Lütfen dikkat: Bu IELTS (Akademik ve Genel Eğitim) politikasıdır, UKVI iptal ve iade politikasını burada bulabilirsiniz.

IELTS sınavınızı iptal etme

IELTS sınavınızı sınav tarihinden beş hafta öncesine kadar (Kağıt kalem ile IELTS için) ve 2 hafta öncesine kadar (Bilgisayarlı IELTS için) iptal ederseniz, sınav ücreti %25 hizmet ücreti kesilerek iade edilir. 

British Council, Birleşik Krallık veya herhangi bir ilgili yargı yetkisi tarafından onaylanmamış bankalara(veya diğer finansal kuruluşlara) ödeme yapamaz. Yaptırım uygulanan bir banka ve/veya yaptırım uygulanan bir finans kuruluşundaki bir hesaba para iadesi yapılmasını talep ederseniz, yaptırımları ihlal etmeyen bir ödeme yöntemi belirlemeniz istenecektir. Alternatif bir ödeme yönteminin sağlanmaması, ilgili fonların ödenmemesiyle sonuçlanacaktır.

Geri ödemelerin işlenmesinin dört ila altı hafta sürebileceğini lütfen unutmayın.

Yukarıda belirtilenden daha az zaman kalmışsa, IELTS için geri ödeme yapılmayacaktır.

IELTS (Akademik ve Genel Eğitim) sınavınızı iptal etmek için, lütfen Aday Portalına giriş yapın ve destekleyici belge/kanıt yüklemesiyle birlikte bir iptal talebi gönderin. 

Test tarihinde yaşanan hastalığı doğrulayan sağlık raporu, Aday Portalı bağlantısı üzerinde bulunan iptal talebi ile birlikte sınav tarihinden sonraki iki takvim günü içerisinde sunulduğu takdirde sınav ücreti, %25 hizmet ücreti kesilerek iade edilir. 

Sadece Türkçe veya İngilizce dillerindeki orijinal sağlık raporları kabul edilmektedir. Sınavdan sonraki ikinci takvim gününe kadar Aday Portalı üzerinden göndereceğiniz iptal talebi ve beraberinde yükleyeceğiniz sağlık durumunu gösteren destekleyici belgelerin/kanıtların iletilmemesi durumunda, devamsız olarak işaretlenecek ve tüm hak taleplerinizden vazgeçmiş sayılacaksınız. 

Adayın hasta olduğuna dair aile üyeleri tarafından yazılmış yazı ve dilekçelerin kabul edilmediğini lütfen unutmayın.

Sınav tarihi değişikliği talebi

Sınav tarihinizi ilk rezervasyon yaptığınız tarihten farklı bir tarihle değiştirmeniz gerekirse, IELTS on Paper için sınav tarihinize 5 hafta, IELTS on Computer için 2 haftadan daha fazla bir zaman var ise, ücretsiz olarak sınav günü değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

Lütfen yeni sınav tarihinin ilk tarihten sonraki üç ay içinde olması gerektiğini unutmayın. Hastalık durumunda, sınav tarihinden önceki beş hafta içinde Para İadesi Talebi veya Sınav Tarihi Değişikliği Formu ile birlikte sağlık raporunun aslı beyan edilirse sınav tarihi değiştirilebilir. 

Sınav tarihiniz değiştirildikten sonra (sınavdan önce veya hastalık nedeniyle) ikinci sınav tarihinde de hastalık nedeniyle sınava katılamazsanız sınav ücreti iade edilmez veya yeni bir sınav tarihi değişikliği yapılmaz.

İstisnai Durumlar ve Özel Değerlendirme

Nadiren, sınava katılamama, hastalık, sakatlanma ya da diğer olağanüstü durumlar gibi sınav tarihinde dezavantajlı konumda olduğunuz ve sınav tarihine yakın zamanda standart iptal, iade, transfer işlemleri için hak kazanamadığınız durumlar olabilir. Ölüm, toplumsal olaylar, iç kriz gibi olaylar dahil olmak üzere böyle durumlarda sınav merkezine istisnai durumlara bağlı olarak özel değerlendirme başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu işlem hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz. 

Test merkezi kontrolü dışında gelişen bazı koşullar altında, sınavınızı iptal etmek ve ileri bir tarihe ertelemek zorunda kalabiliriz. Bu durumlara aşırı hava koşulları, doğal afetler, toplumsal olaylar, eylemler, global pandemi ve benzeri öngörülemez durumlar dahil olmakla beraber bunlarla sınırlı kalmayabilmektedir. 

Bu gibi koşullarda, test merkeziniz sizleri mümkün olduğunca erken bilgilendirecek ve size isteğinize bağlı olarak tam geri ödeme ya da daha ileri bir tarihteki sınava katılma seçeneklerini sunacaktır.

Sınavınızın teknik arıza, mekan ve çevresel faktörler gibi diğer nedenler sebebi ile iptal edilmesi ya da ertelenmesi durumunda, sınav merkeziniz size mümkün olduğu kadar erken bildirimde bulunacak ve size tam geri ödeme ya da daha ileri bir tarihteki sınava katılma seçeneklerini sunacaktır.

Dış bağlantılar