IELTS test deneyiminizi desteklemek amacıyla aklınıza takılan konularla ilgili olabilecek sıkça sorulan soruların yanıtlarını sizler için hazırladık. Aşağıda yer alan bölümde yanıtını bulamadığınız sorular için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

IELTS Hakkında Genel Bilgiler

IELTS Nedir?

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce'nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

Sınav formatı nasıldır ve sınav ne kadar sürmektedir?

IELTS, dört aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek oturumda gerçekleşir. Konuşma sınavı ise, başvuru sırasında seçilen tarihte gerçekleştirilir.

Sınav ücreti ne kadar?

Sınav ücretleri hakkında ayrıntılı bilgiye online kayıt sistemimizden ulaşabilirsiniz. Yalnızca Türk Lirası biriminde ödemeler kabul edilebilmektedir. Farklı para birimlerinde yapılan ödemeler kabul edilemeyecektir.

Türkiye’de kaç adet test merkezi mevcuttur?

British Council, Türkiye’de toplam on iki ilde sınav gerçekleştirmektedir. Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Antalya, Karabük, Erzurum, Bursa, Gaziantep, Karaman, Mersin, Samsun'da sınavlar düzenlemekteyiz.

IELTS test tarihleri için websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Teste ne zaman katılabilirim?

Websitemizde her tarih ve yer için test müsaitlik durumunu inceleyebilirsiniz. Sadece websitemizde bulunan mevcut tarihler için başvuruda bulunabilirsiniz. 

IELTS testini ne sıklıkta alabilirim?

IELTS testine istediğiniz kadar başvurabilir ve teste girebilirsiniz. İstediğiniz testinize ait sonucu kullanmakta özgürsünüz.

IELTS merkezi olarak, teste tekrar girmeden önce ek hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için ücretsiz hazırlık kaynaklarımızdan veya IELTS Hazırlık Kitabı’ndan yararlanabilirsiniz. Hazırlık Kitabı’nı satın almak için lütfen irtibata geçiniz.

Akademik ve Genel Eğitim modülleri arasındaki fark nedir?

IELTS testinin iki modülü bulunur: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik testi İngilizce yeterliliği gerektiren programlarda almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü ise İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. 

Her kurum kendi kabul kurallarını kendi belirlemektedir. Bazı durumlarda, IELTS’in iki türü de kabul edilebilir. Hangi sınavın istendiğini öğrenmek için başvuracağınız kurum ile bağlantı kurun.

IELTS testini kimler kabul ediyor?

Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 11 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce de kabul edilen bir İngilizce dil sınavıdır.

IELTS testini kabul eden kuruluşları görüntülemek için websitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca başvuru kriterleri ile ilgili direkt olarak başvuru yapacağınız kurum ile de görüşmelisiniz. 

Engelli adaylara nasıl bir IELTS testi düzenlenebilir?

Test merkezleri, engelli adayların özel ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü çabayı göstermektedir. Eğer özel bir ihtiyacınız varsa, kayıt sırasında size uygun özel düzenlemeleri seçebilirsiniz. Ardından sizinle iletişime geçip, başvurunuzu destekleyecek bir tıbbi rapor talep edeceğiz. Özel düzenlemelerle sınava katılmak için tüm gereksinimleri bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.  

Sınav Formatı ve Kurallar Hakkında Genel Sorular

IELTS testi bir günde mi tamamlanıyor?

IELTS testinde, Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri art arda ara vermeden uygulanır. Konuşma sınavınızın tarihini ise başvurunuzu yaparken seçebilirsiniz. Konuşma testleri, sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olabileceği gibi önceki veya sonraki üç gün içerisinde de organize edilebilmektedir.

Sınava neler getirebilirim?

Sınav yerine sadece kurşun kalem, mekanik uçlu kalem, kalemtıraş ve silgi getirebilirsiniz. Ayrıca IELTS’e başvuru sırasında kullanılan pasaport/TC kimlik kartının getirilmesi zorunludur. 

Diğer tüm eşyalarınız sınav odası dışında bırakılmalıdır. Cep telefonları ve diğer elektronik cihazlarınız kapalı olarak, kişisel eşyalarınız ile birlikte sınav gözetmenleri tarafından belirlenen alanda tutulacaktır. 

Cep telefonunu veya elektronik cihazlarını kapatmayan ve üzerinde taşıyan adaylar diskalifiye edilecektir. IELTS testinde başlatılan yeni uygulama ile artık kol saatleri de sınav alanına kabul edilmemektedir.

Sınav hangi aşamadan başlıyor?

Öncelikle Dinleme, ardından Okuma ve Yazma bölümleri ara verilmeden gerçekleştirilir. 

Konuşma sınavı ise sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olabileceği gibi önceki veya sonraki üç gün içerisinde de organize edilebilmektedir.

Dinleme sınavında kulaklık kullanımı

İstanbul ve Ankara’da yapılan tüm kağıt kalem ile ve Bilgisayarlı IELTS testlerinde Listening (Dinleme) bölümüne kulaklıkla girebilirsiniz.

⁠Kulaklık kullanımı adaya bireysel ve odaklı bir dinleme deneyimi sağlarken, test salonundaki dış seslerin minimize edilmesine yardımcı olur. Bireysel kulaklık kullanımının, adayların dinleme bölümündeki performansını olumlu yönde etkilemesi yalnızca kişisel bir deneyimdir. Soruların içeriği, verilen süre ve sonuç değerlendirmesi gibi faktörler, kulaklık kullanılmayan diğer testler ile aynıdır ve test sonucunu etkilemez.

IELTS testlerinde kulaklıklar her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir.

Dinleme ve Konuşma sınavında kaç çeşit aksan kullanılmaktadır?

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan, bu iki test sırasında birçok İngilizce aksan kullanılmaktadır.

Okuma testinde cevapları cevap anahtarına geçirmek için ek süre verilecek midir?

Hayır. Okuma testi 1 saat sürmektedir ve cevaplarınızı bu zaman süresince cevap kağıdına geçirmeniz gerekmektedir. 

Dinleme ve Okuma testinde tükenmez kalem kullanabilir miyim?

Hayır. Bu bölümlerde kurşun kalem kullanılması zorunludur. 

Dinleme ve Okuma bölümlerinde soru kitapçığı üzerine not alabilir miyim?

Evet. Değerlendirme, cevap anahtarı baz alınarak yapıldığından sınav değerlendirme uzmanları soru kitapçığınızı görmeyeceklerdir.

Konuşma sınavı nedir?

Konuşma sınavı, sertifikalı IELTS test değerlendirme uzmanı ile yüz yüze yapılan bir görüşmedir. Konuşma sınavı üç bölümden oluşmaktadır ve ortalama olarak 11 – 14 dakika arasında sürer. Dijital olarak kayıt edilir. Test format hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu sayfamızı ziyaret edin. 

Eğer Konuşma sınavı için hazırlanmak isterseniz, buradaki sayfamızdan yararlanabilirsiniz. 

Test günü çekilen fotoğraf ne içindir?

IELTS test güvenliği bizim için önemlidir. Test günü fotoğrafınızın çekilmesi, IELTS testinin güvenliğini artırmak ve teste katılan adaylara ait bilgileri doğrulamak amacıyla global olarak belirlenmiş bir prosedürdür. Bu yeni prosedüre göre IELTS idari personeli, test gününde bulunan tüm adayların bireysel ve pasaport tarzında fotoğraflarını çekecektir. 

IELTS test günü çekilen fotoğraflar global bir uygulama gereği olup, tüm adayların katılımı zorunludur. Bu konuda herhangi bir sorunuz veya uygun olmadığını düşündüğünüz bir durum olursa, hemen personelimiz ile irtibata geçiniz. Fotoğrafa itiraz edilmesi, teste katılımınızı engeller ve her türlü test erteleme ve itiraz hakkınızı yitirirsiniz.

Test günü çekilen fotoğrafın dışında herhangi başka bir fotoğraf getirmem gerekiyor mu?

Hayır. Sınava başvuruda veya sınav günü başka bir fotoğraf getirmenize gerek yoktur. 

Konuşma sınavına girmek için neler getirmem gerekiyor?

IELTS testine başvuru sırasında kullandığınız ve testin diğer bölümlerine katıldığınız TC kimlik belgesi/pasaport belgesini getirmelisiniz. Getirdiğiniz belge, sınav öncesi kontrol edilecektir. 

Kayıt

IELTS testine başvuru için daha fazla bilgiye nasıl ulaşabilirim?

IELTS test başvurularımız websitemizden alınmaktadır. Kayıt sayfamızı ziyaret ederek size uygun tarih seçip sınavımıza kayıt olabilirsiniz. 

Test gününüzle ilgili tüm gerekli bilgiler (yer, varış saati, sınavın başlangıcı vb.) kayıt sırasında belirttiğiniz e-posta adresinize gönderilecektir. Testiniz hakkında herhangi bir bilgilendirme almadıysanız ve test tarihine üç günden az bir süre kaldıysa, lütfen 0212 355 5657 numaralı telefondan bizimle iletişime geçin.

Başvuru için hangi dokümanlar gereklidir?

IELTS test başvurunuz için geçerli TC kimlik belgesi (fotoğrafın çok eski olmaması kaydıyla) veya pasaport (geçerlilik süreci geçmemiş olması kaydıyla) gereklidir ve kayıt sırasında bu bilgileri doğru bir şekilde sistemimize kaydetmeniz gerekir. Eğer IELTS UKVI veya IELTS Life Skills testine katılacaksanız, başvuru sırasında TC Kimlik belgenizi veya pasaportunuzu kayıt sistemine yüklemeniz gerekmektedir. 

Türkiye vatandaşlığı olmayan adaylarımızın sınava pasaport (geçerlilik süresi geçmemiş) ile başvuru yapmaları zorunludur. Oturma veya çalışma izni gibi belgeler geçerli bir kimlik belgesi olarak kabul edilmemektedir. 

18 yaşının altındaki bireylerin kaydını nasıl yapabilirim?

Öncelikle kayıt sayfamızdan uygun sınav tarihini seçtikten sonra, reşit olmayan kişinin ebeveynleri veya vasileri olarak kayıt portalına kaydolmanız ve kendi kişisel bilgilerinizi sistemimize kaydetmeniz gerekir. Sistemimiz bu aşamada sizden email, IELTS hesabınıza giriş yapmanız için gereken bir şifre, ad, soyad, doğum tarihi, iletişim bilgileriniz, adresiniz gibi temel bilgiler istemektedir ve bu testi kim için ayırttığınızı da belirtmeniz istenir, bu aşamada “çocuğum” seçeneğini seçerek ilerlemelisiniz. 

Ardından bir sonraki adımda reşit olmayan adaya ait kişisel bilgileri kaydetmeniz istenecektir. Bu adımdan sonra sadece reşit olmayan adayın bilgilerini kaydetmeniz, izin veriyorum seçeneğini işaretlemeniz ve kaydı bu şekilde tamamlamanız yeterlidir.  

Test onay e-mailini ne kadar sürede alırım?

Kayıttan sonra e-posta adresinize test referans numaranızı içeren otomatik IELTS başvuru özeti gönderilir. Takiben birkaç gün içerisinde veya sınavınıza dört gün kala sınav onay e-postası gönderilir. 

IELTS Life Skills sınavlarına katılıyorsanız, sınavınızdan 48 saat önce test yer ve zaman bilgilerinin yer aldığı sayfayı ziyaret ederek, sınava kayıt olurken kullandığınız kimlik/pasaport numaranızı girip, sınavınıza dair detaylarınıza erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

 

Sınav Ödemesi

Sınav ödemesini nasıl yapabilirim?

Sınavınızın ödemesini, başvurunuzu tamamladığınız sırada online kayıt sistemimiz üzerinden kredi kartı/banka kartı ile veya kayıt sonrasında EFT/havale yoluyla yapabilirsiniz. Eğer ödemenizi EFT/havale yöntemi ile tamamlayacaksanız, ödemenizin açıklama bölümüne lütfen şu bilgileri yazınız:

•Adayın adı ve soyadı 

•Sınav tarihi

•Başvurunuzda size verilen sınav referans numarası 

Ödemenizi aşağıda belirtilen hesaba yapabilirsiniz.

İş Bankası

Galatasaray-Beyoğlu Şubesi

Şube Kodu: 1011

Hesap No: 1830108

Alıcı: BRITISH COUNCIL EĞTHİZ.LTD.ŞTİ 

Swift Kodu: ISBKTRISXXX

IBAN KODU: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra, sınavınızın başlangıç saatini ve sınav merkezinin adresini bildiren bir kayıt özet e-postası alırsınız.

Yurt dışından ödeme yapabilir miyim?

Yurt dışından da sınav ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışından yapılan ödemelerde ekstra işlem ücreti alınabilir, lütfen bu konuda bankanız ile görüşünüz.

Sınav ödememi başkası yapabilir mi?

Evet. Ancak ödemeyi yapan kişinin, ödemenin açıklama bölümüne aşağıdaki bilgileri yazması gereklidir.

  • Adayın adı ve soyadı 
  • Sınav tarihi
  • Başvurunuzda size verilen sınav referans numarası 

Ödememi yaptım ancak onay henüz ulaşmadı, ne yapabilirim?

Ödemenizin bize ulaşması ortalama bir iş günü sürebilmektedir. Eğer ödemenizi yapmanızın üzerinden üç gün geçmesine rağmen herhangi bir ödeme onayı almadıysanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kredi kartı ile yaptığım ödemeden neden farklı tutar tahsil edildi?

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan ödemesi de uluslararası ödeme koşullarına tabiidir. Bazı bankalar, özellikle kur dalgalanmasının yüksek olduğu gün veya zaman dilimlerinde yapılan harcamalarda oluşabilecek küçük kur farklarını müşterilerinin harcamalarına yansıtabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bankanız ile iletişime geçmenizi öneririz.

Sınav Tarihi ve Zamanı

Sınav ödememi yaptım. Sınavımın yer ve zaman bilgilerini nasıl öğreneceğim?

Sınav tarihiniz ve yerinize dair tüm bilgiler, kaydınızı tamamlamanızın ardından size e-posta ile iletilmektedir. Ayrıca sınavınıza dair tüm detaylar aday portalında da görülebilir. 

Eğer sınavımı iptal etmek veya ertelemek istersem ne yapmalıyım?

Eğer sınavınızı sınav tarihinden beş hafta önce ertelemek veya iptal etmek isterseniz, kesinti olmadan para iadesi alabilir veya sınavınızı farklı bir tarihe erteleyebilirsiniz. 

Eğer erteleme veya iptal sınav tarihine beş hafta kala yapılırsa, tıbbi gerekçe gösterdiğiniz takdirde sınav ödemenizi yüzde 25 kesintili olarak geri alabilir veya sınavınızı erteleyebilirsiniz. Bu durumda sizden geçerli bir belge istenecektir. 

Eğer hastalanır veya sınava gelemezsem?

Eğer sınav günü sınava giremez ve önceden merkezimizi bilgilendirmezseniz, ödemiş olduğunuz ücret için iade sağlanamaz. 

Sınavdan sonraki üç gün içerisinde doktor raporunu e-mail ile tarafımıza iletirseniz, iptal için yüzde 25 kesinti yapılarak geri ödeme alabilir ya da sınav erteleme için belirtilen miktarı bize ileterek sınavınızı erteleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin.

Konuşma sınavı tarihini değiştirebilir miyim?

Adaylar IELTS testi için Konuşma sınavı tarihlerini kendileri seçmektedir. Ancak test merkezi, Konuşma sınavı tarihlerini değiştirme hakkını saklı tutmaktadır. IELTS Konuşma sınavı gününüzde değişiklik için bizimle iletişime geçebilir, müsaitlik tarihler doğrultusunda size yardımcı olabiliriz. 

IELTS Life Skills testlerinin saatleri ise test merkezi tarafından belirlenmektedir. Sağlık problemine istinaden raporunuz varsa, yurtdışında yaşıyorsanız veya yurtdışından sınava katılıyorsanız, sınav saatleri belirlenmeden önce bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Eğer kontrolüm dışında gelişen bir olaydan dolayı sınava gelemezsem veya sınavın bir bölümünü kaçırırsam ne olur?

Durumdan haberdar olur olmaz sınav merkezi ile irtibata geçip bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sınav merkezimiz sizlere durumunuzla ilgili seçenekler sunacaklardır. 

Kimlik Dökümanı

Sınava ehliyet, oturma izni, çalışma izni, öğrenci kartı gibi belgeler ile katılabilir miyim? 

Hayır. Yukarıda belirtilen belgeler ile sınava katılım sağlanamaz.

IELTS testinize yalnızca sınav başvurusunda belirtmiş olduğunuz (TC kimlik belgesi veya pasaport) belgesi ile katılım sağlayabilirsiniz.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartım yok ise, sınava hangi belge ile kayıt olabilirim?

Eğer TC Kimlik belgesi sahibi değilseniz, IELTS testine yalnızca geçerli pasaportunuz ile kayıt olabilirsiniz. Süreci geçmiş pasaportların kabul edilemeyeceğini lütfen unutmayın.

Sınav Sonuçları

IELTS skoru ne kadar süreyle geçerlidir?

Sınav Sonuç Belgeleri iki yıl geçerlidir. Yıl içerisinde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. İstediğiniz sonucu kullanmakta özgürsünüz.

IELTS testinde geçerli notu kim belirliyor?

IELTS testlerinin puanlaması 1-9 bant sistemi üzerinden yapılır. Her eğitim kurumu veya organizasyon kendi IELTS not düzenlemesini kendisi yapmaktadır. Bu nedenle başvuru yapacağınız kurum ile bağlantı kurmanızı öneriyoruz.

Belgelerimi kurumlara nasıl gönderebilirim?

Sınav geçerliği süresi (iki yıl) boyunca her zaman ek bir Sınav Sonuç Belgesi talep edebilirsiniz. İkinci kopyalar adayların kendilerine değil, sonuç belgelerini göndermek istedikleri kuruluşlara veya konsolosluklara gönderilmektedir. 

On adet elektronik sonuç belgesi, IELTS’in elektronik sistemine kayıtlı olan kurumlar ile ücretsiz olarak paylaşılabilir. Orijinal basılı Sınav Sonuç Belgesi gönderimi için adaylardan gönderilen bölgeye göre kargo ücreti talep edilir, kargo ücreti gönderilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Ek Sınav Sonuç Belgesi gönderimi için ielts@britishcouncil.org.tr adresinden yetkililerle irtibata geçiniz. 

Sınav bilgilerini detaylı vermeyen adayların ek Sınav Sonuç Belgeleri gönderilemeyecektir. Sınav tarihi, girilen şehir ve sınav sırasında kullandığınız kimlik numarası gibi detayların verilmesi gerekmektedir. 

Sınav sonuçlarımı ne zaman alabilirim?

Kağıt ve kalem ile yapılan IELTS testinin sonuçlarını sınavdan sonraki 13. takvim günü aday portalında görüntüleyebilirsiniz. 

Bilgisayar üzerinden yapılan IELTS testinin sonuçları ise sınavdan sonraki 3 ila 5 takvim günü arasında aday portalında görüntüleyebilirsiniz.

Sınav Sonuç Belgeniz, sonuçlarınızın açıklandığı gün, başvurunuz sırasında sağladığınız adrese postalanmaktadır. Sınav Sonuç Belgenizi güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz. 

Sınav Sonuç Belgemi kaybedersem ne yapmalıyım?

Sınav Sonuç Belgeleri'nin geçerliliği iki yıldır. Sonuç belgenizi kaybettiyseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sınavlar nasıl puanlandırılır?

IELTS testini ölçmek ve tutarlı bir şekilde sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma testleri ayrı puanlandırılıp 1-9 bant sistemi üzerinden ortalama tam puan hesaplanır. IELTS test formatı ve puanlama sistemi hakkında detaylı bilgiye websitemizden ulaşabilirsiniz.

Sınav sonucumun yanlış hesaplandığını düşünüyorsam ne yapmalıyım?

IELTS test değerlendirme uzmanlarının katı kurallar ve prosedürler çerçevesinde değerlendirme yaptıklarını unutmayın. IELTS testleri, en yüksek kalite kontrol süreçlerinden geçmektedir. 

Sınav tarihinden itibaren altı hafta içinde sınav merkezine ‘sonuçların incelenmesi’ (Enquiry on Results – EOR) için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sürece başvurmak için ödeme yapmanız gerekmekte ancak eğer puanınız değişirse bu ödeme kesintisiz olarak size geri iletilmektedir. İnceleme hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Sınav incelemesi için nasıl ödeme yapabilirim?

Sınav incelemesi (EOR) ödemesini yalnızca EFT/Havale yoluyla yapabilirsiniz. Ödemenizin açıklama bölümüne lütfen şu bilgileri yazınız:

  • Adayın adı ve soyadı 
  • Sınav tarihi
  • Başvurunuzda size verilen sınav referans numarası