti 900 TL olarak belirlenmiştir. Farklı para birimlerinde yapılan ödemeler kabul edilmeyecek olup yalnızca Türk Lirası ödemeler hesap sistemimizde görülebilmektedir. 

'Türkiye’de kaç adet sınav merkezi mevcuttur?'

Sınav merkezi Istanbul olup, British Council Türkiye’de 5 ilde sınav gerçekleştirmektedir: Istanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya. Sınav için en az 2 ay öncesinden başvuru yapmanızı öneririz çünkü kayıtlarda ilk gelen ilk hizmet alır kuralı çerçevesinde hareket edilmektedir. IELTS sınav tarihleri için websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

'Sınav müsaitlik durumu nedir?' 

Websitemizde her tarih ve yer için sınav müsaitlik durumunu izleyebilirsiniz. Sadece websitemizde belirlenen mevcut tarihler için başvuruda bulunabilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra kayıt kabul edilmez. 

'IELTS sınavını ne sıklıkta alabilirim?'

IELTS sınavına istediğiniz kadar başvuru yapıp istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. 

'Akademik ve Genel Eğitim modülleri arasındaki fark nedir?'

IELTS sınavı 2 modülden oluşmaktadır: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik sınav İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. Ayrıca UKVI IELTS ve IELTS Life Skills sınavları da 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren uygulanacaktır. Detaylı bilgi için Take IELTS websitemizi ziyaret edin.

Her organizasyon kendi kurallarını kendi belirlediğinden, başvuracağınız kurumun istediği IELTS çeşidini öğrenmek için kurumla bağlantı kurun.

'IELTS sınavını kimler kabul ediyor?'

Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 10.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

SINAV ÖNCESİ

'Başvuru için hangi dokümanlar gereklidir?'

Öncelikle kimlik belgenizi veya pasaportunuzu online kayıt sistemine yüklemeniz gerekmektedir. Unutmayın sadece geçerli Kimlik belgeleri (fotoğraf çok eski olmamak kaydıyla) veya Pasaport (geçerlilik süresi geçmemiş) kabul edilmektedir. 

'Onay E-mailini ne kadar sürede alabilirim?'

Kayıttan sonra e-posta adresinize ödeme için gerekli olan referans numarasını içeren otomatik IELTS başvuru özeti gönderilir. Takiben birkaç gün içerisinde veya sınavınıza 10 gün kala sınav onay e-postası alacaksınız. Tarafınıza gönderilen onay mailinde Road to IELTS online kazırlık kursuna erişim kodları da belirtilecektir.  

Sınav yer ve zaman bilgileri sınavdan dört gün önceye denk gelen Salı günleri saat 18.00’de internet sitemizde yayınlanır ve kimlik bilgilerinizle giriş yapıp sınav yerinizi görüntüleyebilirsiniz.  

Yazılı ve sözlü sınav yer ve zaman bilgilerinin yer aldığı sayfayı ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen Sınav Hizmetleri ile iletişime geçin.

'Eğer sınavımı iptal etmek veya ertelemek istersem?'

Eğer sınavınızı sınav tarihinden 5 hafta önce ertelemek veya iptal etmek isterseniz, herhangi bir kesinti olmadan para iadesi alabilir veya sınavınızı farklı bir tarihe erteleyebilirsiniz. Eğer erteleme veya iptal sınav tarihine 5 hafta kala yapılırsa, tıbbi gerekçe gösterdiğiniz takdirde 225 TL kesinti yapılarak ödemenizi geri alabilir veya sınavınızı erteleyebilirsiniz.

SINAV SÜRESİNCE

'Eğer hastalanır veya sınava gelemezsem?'

Eğer sınav günü sınava giremez ve önceden merkezimizi bilgilendirme yapmazsanız, ödemiş olduğunuz ücreti geri iade alamazsınız. Sınavdan sonraki 3 gün içerisinde doktor raporunu e-mail ile tarafımıza iletirseniz, iptal için 225 TL kesintili olarak geri ödeme alabilir ya da 225TL yatırarak sınavınızı erteleyebilirsiniz.

'IELTS sınavı bir günde mi tamamlanıyor?'

Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri birbiri ardına ara vermeden uygulanır. Sınav merkezinin organizasyonuna göre, Konuşma sınavı 3 gün önce, aynı gün veya sonraki bir tarihe düzenlenebilir. 

‘Konuşma sınavı tarihini değiştirebilir miyim?’ 

Adaylar Konuşma sınavı tarihlerinde seçim yapamamaktadırlar. Fakat, sağlık problemine istinaden raporu olan veya ciddi bireysel talebi olan; yurtdışında yaşayan, yurtdışından sınava katılan, veya iş yoğunluğu nedeniyle sınav tarihinde değişiklik yapmak isteyen adaylar sınavdan önce merkezimiz ile iletişime geçmek durumundadırlar. 

'Sınava neler getirebilirim?'

Sınav yerine sadece kurşun kalem, tükenmez kalem ve silgi getirebilirsiniz. IELTS Başvuru Formunda kullanılan pasaport / ulusal kimlik kartı getirilmesi zorunludur. Diğer her şey sınav odası dışında bırakılmalıdır. Cep telefonları ve çağrı cihazları kapalı olarak kişisel eşyalarınız ile birlikte sınav gözetmenleri tarafından belirlenen alanda tutulacaktır. Cep telefonunu/ çağrı cihazını kapatmayan ve üzerinde taşıyan adaylar diskalifiye edilecektir. IELTS sınavında başlatılan yeni uygulama ile artık saatler de sınav yerine kabul edilmemektedir.

'Sınav hangi aşamadan başlıyor?'

Öncelikle Dinleme, ardından Okuma ve Yazma bölümleri aralıksız gelmektedir. Sınav merkezinin inisiyatifine bağlı olarak Konuşma sınavı 3 gün önce veya sonra uygulanabilir. 

'Dinleme ve Konuşma sınavında kaç çeşit aksan kullanılmaktadır?'

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan, birçok İngilizce aksan duyma ihtimali vardır. 

'Okuma sınavında cevapları cevap anahtarına geçirmek için 10 dakika ek süre verilecek midir?'

Hayır. Okuma sınavı 1 saat sürmektedir ve cevaplarınızı bu zaman süreci içinde cevap kâğıdına geçirmeniz gerekmektedir. 

'Dinleme ve Okuma sınavında tükenmez kalem kullanabilir miyim?'

Hayır. Kurşun kalem kullanmak zorundasınız. Bilgisayar, tükenmez kalem ile yazılan cevapları okumamaktadır. 

'Dinleme ve Okuma bölümlerinde soru kâğıdı üzerine not alabilir miyim?'

Evet. Sınav değerlendirme uzmanları soru kitapçığını görmezler. 

'Konuşma sınavı nedir?'

Konuşma sınavı sertifikalı IELTS sınav değerlendirme uzmanı ile yapılan görüşmedir. Konuşma sınavı üç bölümden oluşmaktadır. Dijital olarak kayıt edilir. 

'Sınav günü çekilen fotoğraf ne içindir?'

IELTS sınav güvenliği bizim için önemlidir. IELTS sınavının güvenliğini artırmak ve sınava giren adaylara ait bilgileri doğrulamak amacıyla global olarak belirlenmiş bir prosedürdür. Bu yeni prosedüre göre, IELTS idari personeli sınav gününde bulunan tüm adayların bireysel, pasaport tarzı, fotoğraflarını çekecektir. 

'Fotoğrafımın çekilmesini reddedersem?'

IELTS sınav günü çekilen fotoğraflar global bir uygulama gereği olup, tüm adayların katılımı zorunludur. Bu konuda herhangi bir sorunuz veya uygun olmadığını düşündüğünüz bir durum olursa, hemen personelimiz ile irtibata geçiniz. Fotoğraf itirazı sınava girmenizi engeller ve her türlü sınav erteleme ve itiraz hakkınızı yitirirsiniz.

'Sınav günü çekilen fotoğrafın dışında herhangi başka bir fotoğraf getirmem gerekiyor mu?'

Hayır, online başvuruda veya sınav günü başka bir fotoğraf getirmenize gerek yoktur. Kimlik belgenizde/pasaportunuzda yer alan fotoğrafınız son 6 aya ait olmalı veya çok eski /gençlik çağına ait olmamalıdır. 

'Sınav günü fotoğraf çekme işlemi ne kadar sürmektedir?'

Yalnızca ortalama 30 saniye sürmektedir. Adaylar önceden, sınav günü fotoğraf çekileceği ve sınav yerine erken gelmeleri hakkında bilgilendirileceklerdir.

'Konuşma sınavına girmek için neler getirmem gerekiyor?'

IELTS sınavına başvuru sırasında kullandığınız kimlik belgesi/pasaport belgesini getirmelisiniz. Getirdiğiniz belge sınav öncesi kontrol edilecektir. 

'Sınavlar nasıl puanlandırılır?'

IELTS sınavını ölçmek ve tutarlı bir şekilde sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sınavları ayrı puanlandırılıp 1-9 bant sistemi üzerinden ortalama tam puan hesaplanır. IELTS test formatı ve puanlama sistemi hakkında detaylı bilgiye websitemizden ulaşabilirsiniz.

'IELTS sınavında ‘geçti’ notunu kim belirliyor?'

IELTS sınavında ‘geçti’ ya da ‘kaldı’ diye bir puanlandırma yoktur. Puanlama 1-9 bant sistemi üzerinden yapılır. Her eğitim kurumu veya organizasyon kendi IELTS not düzenlemesini kendisi yapmaktadır. 

SINAV SONRASI

'IELTS skoru ne kadar geçerlidir?'

Sınav Sonuç Belgeleri 2 (iki) yıl geçerlidir. Yıl içerisinde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. İstediğiniz sonucu kullanmakta özgürsünüz. 

'Belgelerimi kurumlara nasıl gönderebilirim?'

Sınav geçerliği süresince (2 yıl) boyunca her zaman ek sınav Sonuç Belgesi talep edebilirsiniz. İkinci kopyalar adayların kendilerine değil sonuç belgelerini göndermek istedikleri kuruluşlara gönderilmektedir. 5 adet elektronik sonuç belgesi ücretsiz olarak gönderilmektedir. Orijinal kopya gönderimi için adaylardan gönderilen lokasyona göre kargo ücreti talep edilir. Sonuç belgesi gönderimi için ielts@britishcouncil.org.tr adresinden yetkililerle irtibata geçiniz. 

Sınav bilgilerini detaylı vermeyen adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Sınav tarihi, girilen şehir, aday numarası gibi detayların verilmesi gerekmektedir. 

'Sınav sonuçlarımı ne zaman alabilirim?'

Sınav sonuçları sınavdan sonraki 13. gün internet sitemizde açıklanır. Sınav sonuç belgeniz sınavdan sonuçlar açıklandığı gün verdiğiniz adreslere postalanmaktadır. Sınav sonuç belgenizi güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz. 

'Sınav Sonuç Belgemi kaybedersem ne olur?'

Sınav Sonuç Belgeleri'nin geçerliliği iki yıldır. Sonuç belgesi adayların kendilerine gönderilemez, IELTS tarafından ilgili kurumlara gönderilir. Daha fazla bilgi için Sınav Hizmetleri ile iletişime geçin: ielts@britishcouncil.org.tr  

'Sınava en erken tekrar ne zaman girebilirim?'

İstediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. Fakat, IELTS merkezi olarak tekrar sınava girmeden önce hazırlanmanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz kaynaklarımızdan ya da IELTS Hazırlık Kitabı’ndan yararlanabilirsiniz. Satın almak için lütfen irtibata geçiniz.

'Sınav sonucumun yanlış hesaplandığını düşünüyorsam?'

Sınav tarihinden itibaren altı hafta içinde sınav merkezinde ‘sonuçların incelenmesi’ için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer puanınız değişirse ödemenizi kesintisiz geri alacaksınız. IELTS sınav değerlendirme uzmanlarının katı kurallar ve prosedürler çerçevesinde değerlendirme yaptıklarını unutmayın. IELTS sınav süreci en yüksek kalite kontrol süreçlerinden geçmektedir. 

'Eğer kontrolüm dışında gelişen bir olaydan dolayı sınava gelemezsem?'

Durumdan haberdar olur olmaz sınav merkezi ile irtibata geçip bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sınav merkezimiz sizlere durumunuzla ilgili seçenekler sunacaklardır. 

'Eğer konuşma sınavına giremezsem ve sınav günü fotoğrafımın çekilmesi mümkün olmaz ise, sonuç belgemi almam mümkün müdür?'

Sınav günü çekilen fotoğraf, IELTS sınav güvenliğini artırmak ve adayların kimlik doğrulamasını yapmak için gerekli bir prosedürdür. Eğer konuşma sınavına girmez ve fotoğraf çekilmezseniz sonuç belgeniz basılmayacaktır.