IELTS sınav gününüzle ilgili bilgiler ve tavsiyeler

IELTS'e evde veya başka bir yerde uzaktan alıyorsanız IELTS çevrimiçi bölümümüzde kurulum ve gereksinimler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Aşağıdaki bilgiler sadece IELTS sınavını bir sınav merkezinde  almanız durumunda geçerlidir.

IELTS sınav gününüzde biraz heyecanlı olabilirsiniz. Her şeyin mümkün olduğunca sorunsuz gitmesi için sınava gireceğiniz gün olacaklar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bazı bilgileri derledik.

IELTS sınavınız için uygun bir saatte gelmeniz gerekir. Size sınavınızın başlayacağı saati bildiren bir e-posta gönderilir. E-postada ayrıca sınav günüyle ilgili prosedürler ve zamanlamalar belirtilir. Geç kalırsanız sınava girmenize izin verilmeyebilir.

Engellilik veya diğer bir durum nedeniyle özel bir düzenleme talebinde bulunduysanız sınav gününde sizin için gerekli düzenlemeler yapılır. Lütfen sınav merkezindeki personelimizle altı hafta önceden iletişime geçin.

Hazırlıklı olduğunuzdan, gelmeden önce yemek yediğinizden ve bir şeyler içtiğinizden emin olun. Sınav salonuna yiyecek getirmenize izin verilmez. Yanınıza yalnızca şeffaf bir şişe içinde su alabilirsiniz.

Sınav ne kadar sürer?

Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları 2 saat 40 dakika sürer ve sınavın bölümleri arasında ara verilmez. Konuşma sınavınız, sınavın diğer bölümleriyle aynı günde veya en fazla bir hafta öncesinde ya da sonrasında yapılabilir.

 

Sınav salonuna gelirken ne getirmeliyim?

Aşağıdakileri getirmeniz gerekir:

  • Kimliğiniz / kimlik belgeniz
  • Bir adet kurşun kalem ve tükenmez kalem (Dinleme ve Okuma sınavları için kurşun kalem gerekir)
  • Bir adet silgi

Aşağıdakileri getirmenizi öneririz:

  • Şeffaf bir şişe içinde su.

Sınav salonuna girerken yanınıza başka bir şey alamazsınız. 

Cep telefonunuzu ve diğer elektronik cihazlarınızı kapatın. Bunları diğer kişisel eşyalarınızla birlikte sınav salonunun dışında bırakmanız istenir.

Sınav günü eşyalarımı ne yapacağım?

Tüm eşyalarınızı bırakmanız gereken güvenli bir alan olacaktır. British Council, sınav merkezinde kişisel eşyalarınızın kaybolmasından veya hasar görmesinden sorumlu değildir. Bu nedenle cep telefonu ve bilgisayar gibi değerli eşyalarınızı evde bırakmanızı tavsiye ederiz.

Kimliğim ne zaman kontrol edilecek?

IELTS sınav merkezi personeli, geldiğinizde kimliğinizi kontrol eder.

Lütfen sınav için kayıt yaptırırken kullandığınız kimliği / kimlik belgesini (nüfus kağıdı veya pasaport) yanınızda getirin. 

Geçersiz veya süresi dolmuş kimlikler / geçici kimlik belgeleri kabul edilmez. Sınava kayıt yaptırırken kullandığınız geçerli kimlik belgenizi gösteremezseniz sınava giremezsiniz.

Sınav günü fotoğrafım ne zaman çekilecek?

Ek bir güvenlik önlemi olarak sınav gününde fotoğrafınız çekilir ve bu fotoğraf Sınav Sonuç Belgenizde yer alır.

Sınavın sonunda ne olacak?

Sınav gözetmeni sınav salonundan çıkmanıza izin verene kadar ayağa kalkmayın.

Performansınızı etkileyebilecek bir sorun olduğunu düşünüyorsanız hemen sınav gözetmenine söyleyin.

Bir sorun veya şikayet bildirmek için lütfen sınav gözetmeninizden Sınav Günü Olay Formu isteyip doldurun.

Sınav sırasında yardıma ihtiyacım olursa ne yapmalıyım?

Sınav sırasında sormak istediğiniz bir soru olursa yardım istemek için elinizi kaldırın.

Dinleme sınavı başlamadan önce sesi düzgün duyabildiğinizden emin olun. Kaydı duyamıyorsanız hemen elinizi kaldırın ve sınav gözetmenine söyleyin.

Dinleme bölümünden sonra yanıt kağıdını doldurmak için 10 dakika süreniz olacağını lütfen unutmayın. Ancak Okuma bölümünden sonra 10 dakikalık bir süre tanınmayacaktır. Bu nedenle Okuma sınavında her bölümü tamamlarken yanıtlarınızı yanıt kağıdınıza yazmaya dikkat edin.

Sınav sırasında tuvalete gitmeniz gerekirse sınav gözetmeninin dikkatini çekmek için elinizi kaldırın. Diğer sınav katılımcılarını rahatsız etmeyin.

British Council güvenliğinizi çok ciddiye almaktadır

Lütfen British Council IELTS sınavında güvenliğin çok önemli olduğunu unutmayın. Ek önlem olarak, sınav gününde IELTS idare personeli tarafından tüm katılımcıların fotoğrafının çekilmesi gerekmektedir. Sınavınız için kayıt yaptırdıktan sonra size verilen fotoğraf yönergelerini lütfen inceleyin. Sınav öncesi parmak izi taramanız da alınacaktır.

Sınava, stiline ve eski/yeni olmasına bakılmaksızın hiçbir türde saat alınmamaktadır. Saatinizi güvenli vestiyer alanında eşyalarınızla birlikte bırakmanız gerekmektedir. Sınav salonunda saat olacaktır.