Sonuçlarımı ne zaman öğreneceğim?

IELTS sınav sonuçlarınızı öğrenmek için fazla beklemenize gerek yok.

Sonuçlarınıza bakmak için Test Taker Portal'da oturum açabilirsiniz. Hangi IELTS sınavına girdiğinize bağlı olarak, sonuçlarınızı aşağıda gösterildiği gibi alacaksınız:

Test Zamani
Kağıt üzerinde IELTS 13 gün
Bilgisayarda IELTS veya Çevrimiçi IELTS 3-5 gün
IELTS Online 6 gün içinde
Kağıt üzerinde İngiltere vizeleri ve Göçmenlik için IELTS 13 gün
IELTS Life Skills 7 gün

IELTS Sonuçları 28 gün boyunca İnternet üzerinden yayınlanır ama resmi onay belgesi olarak kullanılmamalıdır. 

Test Sonuç Formunuzu kaybederseniz veya test sonuçlarınızı unutursanız, lütfen test merkezinize başvurun.

Sonucumun fiziksel kopyasını ne zaman alabilirim?

IELTS sınav puanınızın orijinal kopyası olan Sınav Sonuç Belgesi, kağıt ve kalem ile yapılan sınav için sınav tarihinden 13 gün sonra ve bilgisayar üzerinden yapılan sınavda ise sınav tarihinden sonraki 3-5 gün arasında açıklanır. Test taker portal üzerinden puan bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. 

Sınavınızın açıklandığı gün sonuç belgeleriniz kargoya teslim edilmektedir. Bu sürenin ardından sonucunuzun adresinize ulaşması için yedi gün beklemenizi öneririz. 

IELTS Online'a girdiyseniz, sonuçlarınızı yalnızca elektronik olarak alabilirsiniz, ancak elektronik Test Sonuç Formunuzu yazdırarak başvurduğunuz kuruluşlara gönderebilirsiniz.

IELTS sonuçları telefonla veya e-postayla açıklanmaz.

Bilgisayar üzerinden IELTS ya da kağıt kalem ile IELTS Sınav Sonuç Belgeniz, tarafımızca doğrudan başvuru yaptığınız kurumlara gönderilir (IELTS Online için geçerli değil).

Kurumların Test Raporu Formunuzun orijinal kopyalarına ihtiyacı vardır. Fotokopiler kabul edilmeyecektir.

Sınav sonuç belgenizin 10 adet koptasını doğrudan IELTS elektronik sistemi aracılığıyla başvuru yaptığınız kurumlara (örneğin üniversiteler, göçmenlik ofisleri vb.) gönderebiliriz. Bu işlem için sonucunuz açıklandıktan sonraki iki yıl içerisinde Aday Portalı’nızdan ilgili kurumları ekleyebilirsiniz.  

Lütfen kurumun tam posta adresini vermeyi unutmayın. Tam adres olmadığı takdirde kurumun, elektronik olarak gönderdiğimiz sonuçları görüntülemesine imkan tanıyan IELTS Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama Hizmeti'ne erişim sağlayıp sağlayamadığını kontrol edemeyiz. Kurum bu hizmete erişim sağlayamıyorsa belgeniz ek ücret karşılığında postayla gönderilebilir.

Elektronik olarak sonuç belgenizi göndermek istediğiniz “Üniversite/Departman/Ülke” online sistemde kayıtlı ise gönderim yapılabilmektedir. Eğer kayıtlı değil ise yalnızca posta ile gönderim yapılabilmektedir.

Sonuç belgenizi göndermek istediğiniz üniversiteleri “Üniversite Adı-Departman Adı-Bulunduğu Ülke” şeklinde mail atarsanız elektronik sistemimizde kayıtlı olup olmadığını kontrol edebiliriz.

IELTS sonuçlarımın ek kopyalarını alabilir miyim?

On elektronik gönderime ek olarak, Test Sonuç Formunuzun yazılı bir kopyasını alıcı kuruluşlara göndermemizi isterseniz, kopya başına bir ücret ödemeniz gerekir. 

Ücretleri burada görüntüleyebilirsiniz:

Türkiye: 200 TL
Merkez Avrupa ve Birleşik Krallık: 500 TL
Kuzey Avrupa ve Balkanlar: 600 TL
Kuzey Amerika (ABD, Kanada): 600 TL
Güney Yarımküre, Orta ve Uzak Doğu, Afrika ve Diğer Ülkeler: 1050 TL
İran, Belarus ve Rusya: 500 TL

Lütfen ödemenizi aşağıda belirtilen hesaba yapınız:

İş Bankası
Galatasaray-Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1830108
Alıcı: BRITISH COUNCIL EĞTHİZ.LTD.ŞTİ 
Swift Kodu: ISBKTRISXXX
IBAN KODU: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Sınav merkeziniz kapandıysa ielts.org adresinden ek sınav sonuç belgesi isteyebilirsiniz. (https://www.ielts.org/book-a-test/additional-trf-form)

Kurumun adresini vermeniz ve "Ek Sınav Sonuç Belgesi Başvurusu" formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formuna IELTS sınav sonucunuzun ve pasaportunuzun fotokopisini ekleyerek bize gönderin. Bundan sonra sonuç belgeniz tarafımızca doğrudan ilgili kuruma gönderilir.

Belgelerinizin hazırlanması yaklaşık 5 iş günü sürebilir.

Ek Sınav Sonuç Belgesi talebinizi bize customer.services@britishcouncil.org.tr adresinden iletebilirsiniz.

IELTS puanım ne anlama geliyor?

Her sınav bölümü için 0-9 arası bir IELTS bandı puanı alırsınız. Bu puan İngilizce konusundaki yeterlilik düzeyinizi yansıtır.

Sınav sonuç belgenizde dört becerinin her birine (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) ait puanın yanı sıra toplam bant puanı gösterilir. Sınavın her bölümünde tam bant puanları (örneğin 5,0; 6,0; 7,0) veya yarım bant puanları (ör. 5,5; 6,5; 7,5) alabilirsiniz.

Puanınızın ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz 

IELTS sonuçlarım ne kadar süreyle geçerli?

Sınava girdikten sonra İngilizce düzeyinizi etkin bir şekilde koruduğunuza veya geliştirmeye çalıştığınıza ilişkin herhangi bir kanıt sunmadığınız takdirde kurumlar genellikle iki yıldan öncesine ait sonuçları kabul etmez. IELTS İş Ortakları iki yıldan öncesine ait sınav sonuçlarının geçerliliğini onaylayamaz.

IELTS Sınavımın yeniden puanlanmasını nasıl sağlayabilirim?

Beklediğiniz puanı almadıysanız sınavınızın yeniden puanlanması için başvuru yapabilirsiniz. Buna Sonuç İncelemesi (Enquiry on Results/EOR) adı verilir. Yeniden puanlanmasını istediğiniz sınav bölümlerini seçebilirsiniz. Bu isteği, sınava girdiğiniz sınav merkezine iletmeniz gerekir.

Bu hizmet karşılığında 1300 TL ücret alınır. Sınavın herhangi bir bölümünden daha yüksek puan alırsanız ödediğiniz ücret iade edilir.

Aday Portalından çevrim içi olarak Sonuç İncelemesi (EOR) talebinizi gönderebilirsiniz. Buna alternatif olarak, buradan Sonuç İncelemesi Formunu indirebilir ve sınava katıldığınız sınav merkezine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. Ödeme belgenizi de ilettiğiniz e-postaya eklediğinizden emin olun. 

Sonuç, yeniden değerlendirme için istenen bölümlerin sayısı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak normalde 2 ila 21 gün içinde hazır olacaktır. 21 gün içerisinde yanıt almadıysanız, lütfen test merkezinizle iletişime geçin.

IELTS sınavına tekrar girebilir miyim?

IELTS sınavına yeniden girmeye ilişkin bir sınır yoktur. Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde sınav için kayıt yaptırabilirsiniz.

Sınava girmeden önce İngilizcenizi geliştirmeye yönelik ciddi bir çaba sarf etmediğiniz takdirde puanınızı yükseltme olasılığınızın düşük olduğunu lütfen unutmayın. Deneme sınavına girmek ve seviyenizi değerlendirmek için hazırlık bölümünü ziyaret edin. 

 
  • Sonuç İnceleme - Enquiry on results (Adobe PDF 425KB)