IELTS results image

Sınav sonucunuzu almanın sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sınav sonucunuza hemen ulaşmak istiyorsunuz, ancak bizim için başarınızı en doğru şekilde yansıtan puanı vermek de bir o kadar önemli.

IELTS sınav sonuçları, sınav tarihinden sonraki 13 gün içerisinde açıklanır.

IELTS SINAV SONUÇLARIN ONLINE VEYA POSTAYLA GÖNDERİLMESİ

Sınav sonuçlarınızı ana sınav gününden 13 gün sonra Test Taker Portal üzerinden görebilirsiniz. Şifrenizi bilmiyorsanız, ‘I forgot my password’ butonuna tıkladıktan sonra sınava kayıt yaptırdığınız email adresini kullanarak şifrenizi alabilirsiniz.

IELTS sınav sonuçlarınız (diğer bir deyişle Sınav Sonuç Belgeniz), yazılı sınava girdiğiniz tarihten 13 gün sonra Türkiye'deki  adresinize postalanacaktır. Sonuç belgenizi yurtdışına göndermek istiyorsanız, kargo ücretlerimiz aşağıda yer almaktadır. Konuyla ilgili olarak lütfen Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin.

Sınav sonuçlarının telefon, e-posta veya faks ile açıklanması mümkün değildir.

Sonuç belgeniz başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilecektir, aşağıdaki adres formatında tüm bilgileri eklediğinizi kontrol etmenizi rica ederiz. Eğer sonuç belgesinin gönderileceği adresle ilgili herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz sınavdan sonra 10 gün içerisinde ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-mail atmanızı rica ederiz.

* Mahalle / Köy

* Bulvar/ Cadde / Sokak / Mevki / Site / Blok / Bina ismi / Dış Kapı No / Kat / İç Kapı No

* Posta kodu / Bucak (Semt) / İlçe / İl / Ülke

* Cep Telefon numarası 

SINAV SONUÇ BELGELERİ

Sınav Sonuç Belgesi tek nüsha olarak hazırlanır. Bu nüshayı kaybetmeniz durumunda yeni bir sonuç belgesi verilmeyecektir. 

KURUMLAR İÇİN SINAV SONUÇ BELGELERİ

Online sonuç kabul eden kurumlara elektronik sonuç belgesi gönderiminden ücret talep edilmez (maksimum beş adet). Kayıt sırasında ilgili kurumların seçilmesi yeterlidir.

Kayıt sırasında kurum adresleri yanlış girilmişse  adres değişikliği formumuzu indirerek değiştirebilirsiniz.

Elektronik olarak sonuç belgenizi göndermek istediğiniz “Üniversite/Departman/Ülke” online sistemde kayıtlı ise gönderim yapılabilmektedir. Eğer kayıtlı değil ise yalnızca posta ile gönderim yapılabilmektedir.

Sonuç belgenizi göndermek istediğiniz üniversiteleri “Üniversite Adı-Departman Adı-Bulunduğu Ülke” şeklinde e-posta gönderirseniz elektronik sistemimizde kayıtlı olup olmadığını kontrol edebiliriz

Kurumlara (örn. üniversiteler, göçmenlik bürosu yetkilileri vs.) postayla gönderilmek üzere ilave asıl nüshalar da düzenleyebiliriz. Bunu talep etmeniz halinde, ilave kargo ücreti ve hizmet bedeli ödenerek kurumlara gönderilmesi sağlanabilir.

Sonuç belgenizi kurumlara postayla göndermek istiyorsanız lütfen aşağıdaki prosedürleri uygulayınız:

Ücretler:

Türkiye: 30 TL (20 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Avrupa: 90 TL (80 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Kuzey Avrupa (Norveç, İsveç, Finlandiya): 120 TL (110 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Kuzey Amerika / Orta Doğu (ABD, Kanada, İran): 120 TL (110 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)
Güney Yarımküre / Uzak Doğu (Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Brezilya): 120 TL (110 TL Kargo + 10 TL Hizmet Bedeli)

Lütfen ödemenizi aşağıda belirtilen hesaba yapınız:

İş Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1830108
Alıcı: British Council – BRITISH COUNCIL EĞTHİZ.LTD.ŞTİ 
Swift Kodu: ISBKTRISXXX
IBAN KODU: TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Kurumlar Sınav Sonuç Belgesinin orijinal nüshalarını talep eder. Sınav Sonuç Belgesinin fotokopileri kabul edilmez.

Kurumlar adayların sonuçlarını IELTS Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama Hizmeti üzerinden görebilirler. Sonuçlara Sınav Sonuç Belgenizin sağ alt köşesinde bulunan Sınav Sonuç Belgesi numarasıyla ulaşabilirler.

Sınav Sonuç Belgenizin geçerlilik süresi

Genel olarak kurumlar, iki yıldan daha eski Sınav Sonuç Belgelerini kabul etmemektedir. Bu iki yılın ardından, sınava girdiğinizden bu yana İngilizce düzeyinizi koruduğunuzu veya yükselttiğinizi kanıtlamanız beklenmektedir.

IELTS PUANLARINIZI ANLAMAK

IELTS, her İngilizce düzeyi için bir değerlendirme sonucu vermektedir. Dolayısıyla, sınavdan geçmek ya da kalmak söz konusu değildir. Sınavın her bölümü için (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) 0 ile 9 arası bir puan verilmektedir.

IELTS puanlarınızın nasıl verildiğini anlayabilir, 9 seviyeli sistem hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz

IELTS puanlarınızın Avrupa Konseyi Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) karşılıklarını öğrenin.

PUANLARINIZLA İLGİLİ SORULAR

Puanınızla ilgili sorunuz olursa sınavınızın yeniden puanlandırılması için Sonuçlar Hakkındaki Sorular Hizmetimize başvurabilirsiniz. Bu işlem sınav tarihinden altı hafta sonra yapılmalıdır. Sınavın hangi bölümlerinin yeniden incelenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Sonuçlar Hakkındaki Sorular Hizmeti ücretlidir. Yeniden değerlendirmenin sonucunda aldığınız puanın yükselmesi durumunda, bu ücret tarafınıza iade edilecektir. Sonuçlar Hakkındaki Sorular Hizmetinin tamamlanması sekiz haftayı bulabilir. Hizmetin nasıl işlediğine dair daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçin.

SINAVA TEKRAR GİREBİLİR MİYİM?

Sınava istediğiniz sıklıkta girebilirsiniz. Ancak, aldığınız puanı önemli ölçüde arttırmanın tek yolunun daha fazla eğitimden geçtiğini unutmayın. IELTS üzerine yapılan araştırmalar, ilave İngilizce eğitimi almadan sınav sonuçlarını arttırmanın mümkün olmadığını göstermektedir.