Sonuçlarımı ne zaman öğreneceğim?

IELTS sınav sonuçlarınızı öğrenmek için fazla beklemenize gerek yok.

Sonuçlarınıza bakmak için Test Taker Portal'da oturum açabilirsiniz. Hangi IELTS sınavına girdiğinize bağlı olarak, sonuçlarınızı aşağıda gösterildiği gibi alacaksınız:

Test Zamani
Kağıt üzerinde IELTS 13 gün
Bilgisayarda IELTS veya Çevrimiçi IELTS 3-5 gün
IELTS Online 6-8 takvim günü içerisinde
Kağıt üzerinde İngiltere vizeleri ve Göçmenlik için IELTS 13 gün
IELTS Life Skills 7 gün

IELTS Sonuçları 28 gün boyunca İnternet üzerinden yayınlanır ama resmi onay belgesi olarak kullanılmamalıdır. 

Test Sonuç Formunuzu kaybederseniz veya test sonuçlarınızı unutursanız, lütfen test merkezinize başvurun.

Sonucumun fiziksel kopyasını ne zaman alabilirim?

Eğer IELTS'i kağıt üzerinde aldıysanız, IELTS test skorunuzun kağıt kopyasını, test tarihinden 13 gün sonra posta yoluyla Test Sonuç Formu (TRF) olarak göndereceğiz. Lütfen teslimat için en az yedi iş günü bekleyin.

Test sonuç formunuzun Türkiye dışında bir ülkeye kurye ile gönderilmesini isterseniz, kurye ücretlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Eğer IELTS'i bilgisayar üzerinden aldıysanız veya IELTS Online’a katıldıysanız, sonuçlarınızı sadece elektronik olarak alabilirsiniz. Test tarihinizden 3-8 gün sonra Test Taker Portal üzerinden sertifikanızın elektronik versiyonunu (eTRF) indirebilirsiniz. Ekstra olarak kağıt Test Sonuç Formu verilmemektedir. Elektronik Test Sonuç Formunuzu (eTRF) yazdırarak veya e-posta yoluyla başvuruda bulunduğunuz kurumlara gönderebilirsiniz. Alternatif olarak sonuçlarınızı Test Taker Portal aracılığıyla doğrudan kuruma iletebilirsiniz.

IELTS sonuçları telefonla veya e-postayla açıklanmamaktadır. 

Bilgisayar üzerinden IELTS ya da kağıt kalem ile IELTS Sınav Sonuç Belgeniz, tarafımızca doğrudan başvuru yaptığınız kurumlara gönderilir (IELTS Online için geçerli değil).

Kurumların Test Raporu Formunuzun orijinal kopyalarına ihtiyacı vardır. Fotokopiler kabul edilmeyecektir.

Sınav sonuç belgenizin 10 adet koptasını doğrudan IELTS elektronik sistemi aracılığıyla başvuru yaptığınız kurumlara (örneğin üniversiteler, göçmenlik ofisleri vb.) gönderebiliriz. Bu işlem için sonucunuz açıklandıktan sonraki iki yıl içerisinde Aday Portalı’nızdan ilgili kurumları ekleyebilirsiniz.  

Lütfen kurumun tam posta adresini vermeyi unutmayın. Tam adres olmadığı takdirde kurumun, elektronik olarak gönderdiğimiz sonuçları görüntülemesine imkan tanıyan IELTS Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama Hizmeti'ne erişim sağlayıp sağlayamadığını kontrol edemeyiz. Kurum bu hizmete erişim sağlayamıyorsa belgeniz ek ücret karşılığında postayla gönderilebilir.

Elektronik olarak sonuç belgenizi göndermek istediğiniz “Üniversite/Departman/Ülke” online sistemde kayıtlı ise gönderim yapılabilmektedir. Eğer kayıtlı değil ise yalnızca posta ile gönderim yapılabilmektedir.

Sonuç belgenizi göndermek istediğiniz üniversiteleri “Üniversite Adı-Departman Adı-Bulunduğu Ülke” şeklinde mail atarsanız elektronik sistemimizde kayıtlı olup olmadığını kontrol edebiliriz.

IELTS sonuçlarımın ek kopyalarını alabilir miyim?

Eğer on elektronik paylaşımın yanı sıra IELTS'i kabul eden kuruluşlara Test Sonuç Formunuzun yazılı bir kopyasını göndermemizi isterseniz, her kopya için kurye ve hazırlık ücreti ödemeniz gereklidir. Bu durum hem kağıt üzerindeki IELTS hem de bilgisayar üzerinden IELTS için geçerlidir.

Ücretleri burada görüntüleyebilirsiniz:

Türkiye: 500 TL
Merkez Avrupa ve Birleşik Krallık: 1250 TL
Kuzey Avrupa ve Balkanlar: 1800 TL
Kuzey Amerika (ABD, Kanada): 1500 TL
Güney Yarımküre, Orta ve Uzak Doğu, Afrika ve Diğer Ülkeler: 2000 TL

Lütfen ödemenizi aşağıda belirtilen hesaba yapınız:

İş Bankası
Galatasaray-Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1830108
Alıcı: BRITISH COUNCIL EĞTHİZ.LTD.ŞTİ 
Swift Kodu: ISBKTRISXXX
IBAN KODU: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Sınav merkeziniz kapandıysa ielts.org adresinden ek sınav sonuç belgesi isteyebilirsiniz. (https://www.ielts.org/book-a-test/additional-trf-form)

Kurumun adresini vermeniz ve "Ek Sınav Sonuç Belgesi Başvurusu" formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formuna IELTS sınav sonucunuzun ve pasaportunuzun fotokopisini ekleyerek bize gönderin. Bundan sonra sonuç belgeniz tarafımızca doğrudan ilgili kuruma gönderilir.

Belgelerinizin hazırlanması yaklaşık 5 iş günü sürebilir.

Ek Sınav Sonuç Belgesi talebinizi bize customer.services@britishcouncil.org.tr adresinden iletebilirsiniz.

IELTS puanım ne anlama geliyor?

Her sınav bölümü için 0-9 arası bir IELTS bandı puanı alırsınız. Bu puan İngilizce konusundaki yeterlilik düzeyinizi yansıtır.

Sınav sonuç belgenizde dört becerinin her birine (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) ait puanın yanı sıra toplam bant puanı gösterilir. Sınavın her bölümünde tam bant puanları (örneğin 5,0; 6,0; 7,0) veya yarım bant puanları (ör. 5,5; 6,5; 7,5) alabilirsiniz.

Puanınızın ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz 

IELTS sonuçlarım ne kadar süreyle geçerli?

Sınava girdikten sonra İngilizce düzeyinizi etkin bir şekilde koruduğunuza veya geliştirmeye çalıştığınıza ilişkin herhangi bir kanıt sunmadığınız takdirde kurumlar genellikle iki yıldan öncesine ait sonuçları kabul etmez. IELTS İş Ortakları iki yıldan öncesine ait sınav sonuçlarının geçerliliğini onaylayamaz.

IELTS Sınavımın yeniden puanlanmasını nasıl sağlayabilirim?

Beklediğiniz puanı almadıysanız sınavınızın yeniden puanlanması için başvuru yapabilirsiniz. Buna Sonuç İncelemesi (Enquiry on Results/EOR) adı verilir. Yeniden puanlanmasını istediğiniz sınav bölümlerini seçebilirsiniz. Bu isteği, sınava girdiğiniz sınav merkezine iletmeniz gerekir.

Bu hizmet karşılığında 2500 TL ücret alınır. Sınavın herhangi bir bölümünden daha yüksek puan alırsanız ödediğiniz ücret iade edilir.

Aday Portalından çevrim içi olarak Sonuç İncelemesi (EOR) talebinizi gönderebilirsiniz. Buna alternatif olarak, buradan Sonuç İncelemesi Formunu indirebilir ve sınava katıldığınız sınav merkezine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. Ödeme belgenizi de ilettiğiniz e-postaya eklediğinizden emin olun. 

Enquiry on Results (EORs) sonucu, başvurunuzla aynı gün veya başvurunuzdan sonraki 21 gün içinde açıklanabilir. Bunun süresi, yeniden değerlendirme istediğiniz bölümlerin sayısı da dahil olmak üzere çeşitli etkenlere bağlıdır. 21 gün içerisinde yanıt almadıysanız, lütfen test merkezinizle iletişime geçin.

IELTS sınavına tekrar girebilir miyim?

IELTS sınavına yeniden girmeye ilişkin bir sınır yoktur. Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde sınav için kayıt yaptırabilirsiniz.

Sınava girmeden önce İngilizcenizi geliştirmeye yönelik ciddi bir çaba sarf etmediğiniz takdirde puanınızı yükseltme olasılığınızın düşük olduğunu lütfen unutmayın. Deneme sınavına girmek ve seviyenizi değerlendirmek için hazırlık bölümünü ziyaret edin.