Special arrangements
Special arrangements image

British Council, tüm adaylara adaletli ve objektif bir biçimde muamele edilmesini ve de adayların sınavlarına ideal koşullarda girmelerini sağlamayı hedefler. 

Sınav katılımcılarının sınav merkezine gelmeleri, soruları anlamaları ve yanıtlarını vermeleri için özel koşulların veya gerekliliklerin yerine getirilmesi için gerekli düzenlemeler tarafımızca yapılmaktadır.

Sınava girebilmek için özel düzenlemelere ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen sınavlardan her biri için aşağıdaki talimatları takip ediniz. Sağlanabilecek olan özel düzenlemeler, sınav kurulu tarafından belirlenir ve bazı durumlarda, bir engele veya zorluğa bağlı olarak sınavın belli kısımlarından muaf olabilirsiniz. Kayıtlar kapandıktan sonra özel düzenlemelerle ilgili hiçbir belge kabul edilmeyecektir.

AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA ÖZEL DÜZENLEMELERE GİDİLEBİLİR 

IELTS

Gireceğiniz sınav üzerinde değişiklik yapılmasını talep ediyorsanız lütfen sınav tarihinden en az üç ay önce bizimle iletişime geçin. Bu bildirim süresi, sınav üzerinde gerçekleştirilecek değişiklikler için gereklidir. 

Koşullarınızın fazladan süre gibi özel idari düzenlemeleri gerekli kılması durumunda, en az altı hafta öncesinden bizimle iletişime geçin. Bu durumda, kayıt için büromuza başvuru yaptığınız tarihten en fazla iki sene önce düzenlenmiş bir doktor raporu ibraz etmeniz gerekmektedir. Türkiye'de özel düzenlemelere ihtiyaç duyan adaylar yalnızca İstanbul'da gerçekleşen IELTS sınavına girebilmektedir. 

Cambridge English sınavları

Bir engeliniz veya özel bir ihtiyacınız var ise lütfen sınav tarihinden en az üç ay önce bizimle iletişime geçin. Bu durumda, sınava kayıt olurken, son iki sene içerisinde düzenlenmiş bir doktor raporu ibraz etmeniz gerekmektedir. 

Özel düzenleme başvuruları, Cambridge English’in yalnızca kâğıt üzerinde gerçekleştirilen sınavları için geçerlidir.  

Mesleki Sınavlar ve Üniversite Sınavları 

Pek çok durumda, özel ihtiyaçlarınıza yönelik talepleriniz için doğrudan sınav kurulunuzla ya da üniversitenizle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Sınav kurulu, düzenlemelerle ilgili olarak British Council ile irtibata geçecek ve talebinizin onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili tarafınıza bilgi verecektir. 

Sınav için kayıt yaptırmış iseniz, özel ihtiyaçlarınıza yönelik talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu durumda kayıt günü, son iki sene içerisinde düzenlenmiş bir doktor raporu ibraz etmeniz gerekmektedir.

Hangi belgeleri ibraz etmem gerekiyor?

Başvurunuz aşağıda belirtilen ölçütleri karşılayan tıbbi delillerle desteklenmelidir.

 • Belgeler İngilizce veya Türkçe olarak, okunaklı biçimde düzenlenmiş olmalıdır.
 • Belgelerin antetli kağıt üzerine düzenlenmiş orijinalleri ibraz edilmeli ve yetkili hekimin adını, yeterlilik derecesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Belgeler adayın engelini açık bir biçimde belirtmelidir. 
 • Belgelerin söz konusu engelin özel düzenlemeleri hangi suretle gerekçelendirdiği açık bir biçimde belirtilmelidir.

Tıbbi deliller, bir rapor halinde sunulmalı ve sınav tarihinden en fazla iki sene önce düzenlenmiş olmalıdır.

Ne tür destek alabilirim?

Bir görme veya işitme sorununuz varsa, aşağıda belirtilen üzerinde düzenleme yapılmış sınav materyalleri size uygun olabilir:

 • Braille alfabesi ile hazırlanmış sınav kâğıtları (Grade 1/un-contracted ya da Grade 2/contracted)
 • Büyük karakterler: A4 (18pt kalın punto) veya A3 (15.5pt punto) ebatlarında
 • Dinleme materyalleri: özel ihtiyaçlara yönelik CD veya dudak okuma testi
 • Konuşma materyalleri:  Braille alfabesi veya büyük karakterlerle yazılmış yazılı yönlendirici veya büyük karakterli görsel yönlendiriciler.

Yazı körlüğünüz (disleksi) veya fiziksel bir güçlüğünüz olması durumunda, aşağıdaki idari düzenlemeleri talep edebilirsiniz: 

 • Fazladan süre: ihtiyacınıza bağlı olarak % 25 ile %100 arası fazladan süre 
 • Sınav sırasında gözetmen eşliğinde ara verilmesi
 • Bilgisayar kullanımı
 • Yazman (yanıtlarınızı yazacak olan bir kişi)
 • Okuyucu
 • Katip / kopyacı (harfi harfine)
 • Bağımsız gözetmenlik