Sonuçlarımı ne zaman öğreneceğim?

IELTS sınav sonuçlarınızı öğrenmek için fazla beklemenize gerek yok.

Sonuçlarınıza bakmak için Test Taker Portal'da oturum açabilirsiniz. IELTS Sonuçları 28 gün boyunca İnternet üzerinden yayınlanır ama resmi onay belgesi olarak kullanılmamalıdır. 

Kağıt ve kalem ile yapılan IELTS sınavına girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden 13 gün sonra ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinden yapılan sınava girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden sonra 5-7 gün arasında ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar ile yapılan UKVI sınavının sonuçları ise 13 gün sonra açıklanmaktadır

Sonucumun fiziksel kopyasını ne zaman alabilirim?

IELTS sınav puanınızın orijinal kopyası olan Sınav Sonuç Belgesi, kağıt ve kalem ile yapılan sınav için sınav tarihinden 13 gün sonra ve bilgisayar üzerinden yapılan sınavda ise sınav tarihinden sonraki 5-7 gün arasında açıklanır. Test taker portal üzerinden puan bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. 

Sınavınızın açıklandığı gün sonuç belgeleriniz kargoya teslim edilmektedir. Bu sürenin ardından sonucunuzun adresinize ulaşması için yedi gün beklemenizi öneririz. 

IELTS sonuçları telefonla veya e-postayla açıklanmaz.

Sınav Sonuç Belgeniz tarafımızca doğrudan başvuru yaptığınız kurumlara gönderilir

Sınav sonuç belgenizin beş kopyasını doğrudan online sistem üzerinden başvuru yaptığınız kurumlara (örneğin üniversiteler, göçmenlik ofisi görevlileri, vb.) gönderebiliriz. Bunu yapmamızı istiyorsanız sonucunuz açıklandıktan sonra veya kayıt yaptırdıktan sonra tarafımıza bilgi verin. 

Lütfen kurumun tam posta adresini vermeyi unutmayın. Tam adres olmadığı takdirde kurumun, elektronik olarak gönderdiğimiz sonuçları görüntülemesine imkan tanıyan IELTS Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama Hizmeti'ne erişim sağlayıp sağlayamadığını kontrol edemeyiz. Kurum bu hizmete erişim sağlayamıyorsa belgeniz ek ücret karşılığında postayla gönderilebilir.

Elektronik olarak sonuç belgenizi göndermek istediğiniz “Üniversite/Departman/Ülke” online sistemde kayıtlı ise gönderim yapılabilmektedir. Eğer kayıtlı değil ise yalnızca posta ile gönderim yapılabilmektedir.

Sonuç belgenizi göndermek istediğiniz üniversiteleri “Üniversite Adı-Departman Adı-Bulunduğu Ülke” şeklinde mail atarsanız elektronik sistemimizde kayıtlı olup olmadığını kontrol edebiliriz.

IELTS sonuçlarımın ek kopyalarını alabilir miyim?

IELTS’in online sistemi üzerinden yapılan beş gönderime ek olarak sınav sonuç belgenizin başka bir kopyasını bir kuruma göndermemizi istiyorsanız kargoyla gönderilecek her kopya için aşağıdaki ücretleri ödemeniz gerekir:

Türkiye: 30 TL (20 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
İran: 30 TL (20 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Avrupa: 90 TL (80 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Kuzey Avrupa (Norveç, İsveç, Finlandiya): 120 TL (110 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Kuzey Amerika / Orta Doğu (ABD, Kanada, İran): 120 TL (110 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Güney Yarımküre / Uzak Doğu (Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Brezilya): 120 TL (110 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)

Lütfen ödemenizi aşağıda belirtilen hesaba yapınız:

İş Bankası
Galatasaray-Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1830108
Alıcı: BRITISH COUNCIL EĞTHİZ.LTD.ŞTİ 
Swift Kodu: ISBKTRISXXX
IBAN KODU: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Sınav merkeziniz kapandıysa ielts.org adresinden ek sınav sonuç belgesi isteyebilirsiniz. (https://www.ielts.org/book-a-test/additional-trf-form)

Kurumun adresini vermeniz ve "Ek Sınav Sonuç Belgesi Başvurusu" formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formuna IELTS sınav sonucunuzun ve pasaportunuzun fotokopisini ekleyerek bize gönderin. Bundan sonra sonuç belgeniz tarafımızca doğrudan ilgili kuruma gönderilir.

Ek Sınav Sonuç Belgesi talebinizi bize customer.services@britishcouncil.org.tr adresinden iletebilirsiniz. Belgelerinizin hazırlanması yaklaşık 5 iş günü sürebilir.

IELTS puanım ne anlama geliyor?

Her sınav bölümü için 0-9 arası bir IELTS bandı puanı alırsınız. Bu puan İngilizce konusundaki yeterlilik düzeyinizi yansıtır.

Sınav sonuç belgenizde dört becerinin her birine (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) ait puanın yanı sıra toplam bant puanı gösterilir. Sınavın her bölümünde tam bant puanları (örneğin 5,0; 6,0; 7,0) veya yarım bant puanları (ör. 5,5; 6,5; 7,5) alabilirsiniz.

Puanınızın ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz 

IELTS sonuçlarım ne kadar süreyle geçerli?

Sınava girdikten sonra İngilizce düzeyinizi etkin bir şekilde koruduğunuza veya geliştirmeye çalıştığınıza ilişkin herhangi bir kanıt sunmadığınız takdirde kurumlar genellikle iki yıldan öncesine ait sonuçları kabul etmez. IELTS İş Ortakları iki yıldan öncesine ait sınav sonuçlarının geçerliliğini onaylayamaz.

IELTS Sınavımın yeniden puanlanmasını nasıl sağlayabilirim?

Beklediğiniz puanı almadıysanız sınavınızın yeniden puanlanması için başvuru yapabilirsiniz. Buna Sonuç İncelemesi (Enquiry on Results/EOR) adı verilir. Yeniden puanlanmasını istediğiniz sınav bölümlerini seçebilirsiniz. Bu isteği, sınava girdiğiniz sınav merkezine iletmeniz gerekir.

Bu hizmet karşılığında 600 TL ücret alınır. Sınavın herhangi bir bölümünden daha yüksek puan alırsanız ödediğiniz ücret iade edilir.

Yeniden puanlama için, sınava giriş tarihinizden itibaren en geç altı hafta içinde customer.services@britishcouncil.org.tr adresine başvuru yapmanız gerekir.

Sonuç İncelemesinin tamamlanması ortalama 28 gün sürer.

IELTS sınavına tekrar girebilir miyim?

IELTS sınavına yeniden girmeye ilişkin bir sınır yoktur. Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde sınav için kayıt yaptırabilirsiniz.

Sınava girmeden önce İngilizcenizi geliştirmeye yönelik ciddi bir çaba sarf etmediğiniz takdirde puanınızı yükseltme olasılığınızın düşük olduğunu lütfen unutmayın. Deneme sınavına girmek ve seviyenizi değerlendirmek için hazırlık bölümünü ziyaret edin.