Lütfen dikkat: Bu IELTS (Akademik ve Genel Eğitim) politikasıdır, UKVI iptal ve iade politikasını burada bulabilirsiniz.

IELTS sınavınızı iptal etme

Başvurunuzu test tarihinden 5 hafta önce ertelerseniz veya iptal ederseniz, herhangi bir kesinti olmadan tam geri ödeme alırsınız.

Geri ödemelerin işleme koyulmasının dört ila altı hafta sürebileceğini lütfen unutmayın.

Sınav tarihinden önceki beş hafta içerisinde IELTS için para iadesi yapılmayacaktır. Bu politikadan muafiyetler şu şekildedir:

  • ciddi hastalık veya tıbbi durum (hastaneye kabul veya büyük bir yaralanma gibi) 
  • yas - yakın bir aile üyesinin kaybı zorluk veya travma (suç mağduru olmak veya trafik kazasına karışmak gibi) 
  • askeri servis

IELTS (Akademik ve Genel Eğitim) sınavınızı iptal etmek için, lütfen Aday Portalına giriş yapın ve destekleyici belge/kanıt yüklemesiyle birlikte bir iptal talebi gönderin. 

UKVI veya Life Skills testinizi iptal etmek için lütfen Geri Ödeme Talebi veya Test Tarihi Transfer Formunu indirip doldurun ve e-posta ile ielts.britishcouncil.org.tr adresine gönderin. (Formu imzalamanız gerektiğini lütfen unutmayınız.) Belgeyi aşağıdaki indirme bölümünde bulabilirsiniz. 

Test tarihindeki hastalığı teyit eden bir tıbbi sertifika, Aday Portalı veya Para İadesi Başvuru Formu üzerinden yapılan iptal talebi ile birlikte test tarihinden itibaren üç iş günü içinde sağlanırsa, sınav ücreti %25 hizmet ücreti kesilerek iade edilir. 

Yalnızca ana dilde veya İngilizce tıbbi sertifikalar kabul edilir. İptal talebinizi Aday Portalından veya Geri Ödeme Başvuru Formu ile bir destekleyici belge/kanıt yüklemesi ile birlikte testten sonraki üçüncü iş gününe kadar almazsak, eksik olarak işaretlenir ve tüm haklarınızı kaybedersiniz. 

Adayın hasta olduğuna dair aile üyeleri tarafından yazılmış yazı ve dilekçelerin kabul edilmediğini lütfen unutmayın.

Sınav tarihi değişikliği talebi

Sınav tarihinizi kayıt yaptırdığınızdan farklı bir tarihle değiştirmeniz gerekiyorsa sınav tarihinden önceki beş hafta içinde ücretsiz olarak sınav tarihi değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. 

Lütfen yeni sınav tarihinin ilk tarihten sonraki üç ay içinde olması gerektiğini unutmayın. Hastalık durumunda, sınav tarihinden önceki beş hafta içinde Para İadesi Talebi veya Sınav Tarihi Değişikliği Formu ile birlikte sağlık raporunun aslı beyan edilirse sınav tarihi değiştirilebilir. 

Sınav tarihiniz değiştirildikten sonra (sınavdan önce veya hastalık nedeniyle) ikinci sınav tarihinde de hastalık nedeniyle sınava katılamazsanız sınav ücreti iade edilmez veya yeni bir sınav tarihi değişikliği yapılmaz.