Moving Museums
Moving Museums

The Moving Museum

British Council, Birleşik Krallık’tan sanatçıları, küratörleri, akademisyen ve teorisyenleri Türkiye’de tanıtmak ve iki ülke arasındaki kültürel bağları güçlendirmek için çeşitli sanat kurumlarıyla işbirlikleri yapmaktadır.

Bu çerçevede, British Council, The Moving Museum’un 28 Ekim-14 Aralık 2014 tarihleri arasında Şişhane Otopark’ındaki İstanbul sergisine destek oluyor.

Kompleksin üç katına yayılacak sergi, beş merkezi salonu, metro seviyesindeki arakat ve dış mekandaki kamuya açık park alanını kullanacak. 80,000 ayak kare alana yayılacak olan sergi, 46 sanatçı ve kolektifin İstanbul'daki üç aylık yoğun misafirlik programı sürecinden sonra ürettiği işlerden oluşacak.

2014 yazı boyunca The Moving Museum 35 uluslararası, 11 yerel sanatçının İstanbul'da yoğun bir araştırma, üretme ve izleyicilerle biraraya geldikleri etkinlik sürecinden sonra her sanatçı, şehirde geçirdikleri zamanının ürünü olarak yeni bir iş üretmeye davet edildi. Sanatçılar, farklı disiplinler ve mecralarla çalışan bir kuşağı temsil ediyorlar; belli bir estetik yerine kendi pratiklerini sürekli bir değişim üzerinden tanımlıyorlar. Sergi, İstanbul'un yeri üzerinden bu farklı yaklaşımları ifade etmeyi amaçlıyor; sanatsal akışkanlığın yankı bulduğu bir şehir, birbiriyle uyumlu endişelerin yan yana vücut bulduğu küçük bir evren olma sözünü veriyor.

Sanatçılar: Amalia Ulman, Ann Cathrin November Høibo, Anne De Vries, Aslı Çavusoglu, Bea Schlingelhoff, Ben Schumacher, Burak Delier, Daniel Keller, David Douard, Elmas Deniz, Emanuel Rossetti, Ethan Cook, Flavio Merlo, George Henry Longly, Günes Terkol, Haig Aivazian, Hannah Perry, Harm van den Dorpel, Ha Za Vu Zu, Helga Wretman, Hito Steyerl, Ilja Karilampi, Iz Öztat, Jaakko Pallasvuo, Jeremy Bailey, Joe Hamilton, Jon Rafman, Jonas Lund, Jumana Manna, Lara Ögel, Larissa Sansour, Leyla Gediz, Mai-Thu Perret, Michael Staniak, Ming Wong, N Dash, Nilbar Güreş, Oliver Osborne, Özlem Altın, Peles Empire, Phillip Zach, Rafaël Rozendaal, Tobias Madison, Volkan Aslan, Zach Blas.

Dış bağlantılar