AND Journal of Art & Art Education (cover), number: 25, 1991
SALT Galata Education Panel ©

AND Journal of Art & Art Education (cover), number: 25, 1991

SALT Galata’da “Sanat Eğitimi” paneli

British Council, Birleşik Krallık’tan sanatçıları, küratörleri, akademisyen ve teorisyenleri Türkiye’de tanıtmak ve iki ülke arasındaki kültürel bağları güçlendirmek için çeşitli kültür kurumlarıyla işbirlikleri yapmaktadır. 

Bu çerçevede, British Council 22 Ekim’de SALT Galata’da yapılan “Sanat Eğitimi” paneline destek verdi. Panelin moderatörlüğünü Londra’dan yaşayan sanatçı, eğitimci ve yazar Felicity Allen üstlenirken, konuşmacılar Türkiye’den çağdaş sanatçı İnci Eviner ve Londra’dan Raven Row Çağdaş Sanat Merkezi’nin direktör yardımcısı Antony Hudek oldu.    

Eviner’in, 13. İstanbul Bienali’nde sunduğu Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt adlı performatif araştırması; Hudek’in, sanatçı John Latham ile 1965’te kurulan sanatçı organizasyonu Artist Placement Group’a odaklı konuşması bağlamında, hem sanatçılar hem de kâr amacı gütmeyen kuruluşların sanat eğitimine yaklaşımları tartıştı.

Panelistler hakkında bilgi

Londra’da yaşayan Felicity Allen 2003-2010 yıllarında Tate Britain Eğitim Bölümü’nün yöneticiliğini yaptı. Women’s Art Library’nin kuruluşunda yer alan Allen, Goldsmiths başta olmak üzere önemli sanat okullarında ders verdi.

İşlerinde kültürel, tarihsel ve politik perspektifler üzerinden kimlik sorununu ele alan İnci Eviner desen, fotoğraf ve video gibi farklı teknikleri kullanarak, mekân ve performans hâlindeki bedenler arasında bir gerilim oluşturur. Sanatçı, performatif araştırma, performatif ders ve sanatsal araştırma yöntemleri üzerine çalışmalar yürütmektedir. 

Antony Hudek Londra’da bulunan güncel sanat sergi merkezi Raven Row’da küratörlük ve direktör yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Hudek aynı zamanda, Şubat 2014’te yayımlanan ve sanatta obje kavramını inceleyen The Object (Whitechapel: Documents of Contemporary Art) kitabının editörüdür.

İsmail Saray

İsmail Saray, Samsun Eğitim Enstitüsü’nde resim-iş öğretmenliği yaptığı 1974-1980 yıllarında, Türkiye’de sanat eğitimi yapısına yönelik öneriler geliştirdi; sanatçı arkadaşlarıyla ortak paylaşımlara imkân tanıyan bir kooperatif tasarladı. 

1980’de Londra’ya yerleştikten iki yıl sonra, eşi ve yaşam boyu ortağı Jenni Boswell-Jones ve sanatçı Roderick Coyne ile AND adlı bir meslek kuruluşu kurdu. Aynı ekibin 1984’ten itibaren 10 yıl boyunca çıkardığı AND Journal of Art & Art Education dergisi, sanatçı ve eğitimcilerin görüşlerini bir araya getiren bir platform oluşturdu.

Dış bağlantılar